سکس تراپی

یک زندگی جنسی کامل به دلایل زیادی برای سلامتی شما حیاتی است. عناصر فیزیکی و عاطفی یک زندگی جنسی سالم دارای مزایای گسترده‌ای از جمله کاهش فشار خون، سلامت قلب بهتر و کاهش استرس، هستند. رابطه جنسی فقط یک بخش طبیعی و سرگرم کننده از زندگی است. با این حال، برای برخی از افراد، رابطه جنسی منبعی از اضطراب و نگرانی بزرگ است. اختلال عملکرد جنسی می‌تواند منجر به مشکلات در رابطه، از دست دادن اعتماد به نفس و بسیاری از اثرات منفی دیگر شود.

سکس درمانی یک رویکرد یکپارچه برای درمان و حذف چالش‌های اساسی که ممکن است فیزیکی مانند گردش خون پایین و یا نگرانی‌های روانی مانند اضطراب، استرس و مسائل مربوط به اعتماد به نفس باشند. سکس درمانی می‌تواند به افراد و زوج ها کمک کند تا راهی برای برقراری ارتباط شفاف و صادقانه پیدا کنند تا بتوانند با هر گونه نگرانی یا چالش به سمت یک زندگی جنسی سالم و شاد حرکت کنند.

سکس درمانی مانند هر نوع روان درمانی است که شما با صحبت کردن از طریق تجربیات، نگرانی‌ها و احساسات خود این بیماری را درمان می‌کنید. شما به همراه درمانگر خود، مکانیسم‌های مقابله‌ای را برای کمک به بهبود پاسخ‌های خود در آینده به کار می‌برید تا بتوانید زندگی جنسی سالم‌تری داشته باشید. در طول قرارهای اولیه، درمانگر فقط با شما یا با شما و شریک زندگیتان با هم صحبت خواهد کرد.

یک درمانگر جنسی به افرادی که مشکلات جنسی دارند کمک می‌کند. سکس درمانگران مشاوران، پزشکان یا متخصصان واجد شرایطی هستند که آموزش‌های بیشتری را برای کمک به افراد دارای مشکلات مربوط به رابطه جنسی گذرانده‌اند. سکس درمانی نوعی گفتگو درمانی است که برای کمک به افراد و زوج‌ها طراحی شده است تا عوامل پزشکی، روانی، شخصی یا بین فردی موثر بر رضایت جنسی را بررسی کنند. هدف از سکس درمانی کمک به افراد برای عبور از چالش‌های فیزیکی و عاطفی برای داشتن یک رابطه رضایت بخش و زندگی جنسی لذت بخش است.

اختلال عملکرد جنسی شایع است، در واقع، 43 درصد از زنان و 31 درصد از مردان گزارش می‌دهند که در طول زندگی خود نوعی اختلال عملکرد جنسی را تجربه کرده‌اند. این اختلالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اختلال در نعوظ
 • میل جنسی کم
 • کمبود علاقه
 • انزال زودرس
 • اعتماد به نفس پایین
 • عدم پاسخ به محرک‌های جنسی
 • ناتوانی در رسیدن به ارگاسم
 • میل جنسی بیش از حد
 • ناتوانی در کنترل رفتار جنسی
 • افکار جنسی ناراحت کننده
 • فتیش‌های جنسی ناخواسته

یک زندگی جنسی رضایت بخش، سالم و طبیعی است. صمیمیت فیزیکی و عاطفی بخش‌های اساسی سلامتی شماست. هنگامی که اختلال عملکرد جنسی رخ می‌دهد، می‌تواند زندگی جنسی را دشوار کند. سکس درمانی ممکن است بتواند به شما کمک کند تا چالش‌های جنسی خود را حل کنید و رضایت جنسی خود را افزایش دهید.

در جلسه سکس تراپی چه اتفاقی می‌افتد؟

یک درمانگر جنسی به صحبت‌ها و مشکلات شما گوش می‌دهد و ارزیابی می‌کند که ببیند علت مشکل شما روانی، فیزیکی یا ترکیبی از این دو است. هر جلسه درمانی محرمانه است و می‌توانید خودتان به یک متخصص جنسی مراجعه کنید، اما اگر مشکل شما بر شریک زندگیتان نیز تأثیر می‌گذارد، ممکن است بهتر باشد که هر دو در آن جلسه شرکت کنید. صحبت کردن و بررسی تجربیات خود به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از آنچه اتفاق می‌افتد و دلایل آن داشته باشید. درمانگر همچنین ممکن است تمرینات و وظایفی را به شما بدهد تا در زمان خود با همسرتان انجام دهید.

