مشاوره ترک اعتیاد

افراد در هر سنی، سطح درآمد، تحصیلات، نژاد و پیشینه مذهبی می‌توانند به اختلال مصرف مواد یا اعتیاد مبتلا شوند. اعتیاد یک بیماری مزمن است که می‌تواند تقریباً بر همه جنبه‌های زندگی افراد از جمله روابط آن‌ها با دوستان و عزیزان تأثیر بگذارد. افراد مبتلا به اختلال مصرف مواد به دنبال چیزی هستند که باعث تسکین آن‌ها شده است، حتی اگر به سلامت جسمی و عاطفی، توانایی تفکر، کار، تحصیل، روابط و موارد دیگر آسیب برساند. اعتیاد درمانی یکی از گزینه‌های درمانیست که ممکن است فرد بخواهد آن را امتحان کند.

در بسیاری از موارد، افراد مبتلا به اعتیاد از این مشکل آگاه و از تأثیر آن بر زندگی خود یا اطرافیان خود نیز آگاه نیستند. اگر اعتیاد ناشی از تروما باشد (شاید یک رویداد گذشته، یک تصادف یا یک مشکل سلامت روانی)، ممکن است نتوانند به تنهایی از اعتیاد خارج شوند و به حمایت بیشتری نیاز است.

برای بسیاری، ترک این عادت به آسانی نیست. بهبودی اعتیاد به زمان، صبر و حمایت زیاد عزیزان نیاز دارد. فرد باید اقداماتی را انجام دهد تا بفهمد چه چیزی ممکن است باعث اعتیاد شده باشد و یاد بگیرد که چگونه علاوه بر اینکه بر آن غلبه کند، احساسات خود را نسبت به آن در آینده مدیریت کند. درمان اعتیاد، مانند مشاوره، برای کمک به افراد در شناخت مشکل و برداشتن گام‌هایی برای بهبودی بسیار مهم است.

رویکردهای مختلف در درمان اعتیاد همگی به دنبال ارائه روش‌های جدید تفکر و رفتار برای فرد هستند و درمان اعتیاد بخش مهمی از روند بهبودی مادام العمر است. اعتیاد درمانی یک نوع مراقبت چند وجهی است که به افراد مبتلا به اعتیاد کمک می‌کند تا زندگی خود را بازیابند.

اگرچه رویکردهای مختلفی برای درمان اعتیاد وجود دارد، اما چندین هدف مشترک وجود دارد که عبارتند از:

 • قطع مصرف الکل، مواد مخدر یا هر دو
 • حفظ پرهیز از مواد
 • پرداختن به سایر مسائل بهداشت روانی مانند افسردگی یا اضطراب که ممکن است وجود داشته باشد.
 • بهبود درک فرد از رفتار خود و انگیزه آن‌ها
 • ایجاد مکانیسم‌های مقابله با استرس
 • ایجاد عزت نفس
 • کمک به فرد برای بازسازی روابط شخصی و زندگی حرفه‌ای خود

سوء مصرف مواد مخدر و الکل می‌تواند با طرز فکر مردم تداخل داشته باشد و این می‌تواند افراد را تکانشی‌تر کند، در توانایی آن‌ها برای توجه اختلال ایجاد کند و یادگیری و حافظه را مختل کند. برای مؤثر بودن، درمان اعتیاد باید به افراد در مدیریت این علائم، کمک کند.

مانند سایر بیماری‌های مزمن، اعتیاد نیز قابل درمان و کنترل است. با این حال، اگر فرد مبتلا به اعتیاد برنامه درمانی خود را متوقف کند، ممکن است عود کند و همچنین به این معنی است که درمان اعتیاد باید بر ایجاد تعهد فرد برای بهبودی خود، تأکید کند تا بتواند زندگی جدید خود را فراتر از اعتیاد حفظ کند. اعتیاد درمانی می‌تواند به افراد کمک کند تا نگرش‌های خود را تنظیم کنند، راه‌های جدید ارتباط با افراد و واکنش به شرایط را بیاموزند و به‌طور کلی بر فرآیندهای تفکر آشفته که بخشی از سوء مصرف مواد مخدر و الکل هستند، غلبه کنند.

