زوج درمانی

زوج درمانی نوعی روان درمانی است که می‌تواند به شما و همسرتان در بهبود روابطتان کمک کند. اگر مشکلاتی در رابطه دارید، می‌توانید برای کمک به بازسازی رابطه خود به دنبال زوج درمانی باشید. متخصص زوج درمانی می‌تواند در هر مرحله از رابطه شما، صرف نظر از وضعیت تاهل، سن، نژاد، ایمان یا گرایش جنسی به شما کمک کند، برخی از اشکال این درمان شامل مشاوره ازدواج، مشاوره قبل از ازدواج و خانواده درمانی است.

برایان مولر، دکترای روانشناس در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، می‌گوید: زوج‌درمانی می‌تواند طیف گسترده‌ای از مسائل مربوط به رابطه را برطرف کند، از جمله درگیری‌های مکرر، احساس قطع ارتباط رابطه عاشقانه، مسائل مربوط به رابطه جنسی و مشکلات ناشی از استرس‌های بیرونی.

انواع زوج درمانی

به گفته مولر، رویکردهای متعددی برای زوج درمانی وجود دارد که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

درمان عاطفی متمرکز (EFT): EFT بر بهبود وابستگی و پیوند بین شما و شریک زندگیتان تمرکز دارد. درمانگر به شما کمک می‌کند تا الگوهایی را که منجر به احساس قطع ارتباط می‌شود، درک کرده و تغییر دهید.

روش گاتمن: این روش شامل پرداختن به مناطق درگیری و آشنایی شما و شریک زندگیتان به مهارت‌های حل مسئله است، همچنین هدف آن بهبود کیفیت دوستی و سطح صمیمیت بین شما و شریک زندگیتان است.

رویکرد الن واچتل: این یک رویکرد مبتنی بر قدرت است که شامل تمرکز بر جنبه‌های مثبت رابطه و بازتاب آن به جای سرزنش است.

زوج درمانی روان پویا: درمان روان پویایی، امیدها و ترس‌های اساسی را که به شما و همسرتان انگیزه می‌دهد را بررسی می‌کند تا به شما در درک بهتر یکدیگر کمک کند.

رفتار درمانی: همچنین به عنوان زوج درمانی رفتاری (BCT) شناخته می شود، این شکل از درمان شامل شکل دادن به رفتار با تقویت رفتارهای مثبتی است که ثبات و رضایت را افزایش می‌دهد در حالی که رفتارهایی را که باعث منفی گرایی می‌شود، کمرنگ می‌کند.

درمان شناختی رفتاری (CBT): همچنین به عنوان زوج درمانی شناختی رفتاری (CBCT) شناخته می شود، این شکل از درمان شامل شناسایی و تغییر الگوهای فکری است که بر رفتار تأثیر منفی می‌گذارد.

تکنیک‌های زوج درمانی

زوج‌درمانگران اغلب از یک رویکرد یکپارچه برای درمان استفاده می‌کنند و بسته به نیاز شما، تکنیک‌های لازم را از اشکال مختلف درمان می‌گیرند، برخی از استراتژی‌هایی که زوج درمانگر ممکن است از آن‌ها استفاده کند عبارتند از:

آشنایی با شما: درمانگر با شناختن شما و شریک زندگیتان، احساس امنی ایجاد می‌کند. مولر می‌گوید: آن‌ها به طور فعال و مشارکتی با شما کار می‌کنند تا به شما کمک کنند خود و شریک زندگی‌تان را بهتر بشناسید، همچنین به شما کمک می‌کند تا احساساتتان را شناسایی کرده و آن‌ها را در قالب کلمات برای یکدیگر بیان کنید.

کاوش در گذشته: زوج درمانی می‌تواند شامل کاوش در گذشته شما باشد، زیرا می‌تواند به شما در درک بهتر ترس‌ها، انگیزه‌ها و رفتارهای خود در یک رابطه و همچنین به حل تعارضات حل نشده‌ای که بر حال شما تأثیر می‌گذارد، کمک کند.

تمرکز بر راه حل‌ها: درمانگر با شما و همسرتان برای حل مسائل، اصلاح الگوهای رفتاری منفی و تمرکز بر جنبه‌های مثبت رابطه همکاری خواهد کرد.

مهارت‌های آموزشی: زوج‌درمانی می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا مهارت‌های مدیریت خشم، حل مسئله و حل تعارض را یاد بگیرید و هدف این است که شما و شریک زندگی تان را با ابزارهایی آشنا کنیم تا به شما در مقابله با مسائل در هنگام بروز مشکلات کمک کنند.

مزایای زوج درمانی

افراد گزارش می‌دهند که احساس می‌کنند با شریک زندگی خود و احساسات خود ارتباط بیشتری دارند و همچنین در رابطه ایمن‌تر، خودجوش و بانشاط‌تر هستند. مولر می‌گوید: وقتی مردم در رابطه‌شان احساس امنیت بیشتری می‌کنند، می‌توانند در بخش‌های دیگر زندگی‌شان قاطع‌تر و ماجراجوتر شوند.

برخی از مزایایی که زوج درمانی می‌تواند ارائه دهد:

یکدیگر را بهتر درک می‌کنید: زوج درمانی می‌تواند به شما کمک کند خود و همسرتان را بهتر درک کنید. می‌تواند به هر دوی شما کمک کند تا احساسات، امیدها، ترس‌ها، اولویت‌ها، ارزش‌ها و باورهای خود را بیان کنید.

