مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی فرآیندی بین دانشجو یا دانش آموز و مشاور تحصیلی برای بررسی ارزش یک آموزش عمومی، بررسی خدمات و سیاست‌های موسسه آموزشی، بحث در مورد برنامه‌های آموزشی و شغلی و انتخاب رشته‌های مناسب است.

مشاوران توسط موارد زیر در تصمیم گیری مؤثر به دانش آموزان کمک می‌کنند و از این طریق باعث رشد دانش آموزان بالغ و خودراهبر خود می‌شوند.

 • ارائه اطلاعات دقیق در مورد سیاست‌ها، رویه‌ها، منابع و برنامه‌های سازمانی.
 • کمک به دانشجویان در درک ماهیت و هدف آموزش عالی و ارزش آموزش عمومی.
 • کمک به دانش‌آموزان در در نظر گرفتن اهداف زندگی از طریق مرتبط کردن علایق، مهارت‌ها، توانایی‌ها و ارزش‌ها به مشاغل و دنیای کار.
 • کمک به دانش آموزان در ایجاد یک برنامه آموزشی منطبق با اهداف زندگی (دوره‌های عمل جایگزین، ملاحظات شغلی جایگزین و انتخاب رشته).
 • کمک به دانش آموزان در ارزیابی یا ارزیابی مجدد پیشرفت در جهت اهداف تعیین شده و برنامه‌های آموزشی.
 • کمک به دانش آموزان در درک خود و پذیرش خود.
 • ارجاع به سایر خدمات پشتیبانی نهادی یا اجتماعی.

مشاور باید مشکلات احتمالی یا موجود را شناسایی کرده و به تک تک دانش‌آموزان در مواجهه با آن‌ها کمک کند. در برخی موارد، به عنوان مثال، دانش‌آموزان در سازگاری با زندگی خوابگاهی مشکل دارند یا در موارد دیگر این مشکل سازگاری اجتماعی است که خدمات مشاوره تحصیلی کمک کننده است. بسیاری از دانش‌آموزان می‌توانند از دوره‌های مهارت‌های یادگیری یا کمک‌های فردی از این طریق بهره‌مند شوند. یکی دیگر از مشکلات رایج، ناتوانی دانش آموزان در درک آنچه که در یک دوره خاص از او انتظار می‌رود، است که اغلب یک تماس تلفنی ساده می‌تواند چنین مشکلاتی را برطرف کند. گاهی اوقات یک دانش آموز آنقدر دلسرد یا غرق می‌شود که به سادگی از رفتن به کلاس خودداری می‌کند. اغلب اوقات کشف زودهنگام چنین وضعیتی توسط مشاور و پیشنهاد کمک فوری می‌تواند یک مشکل جدی را ترمیم کند. به ویژه مهم است که مشاور با دانش‌آموزان ارتباط سریع و نزدیک برقرار کند.

مشاور تحصیلی شما، با این حال، یکی از بسیار افرادی در محوطه دانشگاه یا مدرسه است که با خوشحالی به شما در توسعه یک برنامه تحصیلی، ایجاد اهداف واقع بینانه و به دست آوردن درک روشنی از الزامات تحصیلی برای فارغ التحصیلی کمک خواهد کرد.

مشاور تحصیلی می‌تواند در این زمینه‌ها به شما کمک کند:

 • کمک در انتخاب رشته
 • بحث در مورد علایق و اهداف خود، بررسی شرایط فارغ التحصیلی و ارزیابی سطوح دوره مناسب بر اساس شایستگی
 • کمک به شما برای ارزیابی آمادگی تحصیلی، مهارت‌های مطالعه و خواسته‌های دوره‌های مربوطه
 • کمک به مشکلات تحصیلی در طول ترم
چه زمانی باید مشاور تحصیلی خود را ببینید؟

نمونه‌هایی از مشکلاتی که ممکن است بر کار درسی شما تأثیر بگذارد و نیاز به مشاور تحصیلی داشته باشید، عبارتند از:

 • آمادگی ناکافی دبیرستان
 • بار سنگین دروس
 • مشکلات در مهارت‌های مطالعه
 • مدیریت زمان
 • مشکلات شخصی
 • تغییر در علایق یا اهداف شما
 • فشار خانواده
 • عدم حضور در کلاس
 • از دست دادن یا تأخیر در انجام تکالیف یا آزمون‌ها

همچنین هر بار که تغییری در ثبت نام خود ایجاد می‌کنید (به عنوان مثال رها کردن، اضافه کردن یا انصراف از یک کلاس) یا از نمره‌هایی که در هر یک از کلاس‌های خود دریافت می‌کنید، ناامید یا نگران هستید با مشاور خود ملاقات کنید. اگر شما به خودتان کمک نکنید، مشاور شما نمی‌تواند به شما کمک کند. با کاتالوگ، ارزشیابی تحصیلی و سایر اسناد رسمی آشنا باشید و حتما به آن‌ها اطلاعات کافی بدهید.

اثربخشی مشاوره تحصیلی

دانش آموزان در سراسر جهان در طول سال‌های تحصیل خود از استرس عاطفی رنج می‌برند. افزایش رقابت تحصیلی، فشار برای دستیابی به نمرات بالاتر، مشکلات در روابط بین فردی و راهنمایی شغلی ضعیف از جمله مسائل استرس‌زایی است که دانش‌آموزان امروزه با آن مواجه هستند و زندگی نیز روش عجیبی برای ضایع کردن بهترین برنامه‌های ما دارد و استرس دانش‌آموزان را بالا می‌برد. مشاوره و درمان، زمانی که به صورت ترکیبی انجام شود، در کمک به دانش‌آموزان برای عبور از شرایط چالش‌برانگیز بسیار مؤثر است.

