روانشناسی نوجوان

نوجوانان در دوره هیجان انگیز گذر از دوران کودکی به بزرگسالی زندگی می‌کنند. این زمان می‌تواند پر از اکتشافات هیجان انگیز باشد زیرا نوجوانان ویژگی‌ها و مهارت‌های شخصیتی منحصر به فرد خود را توسعه می‌دهند. از سوی دیگر، برخی از چالش‌ها با روند بزرگسالی همراه است. از آنجایی که نوجوانان اساساً با کودکان و بزرگسالان تفاوت دارند، مهم است که آن‌ها را از نظر روانی درک کنید تا بتوانید در حین رشد بهتر از آن‌ها حمایت کنید. روانشناسی نوجوان به دنبال درک نوجوانان و کمک به آن‌ها برای انتقال از کودک به بزرگسال است.

آکادمی اطفال آمریکا توضیح می‌دهد که نوجوانی دوره رشد سریع در پنج حوزه کلیدی اخلاقی، اجتماعی، فیزیکی، شناختی و عاطفی است. برای حمایت از این رشد، روانشناسی نوجوانان بر روی مسائل مربوط به سلامت روان برای افراد 13 تا 19 ساله تمرکز می‌کند. روانشناسان نوجوان، نوجوانان را در این دوران رشد و انتقال می‌شناسند و به آن‌ها کمک می‌کنند.

چگونه ذهن یک نوجوان متفاوت کار می‌کند؟

این کاملاً طبیعی است که در روابط خود با نوجوان خود مشکلاتی را تجربه کنید، به خصوص اگر آن‌ها تحت خود محوری قرار بگیرند. راه‌های زیادی برای درک بهتر و ارتباط با نوجوانتان وجود دارد تا بتوانید به او کمک کنید که با تغییراتی که تجربه می‌کند، کنار بیاید. آکادمی روانپزشکی کودک و نوجوان آمریکا توضیح می‌دهد که نوجوانان بیشتر احتمال دارد:

  • تکانشی باشند.
  • درک نادرست از احساسات و نشانه‌های اجتماعی داشته باشند.
  • تصادف یا درگیری فیزیکی داشته باشند.
  • ریسک کنند یا انتخاب‌های خطرناکی داشته باشند.

رشد از کودکی تا بزرگسالی یک فرآیند پیچیده است که نوجوانان از آن عبور می‌کنند، متفاوت از آنچه در کودکی یا بزرگسالی فکر می‌کنند، احساس می‌کنند و رفتار می‌کنند. این به دلیل رشد و جابجایی بخش‌های مختلف مغز و تولید هورمون است. این تفاوت‌ها در همه زمینه‌های رشد از جمله موارد زیر قابل مشاهده است.

رشد جسمی/جنسی

نشانه‌های جسمانی نوجوانی معمولاً با ایجاد ویژگی‌های جنسی ثانویه مانند بم شدن صدا، رشد سینه‌ها، قاعدگی و رشد موهای صورت و شرمگاهی مرتبط است. از دیدگاه روانشناسی نوجوان، رشد مغز در این دوره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بخش‌هایی از مغز که به نوجوانان اجازه می‌دهد رفتارها و احساسات را کنترل کنند و بخش‌هایی که ریسک و پاداش در آن محاسبه می‌شود، در طول این مرحله رشد قابل توجهی را تجربه می‌کنند. نوجوانان همچنین به دلیل تغییرات در سیناپس‌های مغز، توانایی تفکر کارآمدتر را به دست می‌آورند.

همه این تغییرات فیزیکی بر نحوه تفکر و رفتار نوجوانان تأثیر می‌گذارد. بسیاری از آن‌ها آگاهی جنسی را توسعه می‌دهند و ممکن است از نظر جنسی فعال شوند. اگر آن‌ها سالم باشند، بدن آن‌ها به احتمال زیاد قوی‌تر و هماهنگ‌تر می‌شود. نوجوانان می‌توانند فرصت‌ها و چالش‌های زیادی مربوط به رشد فیزیکی خود را داشته باشند. درک روانشناسی نوجوان می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا تغییرات فیزیکی را که از سر می‌گذرانند درک کنند و بتوانند به طور مثبت با آن‌ها برخورد کنند.