تشخیص علائم اعتیاد

اعتیاد به عادتی گفته می‌شود که از کنترل خارج شده است، تا جایی که فرد برای کنار آمدن با زندگی روزمره به آن وابسته است. اعتیاد معمولاً تأثیرات منفی بر سلامت عاطفی و جسمی فرد دارد و در عین حال بر اطرافیان وی نیز تأثیر می‌گذارد. پیوند روانی، به ویژه چیزی است که اعتیاد را از عادت جدا می‌کند. عادت کاری است که افراد ممکن است برای تفریح، آرامش یا به عنوان راهی برای معاشرت انجام دهند. افراد می‌توانند تصمیم بگیرند که یک عادت را ترک کنند، اگرچه ممکن است مدتی طول بکشد، می‌توانند با موفقیت متوقفش کنند. با این حال، اعتیاد می‌تواند یک نیاز یا اجبار شدید برای انجام منظم عمل، صرف نظر از زمان یا مکان به منظور دستیابی به بالاترین حد باشد، به طور خلاصه، یک عادت را می‌توان کنترل کرد، در حالی که یک اعتیاد را نمی توان.

نشانه‌های زیادی از اعتیاد وجود دارد. در حالی که این موارد ممکن است بسته به ماده یا فعالیت متفاوت باشد، هر اعتیادی این ظرفیت را دارد که تا حد زیادی بر عزت نفس و اعتماد به نفس تأثیر بگذارد و باعث ایجاد احساسات دردسرساز مانند شرم، گناه، احساس ناامیدی و شکست شود. همه افراد متفاوت هستند و برخی از افراد ممکن است در پنهان کردن اعتیاد خود بهتر عمل کنند یا ممکن است ندانند که این اعتیاد به یک مشکل تبدیل شده است، اما برخی تغییرات رفتاری می‌تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

رفتارهای رایج و علائم اعتیاد احتمالی عبارتند از:

 • کناره گیری از فعالیت‌های اجتماعی یا نادیده گرفتن روابط
 • قرض گرفتن پول یا فروش دارایی برای تامین هزینه اعتیادشان
 • تلاش برای پنهان کردن یا دروغ گفتن در مورد عادت
 • نشان دادن نوسانات خلقی مکرر
 • از دست دادن محل کار، مدرسه یا رویدادهای اجتماعی
 • از دست دادن علاقه به فعالیت‌ها یا سرگرمی‌هایی که قبلاً از آن‌ها لذت می‌بردند.

با این حال، با تنوع بسیار زیاد اعتیاد از قمار گرفته تا سوء مصرف مواد علائم اعتیاد می‌تواند کم و بیش در افراد آشکار باشد.

اثربخشی مشاوره اعتیاد

اعتیاد یک بیماری ریشه‌دار است. معتادان به مواد مخدر و الکل بیشتر از اثرات سوء مصرف مواد رنج می‌برند. مسائل افراد روانی است که معمولاً ناشی از یک اختلال روانی یا حتی یک رویداد در گذشته است. به همین دلیل است که معتادان در طول روند بهبودی نیاز به کمک روانشناختی حرفه‌ای دارند. مشاوران اعتیاد به یک معتاد در زمینه‌های مختلف بهبودی کمک می‌کنند، اعتیاد او را درک می‌کنند و او را از تصمیم خود برای بهبودی مطمئن می‌کنند. همچنین او می‌تواند به هر سوالی که ممکن است در مورد اعتیاد دارید، پاسخ دهد و مراحل بعدی را که می‌توانید انجام دهبد، توضیح دهد.

چندین درمان وجود دارد که گفته می‌شود در کمک به افراد برای غلبه بر اعتیادشان موثر است. اما مطمئناً، هر کس متفاوت است، بنابراین درمان‌ها متناسب با فرد و اعتیاد خاص او طراحی می‌شود. به طور معمول، درمان اعتیاد ترکیبی از دارو درمانی و گفتار درمانی است که برای ترویج پرهیز و کمک به افراد در مدیریت هر دو عواقب فیزیکی و عاطفی اعتیاد، طراحی شده است. درمان همچنین ممکن است شامل حمایت مراقبت‌های بعدی در قالب گروه‌های خودیاری و چک‌آپ‌های منظم باشد که برای کمک به افراد برای کنار آمدن با زندگی پس از بهبودی و مدیریت محرک‌های بالقوه طراحی شده‌اند.

مشاوران اعتیاد با بیمار ارتباط برقرار می‌کنند و مشاور از محبت، درک و دانش خود در مورد اعتیاد استفاده خواهد کرد تا توضیحی منطقی از آنچه معتادان دارند به آن‌ها ارائه دهد. مشاوران اعتیاد یک پیوند و ارتباط واقعی با بیماران خود ایجاد می‌کنند. یک معتاد در دوران بهبودی نیاز به ستون فقرات دارد و مشاور با بیماران پیوند ایجاد می‌کند، بنابراین آن‌ها می‌دانند که همیشه یک سیستم پشتیبانی دارند.