مشاوره تحصیلی، به طور خاص، به دانش آموزان کمک می‌کند تا با تلاش برای افزایش روحیه و ارتقاء روحیه، به اهداف خود برسند. مشاوره همچنین به دانش آموزان کمک می‌کند تا عوامل موثر در مشکلات خود را بشناسند و در عین حال به آن‌ها کمک می‌کند تا از طریق تغییرات رفتاری و روانی به دنبال راه حل باشند. همچنین دانش‌آموزان می‌توانند درباره مدیریت استرس از جمله تقسیم زمان خواب، زندگی شخصی و نحوه مدیریت استرس مربوط به امتحان چیزهای زیادی بیاموزند.

مزایای مشاوره تحصیلی

ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس

دانش آموزان به اعتماد به نفس نیاز دارند تا بتوانند از پتانسیل کامل خود در داخل و خارج از کلاس استفاده کنند. کلید داشتن یک حس سالم اعتماد به نفس داشتن دیدی متعادل از خود و زندگیتان است که بتوانید به مهارت‌های خود افتخار کنید و در عین حال نقایص خود را بپذیرید. برخی از افراد به دلیل برخی رویدادهای آسیب‌زا در گذشته با عزت نفس پایین روبرو هستند. بنابراین، مشاوران باید در انواع روش‌های درمانی و راهکارهای درمانی سلامت روان متخصص باشند تا بتوانند به دانش آموزان کمک کنند که عزت نفس خود را بازیابند و بر ترس‌ها غلبه کنند.

حل مشکل

کنار آمدن با تنش ناشی از مطالعات می‌تواند دشوار باشد. دانش آموزان ممکن است شناسایی عوامل ایجاد کننده تنش را چالش برانگیز بدانند که منجر به تشدید مشکل می‌شود. مشاوره راهی عالی برای ایجاد تاب آوری در بین دانش آموزان است، به طوری که به جای اینکه از مشکلات دوری کنند، با آن‌ها روبرو شوند و رشد کنند.

در حالی که رویارویی با چالش‌ها مهم است، به همان اندازه مهم است که دانش‌آموزان بدانند چه زمانی برای برخی مشکلات کمک بخواهند. مشاوره به ما قدرت تشخیص را می‌دهد تا بین مشکلاتی که به تنهایی قابل حل هستند و مشکلاتی که نیاز به کمک گرفتن دارند، تمایز قائل شویم. این رویکرد مثبت نسبت به مشکلات است که مشاوره دانش آموزان را قادر به اتخاذ آن می‌کند که باعث می شود آنها به اعضای تیم خود کارآمد و ارزشمند تبدیل شوند.

بهبود مدیریت استرس

در حین تحصیل، دانشجویان با انواع مختلفی از عوامل استرس‌زا مواجه می‌شوند که شامل کار پاره وقت، فشارهای مالی، مشکلات روابط، فاصله گرفتن از خانواده و افسردگی می‌شود. مشاوران به آن‌ها کمک می‌کنند تا دلایلی که منجر به استرس می‌شوند را درک کنند و همچنین از طریق جلسات درمانی به آن‌ها در کاهش استرس کمک می‌کنند.

ایجاد تغییر مثبت

مشاوره به دانش آموزان کمک می‌کند تا با ایجاد احساس هدف، امید و جهت گیری برای آینده، در مواجهه با موانع استقامت کنند و دانش آموزان را تشویق می‌کند تا بر آنچه در مورد آن‌ها و زندگی آن‌ها خوب است تمرکز کنند. مشاوره همچنین می‌تواند به دانش آموزان کمک کند تا رفتارها و عادات منفی را برای کاهش منفی گرایی تشخیص دهند و اصلاح کنند. مشاوره از طریق آموزش جنبه‌های مختلف سلامت روانی به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا دیدگاه مثبتی را در خود ایجاد کنند.

بهبود مهارت‌های اجتماعی

برخی از دانش آموزان خجالتی با مهارت‌های ارتباطی خود مبارزه می‌کنند. برای آن‌ها ایجاد روابط سالم با سایر دانش آموزان و معلمان دشوار است. مشاوران به دانش آموزان کمک می‌کنند تا در دنیای اجتماعی به شیوه‌ای عادی و سالم حرکت کنند.

آن‌ها به دانش آموزان کمک می‌کنند تا مهارت‌هایی مثل درخواست کمک، ثبت شکایت، رد فشار همسالان، دوست یابی را کسب کنند. در طول جلسات مشاوره، مشاوران به دانش آموزان کمک می‌کنند تا زمینه‌های بهبود مهارت‌های اجتماعی و زندگی خود را شناسایی کنند. دانش آموزان می‌توانند مهارت‌های کلامی و غیرکلامی خود را بهبود بخشند و گوش دادن فعال را تمرین کنید.

ایجاد محیط امن

مشاوره به دانش آموزان کمک می‌کند تا نظرات، دیدگاه‌ها و افکار خود را در محیطی بدون قضاوت بیان کنند. معمولاً وقتی دانش‌آموزان در موقعیت‌های اجتماعی به دلیل این که احساس ناامنی می‌کنند، نظرات خود را آزادانه بیان نمی‌کنند. مشاوران محیطی خوشایند و بدون قضاوت ایجاد می‌کنند که در آن دانش آموزان در بحث درباره مسائل خود احساس راحتی می‌کنند و به خاطر داشتن احساسات و افکار متفاوت مورد محکومیت، توهین یا انتقاد قرار نخواهند گرفت.