رشد شناختی

علاوه بر رشد جسمانی، نوجوانی به دلیل ایجاد انبوهی از ارتباطات عصبی جدید توسط مغز، روش‌های جدیدی برای تفکر به ارمغان می‌آورد. همانطور که نوجوانان از نظر شناختی رشد می‌کنند، توانایی تفکر انتزاعی را به دست می‌آورند. تخیل و استدلال پیچیده در این مرحله به طور تصاعدی توسعه می‌یابد به همین دلیل، نوجوانان توانایی درک مفاهیم انتزاعی موجود در ریاضیات پیشرفته را به دست می‌آورند و شروع به گسترش ایده‌های معنوی و عشقی خود می‌کنند.

تفکر انتزاعی همچنین نوجوانان را ریسک پذیرتر می‌کند. همانطور که آن‌ها بالغ می‌شوند، در نهایت باید مهارت‌های استدلالی خودت را قوی کنند و به طور منطقی به مسائل فکر کنند همچنین توانایی قضاوت در مورد اتفاقات در آن‌ها افزایش می‌یابد بنابراین می‌توانند از قبل به عواقب احتمالی یک عمل فکر کنند.
این رشد شناختی در یک لحظه اتفاق نمی‌افتد. در اوایل نوجوانی، کودکان عمدتاً از استدلال انتزاعی تازه یافته خود برای تکالیف مدرسه و در خانه استفاده می‌کنند. آن‌ها شروع به بیان نظرات خود در مورد فعالیت‌هایی می کنند که می‌خواهند در آن شرکت کنند و اهداف خود را انتخاب می‌کنند. آن‌ها پیامدهای کوتاه مدت را می‌بینند، اما لزوما نمی‌توانند بلندمدت را تصور کنند.

در اواسط نوجوانی، تفکر آن‌ها پیچیده‌تر می‌شود. آن‌ها می‌توانند تصور کنند که آیندشان چگونه خواهد بود اما به سختی می‌توانند این افکار را در فرآیند تصمیم گیری خود به کار گیرند، آن‌ها همچنین مسائل را بیشتر زیر سوال می‌برند. در اواخر دوره نوجوانی، نوجوانان شروع به تفکر به آنچه در جهان می‌گذرد و چالش‌های عمده‌ای که جامعه با آن مواجه است، می‌کنند. آن‌ها همچنین ممکن است در مورد انتخاب‌های شغلی و کارهایی که پس از ترک خانه انجام دهند نگران شوند.

رشد عاطفی

در این دوران اغلب پرآشوب، نوجوانان برای حمایت عاطفی به همسالان خود نگاه می‌کنند و ممکن است تا اواخر نوجوانی شروع به درگیری بیشتری با والدین، سرپرستان یا مراقبان خود کنند سپس آن‌ها نزدیک شوند.

آن‌ها در مورد ظاهر خود نگران هستند و ممکن است مشکلاتی مربوط به بدن به خصوص تحت تأثیر رسانه‌های اجتماعی ایجاد شود. با رسیدن به اواخر نوجوانی، به احتمال زیاد به خود و باورهایشان اطمینان بیشتری پیدا خواهند کرد همچنین آن‌ها ممکن است به دنبال تجربیات حسی باشند و به راحتی از نظر جنسی تحریک شوند. نوجوانان در اواخر دوره نوجوانی، اغلب کنترل بهتری بر احساسات خود دارند. روانشناسی نوجوانان به آموزش نوجوانان برای درک و مدیریت احساساتشان می‌پردازد.