با هر جلسه، درمانگر شما را به سمت مدیریت بهتر و پذیرش نگرانی‌هایتان که ممکن است منجر به اختلال عملکرد جنسی شود، سوق می‌دهد. شما احتمالاً دفتر درمانگر خود را با تکالیف و کارهایی که باید قبل از قرار بعدی انجام دهید، ترک خواهید کرد. اگر درمانگر شما مشکوک باشد که اختلال عملکردی که تجربه می‌کنید نتیجه یک نگرانی جسمی جنسی است، ممکن است شما را به یک پزشک ارجاع دهد. درمانگر و پزشک شما می‌توانند در مورد علائم و نشانه‌های شما مشورت کنند و برای یافتن هر گونه نگرانی فیزیکی که ممکن است به مشکلات جنسی بیشتر کمک کند، کمک کنند.

آیا نیاز به سکس تراپی دارم؟

اگر کیفیت زندگی و سلامت عاطفی شما به شدت تحت تاثیر اختلال عملکرد جنسی شما قرار گرفته است، بهتر است به یک متخصص جنسی مراجعه کنید. به همین ترتیب، اگر فقدان صمیمیت یا مشکل در برقراری ارتباط با شریک زندگی شما یکی از جدی ترین نگرانی شخصی شماست، یک درمانگر جنسی بهترین مکان برای شروع است.

چیزهایی که باید در نظر بگیریم

این 5 مورد را در نظر داشته باشید تا تصمیم بگیرید که چه درمانگری را برای درمان ملاقات کنید.

سازگاری: درمانگران منحصر به فرد هستند. درمان موفقیت آمیز تا حد زیادی به این بستگی دارد که چقدر با درمانگر خود ارتباط برقرار می‌کنید، چقدر به او اعتماد دارید و راهنمایی‌های او برای کمک به شما برای رفع نگرانی‌هایتان موثر است. اگر با درمانگر جنسی احساس راحتی نمی کنید، به دنبال درمانگر دیگری باشید.

انفرادی در مقابل زوج: لازم نیست شریک زندگی خود را برای سکس درمانی همراه خود بیاورید. برای برخی افراد، سکس درمانی انفرادی برای رفع نگرانی‌ها کافی است و برای برخی دیگر، حضور هر دو نفر در طول درمان ممکن است به بهبود رضایت و ایجاد ارتباط قوی‌تر کمک کند. در مورد انتخاب خود برای شروع درمان با همسرتان صحبت کنید و اگر مایلید که او هم شرکت کند، بپرسید.

لجستیک: هنگام تصمیم گیری در مورد یک درمانگر جنسی، مهم است که به خاطر داشته باشید که دفتر درمانگر شما کجاست و چقدر راحت می‌توانید به آنجا بروید. ممکن است در ساعات ناهار، بعد از کار، یا در روزهای تصادفی که یک ساعت رایگان دارید، در قرار ملاقات شرکت کنید. برخی از درمانگران جلسات بهداشت از راه دور نیز ارائه می‌دهند، بنابراین ممکن است بتوانید از راحتی در خانه با آن‌ها به صورت آنلاین ملاقات کنید. اطمینان حاصل کنید که دسترسی به مطب پزشکتان راحت است، در غیر این صورت ممکن است بهانه‌هایی برای اجتناب از رفتن ایجاد کنید.

طرح درمان: در طول اولین قرار ملاقات شما، درمانگر شما احتمالاً یک برنامه درمانی اولیه را با شما انجام خواهد داد و برای اکثر افراد و زوج‌ها، در ابتدا چندین جلسه مورد نیاز است. با این حال، هنگامی که درمان تفاوت قابل توجهی ایجاد کرد و درمانگر شما مطمئن شد که می‌توانید چالش‌های آینده را مدیریت کنید، ممکن است شما را از درمان معاف کند.