مشکلات رابطه را شناسایی می‌کنید: به گفته مولر، درمانگر شما می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا مسائلی را که منجر به درگیری‌های مکرر، عدم اعتماد و احساس قطع ارتباط می‌شوند، شناسایی کنید.

بهبود مهارت‌‎های ارتباطی: درمان می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا با یکدیگر بهتر ارتباط برقرار کنید و می‌تواند به شما کمک کند تا آنچه را که نیاز دارید بدون حمله یا سرزنش شریک زندگی خود، بیان کنید.

تعارضات را حل می‌کنید: درمانگر شما می‌تواند به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا با مهارت‌های لازم مشکلات خود را حل کنید.

تقویت دوستی و دلبستگی: زوج درمانی می‌تواند به تقویت دوستی، دلبستگی، پیوند و صمیمیت بین شما و همسرتان کمک کند.

خاتمه دادن به رفتار ناکارآمد: درمانگر شما می‌تواند رفتارهای ناکارآمد را شناسایی کرده و به حذف آن‌ها کمک کند.

مهارت‌ها را می‌آموزید: زوج‌درمانی یک درمان بلند مدت نیست در عوض، یک درمان کوتاه‌ مدت است که هدف آن آموزش مهارت‌هایی است که به شما و شریک زندگیتان کمک می‌کند تا از تعارضاتی که در این مسیر ایجاد می‌شوند، جلوگیری کنید و بتوانید آن‌ها را مدیریت کنید.

بهبود رضایت از رابطه: زوج درمانی می‌تواند به بهبود کیفیت کلی رابطه شما کمک کند، به طوری که شما و شریک زندگیتان در کنار هم شادتر باشید.

اثر بخشی زوج درمانی

زوج درمانی می‌تواند به شما و همسرتان این فرصت را بدهد که در مورد مسائل مربوط به جنبه‌های رابطه خود بحث کنید و آن‌ها را حل و فصل کنید که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

نقش‌ها در رابطه: زوج‌درمانی می‌تواند به شما کمک کند نقش‌هایی را که شما و همسرتان در رابطه بازی می‌کنید بررسی کنید و پویایی‌های ناسالم را شناسایی کنیدو به رفع تفاوت‌ها در انتظارات کمک کند.

باورها و ارزش‌ها: زوج درمانی می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا در مورد عقاید، ارزش‌ها، احساسات مذهبی خود و پیامدهای این جنبه‌ها در زندگی روزمره خود صحبت کنید.

امور مالی: امور مالی می‌تواند منبع اصلی درگیری در روابط باشد. زوج درمانی می‌تواند به ترویج گفتگوی باز و شفافیت در مورد عادات درآمد و هزینه کمک کند.

زمان صرف شده با هم: شما و شریک زندگیتان می‌توانید به مسائلی بپردازید که باعث اختلال در زمان با هم بودن شما شده است، همچنین می‌توانید درباره فعالیت‌هایی که از انجام آن‌ها با هم لذت می‌برید و چگونگی لذت‌بخش‌تر کردن زمان، با هم صحبت کنید.

کودکان: اگر شما و همسرتان در مورد اینکه آیا می‌خواهید بچه‌دار شوید یا نه و یا چگونه آن‌ها را بزرگ کنید، همدل نیستید، زوج‌درمانی می‌تواند به شما در بیان این نگرانی‌ها و عوامل استرس‌زا مانند مشکلات در باردار شدن یا فرزندخواندگی، کمک کند.

روابط خانوادگی: زوج درمانی می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا مشکلات ناشی از درگیری با سایر اعضای خانواده مانند والدین، فرزندان و… را حل کنید.

رابطه جنسی و صمیمیت: اگر شما و شریک زندگیتان مسائل مربوط به رابطه جنسی و صمیمیت یا خیانت را دارید، زوج درمانی می‌تواند فضای امنی را برای شما فراهم کند تا احساسات و نیازهای خود را به اشتراک بگذارید.

مسائل مربوط به سلامتی: بیماری‌های جسمی یا روانی می‌تواند برای شما و همسرتان سخت باشد. زوج درمانی می‌تواند به شما کمک کند تا با استرسی که به رابطه شما وارد می‌کند، مقابله کنید.

عوامل استرس‌زای بیرونی: درمان همچنین می‌تواند به شما و شریک زندگی‌تان کمک کند تا با درگیری‌های ناشی از عوامل خارجی که باعث تنش و استرس در رابطه شما می‌شود مانند کار، مقابله کنید.

چیزهایی که باید در نظر بگیرید

زوج درمانی در حالت ایده آل نیازمند مشارکت شما و همسرتان است. با این حال، اگر شریک زندگی شما تمایلی به آن ندارد، می‌توانید زوج درمانی را به تنهایی انجام دهید تا رابطه خود را بهتر درک کنید و با عواملی که باعث بهبود رابطه می‌شوند، آشنا شوید. اگر شما و همسرتان با هم این کار را انجام دهید، ممکن است متوجه شوید که یکی یا هر دوی شما به جلسات درمانی جداگانه برای مقابله با مسائل مطرح شده در زوج درمانی نیاز دارید.

اگر شما یا شریک زندگیتان با مسائل دیگری مانند سوء مصرف مواد نیز سروکار دارید، درمانگر شما ممکن است درمان تخصصی را برای درمان این موارد پیشنهاد دهد. زوج درمانی می‌تواند به حل مسائل مربوط به آزار خانگی کمک کند. با این حال، اگر از شریک زندگی خود می‌ترسید یا دیگر نمی‌خواهید در رابطه باشید، برای کمک با پلیس یا پناهگاه نزدیک خود تماس بگیرید.