رشد اخلاقی

نوجوانان در دوران نوجوانی نیز احساس اخلاقی را در خود پرورش می‌دهند و در حال گذر از مرحله اقتدار و نظم اجتماعی هستند که در آن بر قواعد ثابتی متمرکز بودند. وقتی به بلوغ می‌رسند، شروع به تحلیل قراردادها و روابط اجتماعی می‌کنند. آن‌ها ممکن است نگران انجام کارهایی باشند که برای دو طرف سودمند است و کاری را انجام دهند که از نظر اخلاقی درست است، حتی اگر از نظر قانونی درست نباشد.

همانطور که آن‌ها در بزرگسالی رشد می‌کنند، تمرکز اخلاقی آن‌ها دوباره ممکن است تغییر کند زیرا آن‌ها شروع به فکر کردن به “درست” و “نادرست” به عنوان مفاهیم جهانی می‌کنند که در سیستم‌های حقوقی و فرهنگ‌ها اعمال می‌شود.

هویت نوجوان

همراه با دیگر جنبه‌های رشد شناختی، عاطفی و اجتماعی، نوجوانان در این مرحله هویت منحصر به فرد خود را ایجاد می‌کنند. از اوایل تا اواخر نوجوانی، تفکر آن‌ها تحت تأثیر خود محوری نوجوانان قرار می‌گیرد، هرچند که با بلوغ کمتر و کمتر می‌شود. سه ویژگی خود محوری نوجوان شامل موارد زیر است:

  1. خود جذبی: تمرکز آن‌ها تقریباً به طور کامل روی خودشان است.
  2. افسانه شخصی: آن‌ها خود را منحصر به فرد و خاص می‌بینند.
  3. مخاطب خیالی: آن‌ها فکر می‌کنند دیگران روی آن‌ها متمرکز هستند و همه چیز را در مورد آن‌ها از جمله آنچه می‌گویند و آنچه انجام می‌دهند یادداشت می‌کنند.
اثربخشی روانشناسی نوجوان

طبیعی است که نوجوانان در میان این همه تغییر با مشکلاتی مواجه می‌شوند، روانشناسی نوجوان به مسائل مهمی می‌پردازد که می‌تواند تأثیری ماندگار بر زندگی نوجوان داشته باشد. برخی از این موارد عبارتند از استقلال، تمایلات جنسی، هویت جنسی، مصرف مواد مخدر و روابط با همسالان.

گاهی اوقات والدین یا سرپرستان نوجوان، فرد مناسبی برای کمک به نوجوان در این فصل از زندگی نیستند. درمانگران و متخصصان سلامت روان که در روانشناسی نوجوانان تخصص دارند، می‌توانند مکانی امن برای نوجوان شما فراهم کنند تا مهارت‌های جدیدی را بیاموزد و به آن‌ها کمک کند تا با تغییرات زندگی خود کنار بیایند و همانطور که این تجربیات را پشت سر می‌گذارند، یاد می‌گیرند که چگونه موقعیت‌های دشوار را مدیریت کنند و مستقل‌تر می‌شوند.

مزایای روانشناسی نوجوان

بهبود سلامت روان نوجوان

وقتی نوجوانان مشاوره را انجام می‌دهند، یاد می‌گیرند که چگونه با استرس کنار بیایند و سلامت عاطفی خود را مدیریت کنند. مشاوره می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا افسردگی، اضطراب، مدیریت خشم و اعتیاد را بهتر کنترل کنند. در نتیجه، نوجوانان ابزارهای مورد نیاز برای داشتن زندگی سالم را به دست می‌آورند که شامل خود درمانی یا عادات خود ویرانگر نمی‌شود.