در حالی که مشاوره دادن و آموزش دادن به یک معتاد آسان است، گوش دادن به آن نیز اهمیت دارد. یک مشاور اعتیاد باید شنونده خوبی باشد. معتادان هنگام درمان احساسات زیادی دارند. اغلب، تنها چیزی که آن‌ها نیاز دارند این است که فقط احساسات خود را بیان کنند.

برای معتادان تسلیم شدن آسان است؛ علائم ترک مشکل است، آن‌ها در حال مبارزه با هوس و تلاش برای یافتن هدفی در زندگی هستند. اینجاست که یک مشاور اعتیاد وارد می‌شود، آن‌ها بیماران خود را تشویق می‌کنند که به بازپروری و درمان ادامه دهند. مشاوران اعتیاد به آن‌ها می‌گویند که چقدر خوب کار می‌کنند و مزایای کار آن‌ها یک سبک زندگی هوشیار به همراه خواهد داشت.

معتاد در زمان بهبودی، مشکلات زیادی را تجربه می‌کند. آن‌ها یکی از سخت ترین دوران زندگی خود را تحمل می‌کنند و احساس سرکشی می‌کنند، طغیان‌های عاطفی دارند و ناخواسته از درمان خود پیروی می‌کنند. یکی از دلایلی که آن‌ها اینگونه رفتار می‌کنند عدم اعتماد است و مواد برای سال‌ها تنها همراه مورد اعتماد آن‌ها بوده و احساس می‌کنند که هیچ چیز ندارند و نمی‌دانند زندگی بدون مواد چیست. بخشی از کار مشاور این است که به یک معتاد کمک کند تا دوباره اعتماد کند چون بدون اعتماد، بیمار کمک مورد نیاز خود را دریافت نخواهد کرد.

بهبودی از سوء مصرف مواد فقط مربوط به معتاد نیست و این روند برای عزیزان معتاد دشوار است. آن‌ها شاهد کناره گیری، نوسانات شدید خلق و خوی و تماشای رنج عزیزانشان هستند. همچنین معمولاً برای عزیزان سؤالاتی در مورد بهبودی وجود دارد و از نقش خود مطمئن نیستند. مشاور اعتیاد نه تنها از معتاد بلکه از عزیزان او نیز حمایت می‌کند. آن‌ها در مورد سوء مصرف مواد، روند بهبودی و آنچه که عزیزان می‌توانند برای حمایت از عزیزان خود انجام دهند، اطلاع می‌دهند.

عود کردن نه تنها سبک زندگی هوشیار معتادان را خراب می‌کند، بلکه معتاد سابق را نیز در معرض خطرات تهدید کننده زندگی قرار می‌دهد. عود بیشتر احتمال دارد که منجر به مصرف بیش از حد تصادفی شود و معتاد به همان اندازه مصرف کند که قبلاً مصرف کرده است. متأسفانه، هوس‌های معتاد سابق می‌تواند به حدی شدید شود که اعتیاد آن‌ها را بازگرداند. مشاور به معتاد در مورد عود کردن آموزش می‌دهد و یک طرح پیشگیری از عود ارائه می‌دهد، با بیمار کار خواهد کرد تا ببینند چگونه می‌توانند از عود پس از بهبودی جلوگیری کنند.

انواع درمان اعتیاد

رویکردهای متعددی برای درمان اعتیاد وجود دارد و هر کدام متفاوت عمل می‌کنند. درمان اعتیاد می‌تواند به صورت فردی یا گروهی انجام شود، همچنین ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند آن را به صورت مسکونی یا سرپایی ارائه دهند.

درمان شناختی رفتاری: درمان شناختی رفتاری (CBT) به افراد کمک می کند تا تشخیص دهند که چه چیزی باعث میل افراد به سوءمصرف مواد مخدر یا الکل می‌شود و راهبردهای مقابله‌ای را برای کنترل یا اجتناب از این محرک‌ها ایجاد می‌کند، همچنین می‌تواند رفتارهای جدیدی را به آن‌ها بیاموزد تا جایگزین عادات مصرف مواد شوند. اساساً، مشاوره با قطع چرخه اعتیاد، راه جدیدی را برای افراد مبتلا به اعتیاد فراهم می‌کند تا فکر کنند، احساس کنند، عمل کنند و تفکر آشفته را از بین می‌برد، همچنین به آن‌ها کمک می‌کند تا موقعیت‌های دشوار را با دیدی جدید ببینند.

رفتار درمانی دیالکتیکی: رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT) نوعی درمان گفتاری مبتنی بر (CBT) است که برای کمک به افرادی که احساسات را به شدت تجربه می‌کنند، اقتباس شده است. هدف DBT کمک به افراد برای یادگیری مدیریت احساسات دشوار است، از طریق اجازه دادن به آن‌ها برای تجربه، تشخیص و پذیرش آن‌هاست. در حالی که عمدتا برای درمان مسائل مرتبط با اختلال شخصیت مرزی (BPD) استفاده می‌شود، اما به طور گسترده برای درمان تعدادی از نگرانی‌های مختلف استفاده می‌شود. هدف DBT این است که به افراد کمک کند تا کنترل فزاینده‌ای بر افکار، احساسات و رفتارهای خود داشته باشند. الگوهای فکری ناسالم می‌توانند به راحتی افرادی را که در حال مبارزه با نوعی اعتیاد هستند غلبه کنند، تا حدی که طاقت فرسا و بیش از حد قدرتمند شوند و بر احساسات و تمایلات رفتاری فرد اثر بگذارند بنابراین DBT شامل تمرین ذهن آگاهی است تا به شما کمک کند یاد بگیرید چگونه ذهن خود را آرام کنید و کنترل بیشتری بر آنچه در نتیجه یک “فکر” اتفاق می افتد داشته باشید. اگر بتوانید مهارت «توجه کردن» به افکار خود را یاد بگیرید، به گونه‌ای که گویی از افکار خود جدا هستید، ممکن است بتوانید انتخاب بیشتری نسبت به اتفاقات بعدی داشته باشید.

مصاحبه انگیزشی: این عمل بر این مفهوم استوار است که اگر انگیزه تغییر از سوی افراد نشأت گیرد، به بهبودی خود متعهدتر خواهند بود، از قدرت امیدها و رویاهای آینده افراد برای کمک به ایجاد تغییرات در زمان حال استفاده می‌کند.

مدیریت اضطراری: درمانگرانی که از این رویکرد رفتاری برای درمان استفاده می‌کنند، پاداش‌های مشخص و ملموس مانند پول را برای پرهیز از این ماده به افراد ارائه می‌دهند.

اصلاح سوگیری شناختی: این رویکرد به افراد کمک می‌کند تا ارتباط خود را با نشانه‌های مرتبط با سوء مصرف مواد قطع کنند. مطالعات منبع معتبر نشان داده‌اند که می‌تواند به افراد کمک کند تا ولع مصرف الکل و مواد مخدر را متوقف کنند.

خانواده درمانی: درمانگران اغلب از این رویکرد در افراد جوان مبتلا به اختلالات اعتیاد استفاده می‌کنند و به تعامل بین خانواده و الگوهای مصرف مواد مخدر و الکل می‌پردازد.

دارو: به گفته موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر، مصرف برخی داروها می‌تواند با کاهش علائم سم زدایی به افراد کمک کند تا از مواد مخدر و الکل کناره گیری کنند. دارو همچنین می‌تواند با کاهش هوس، مسدود کردن اثرات مفید ماده یا ایجاد عوارض جانبی ناخوشایند در صورت استفاده مجدد از این ماده، از عود افراد جلوگیری کند.

تغییر سبک زندگی: ایجاد تغییرات در شیوه زندگی مانند خوردن یک رژیم غذایی سالم‌تر، خواب کافی و ورزش منظم می‌تواند برای افرادی که از اعتیاد بهبود می‌یابند، مفید باشد. علاوه بر ارتقای سلامت به طور کلی، این شیوه‌ها همچنین می‌توانند تفکر را بهبود بخشند و به افراد در حال بهبودی کمک کنند تا نسبت به خود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند.

ذهن آگاهی: ذهن آگاهی یا تمرین مدیتیشن با تمرکز آگاهی فرد بر لحظه حال، رویکرد دیگری است که درمانگر ممکن است با درمان اعتیاد ترکیب کند. تحقیقات نشان می‌دهد که این رویکرد می‌تواند هوس‌ها را کاهش دهد و به افراد کمک کند تا از محرک‌های سوء مصرف مواد آگاه‌تر شوند، در نتیجه از عود بیماری جلوگیری کند.