افزایش عزت نفس

مشاوره به افزایش عزت نفس نوجوانان کمک می‌کند و احساس استقلال را در آن‌ها افزایش می‌دهد. علاوه بر این، نوجوانان مهارت‌های مقابله‌ای مثبت را یاد می‌گیرند همچنین خود و آنچه در زندگی می‌خواهند را بهتر درک می‌کنند. مشاوره باعث کشف نقاط قوت و ویژگی‌های مثبت می‌شود که از طریق این فرآیند، نوجوانان می‌توانند برای تعیین و دستیابی به اهداف، اعتماد به نفس را در خود ایجاد کنند. درمانگر مشکلات نوجوان را برای آن‌ها حل نمی‌کند، بلکه آن‌ها را در فرآیند یافتن راه حل خود راهنمایی می‌کند. به این ترتیب، نوجوانان در توانایی خود برای حل مسئله و کار کردن با مسائل در حالی که احساس حمایت می‌کنند، احساس قدرت نیز می‌کنند.

بهبود در عملکرد مدرسه 

مشاوره می‌تواند انگیزه نوجوانان را افزایش دهد و به آن‌ها کمک کند که اولویت‌های خود را مشخص کنند. وقتی آن‌ها درک بهتری از اینکه واقعاً چه کسی هستند و چه چیزی به آن‌ها انگیزه می‌دهد، می‌رسند، دستیابی به موفقیت تحصیلی که از انگیزه درونی ناشی می‌شود برایشان راحت‌تر است.

بهبود روابط

یک درمانگر می‌تواند به نوجوانان کمک کند تا مرزهای بین فردی سالمی ایجاد کنند و روابط مثبتی با دیگران ایجاد کنند. در نتیجه، نوجوانان به توانایی‌ها و استراتژی‌های اجتماعی خود برای گذر از موقعیت‌های اجتماعی پیچیده اعتماد می‌کنند. این بهبود در مهارت‌های ارتباطی به کاهش قلدری یا هر شکل دیگری از فشار همسالان کمک می‌کند.

ابزارهای مدیریت استرس و تنظیم هیجانی

درمان مکانی را برای نوجوانان فراهم می‌کند تا چالش‌ها را پردازش کنند و یاد بگیرند که چگونه احساسات پیچیده را بهتر درک، شناسایی و تنظیم کنند. نوجوانان با استرس‌های مختلفی از جمله عملکرد تحصیلی، برنامه‌های دانشگاهی، نیازهای شمول اجتماعی و غیره مواجه هستند. وقتی نوجوانان با مشاوران بی‌طرف صحبت می‌کنند، می‌توانند در مورد چنین عوامل استرس‌زا آشکارتر و واقعی‌تر صحبت کنند و از طریق رهاسازی خود، نوجوانان روش‌های مفیدتری برای نزدیک شدن به عوامل استرس‌زا و خودتنظیمی در دوره‌های سخت می‌آموزند.

توسعه هویت و خودمختاری

مشارکت در درمان می‌تواند به نوجوانان کمک کند تا حس هویت را از طریق خودکاوی و شفاف سازی ارزش‌ها تقویت کنند، همچنین این فرصت را فراهم می‌کند تا صدای درون خود را بیابند و در مورد آنچه می‌خواهند برای خود بسازند، فکر کنند. از طریق این فرآیند، نوجوانان مسئولیت پذیری، انگیزه و مراقبت از خود را می‌آموزند. درمانگر در مورد چارچوبی از نوجوان می‌پرسد که خود، دیگران و جهان را در آن می‌بیند تا ضمن رسیدگی به تحریفات شناختی و موانع پذیرش فردیت، خودآگاهی عمیق‌تری را تجربه کند.

به طور کلی، درمان به عنوان یک راه عالی برای نوجوانان عمل می کند تا در ابراز خود و یادگیری ابزارهای مناسب برای پرورش حس تعادل، راه را برای تبدیل شدن به بزرگسالان جوان سازگار هموار کنند.

فضا دادن به نوجوان

فضا و زمان شخصی جدا از خانواده معدن طلا برای اکثر نوجوانان است، آن‌ها باید درک شوند. یک مشاور یک فرد خارجی امن است که نوجوان شما به جای اینکه احساس کند کودک است، احساس می‌کند توسط او تایید شده است.