مشاوره شغلی

وقتی کسی از بچه‌ها می‌پرسد وقتی بزرگ می‌شوند می‌خواهند چه کاره شوند، همیشه به نظر می‌رسد که پاسخ آسانی باشد. بچه‌ها فریاد می‌زنند: یک معلم! یک دانشمند! یک دکتر! اما همه چیز با بزرگ شدن ما تغییر می‌کند. اکنون، انتخاب یک مسیر شغلی که با ارزش‌ها، علایق و مهارت‌های ما همسو باشد، چندان ساده نیست.

خوشبختانه، ما افرادی را داریم که برای حمایت به آن‌ها تکیه کنیم، ما فقط در مورد دوستان و خانواده خود صحبت نمی‌کنیم. مشاوران شغلی می‌توانند به ما در انتخاب شغل، برنامه ریزی شغلی و موارد دیگر کمک کنند. هدف از مشاوره شغلی بسیار فراتر از شرکت در آزمون‌های استعداد است، بنابراین بیایید آن و هر کاری که می‌توانند انجام دهند را بررسی کنیم.

یک مشاور شغلی (همچنین به عنوان یک مربی شغلی شناخته می‌شود) به افراد کمک می‌کند تا مشاغلی را پیدا کنند که برای آن‌ها بهترین کار است. آن‌ها می‌توانند در تغییرات شغلی، جستجوی شغل، سنجش گزینه‌های شغلی و پیشرفت شغلی به افراد کمک کنند.

مشاوران می‌توانند شبیه مربیان باشند اما بیشتر بر موقعیت‌های تصمیم گیری و برنامه ریزی حرفه‌ای تمرکز می‌کنند. آن‌ها استراتژی‌هایی را به مشتریان آموزش می‎‌‌دهند که به آن‌ها کمک می‌کند تا شغل مورد نظر خود را پیدا کنند، به آن‌ها منابعی برای موفقیت در شغل فعلی خود می‌دهند و تست‌های استعداد ارائه می‌دهند تا به افراد کمک کنند اگر به فکر تغییر هستند، علایق خود را بهتر درک کنند.

مشاوره شغلی می‌تواند گزینه‌ای برای افراد در هر سنی و در تمام مراحل شغلی باشد برای مثال کسی که هنوز در دبیرستان است یا شخصی که 30 سال کار می‌کند، می‌تواند به یک مشاور شغلی مراجعه کند. همچنین تغییر شغل در زندگی ایرادی ندارد و یک مشاور شغلی می‌تواند در این مورد کمک کند.

یک مشاور شغلی به شما در رفع موانع و اهداف کوتاه مدت بیشتر کمک می‌کند مانند یادگیری نحوه ایجاد روابط کاری بهتر یا درک نحوه استفاده از یک ابزار جدید، همچنین اگر برای آماده شدن برای مصاحبه شغلی یا برنامه ریزی توسعه شغلی خود به کمک نیاز دارید، یک مشاور می‌تواند از شما حمایت کند.

یک مشاور شغلی نگاهی به ارزش‌ها، نقاط قوت و ویژگی‌های شما می‌اندازد تا به شما کمک کند در سناریوهای محل کار موفق باشید، اهداف بلند مدت تعیین کنید و جایگاه و مهارت‌های شغلی خود ارتقا دهید تا روزی به شغل رویایی خود دست پیدا کنید. همچنین از طریق ایجاد یک پیوند قوی‌تر، آن‌ها می توانند ناامنی‌ها، نگرانی‌ها و جاه طلبی‌های شما را در نظر بگیرند تا به بهترین شکل به رشد شما کمک کنند.

وظایف مشاور شغلی 

مشاوران شغلی مسئول کمک به مشتریان خود در انتخاب شغلی هستند که آن‌ها را راضی می‌کند. از طریق هر مسیر یا استراتژی، آن‌ها می‌خواهند موفقیت شما را ببینند. برخی وظایف وجود دارد که اکثر مشاوران شغلی بدون توجه به اینکه چرا به کمک آن‌ها نیاز دارید، مشترک هستند:

 1. آموزش به مشتریان که از چه پلتفرم‌هایی برای جستجوی شغل و ایجاد شبکه ارتباطی استفاده کنند.
 2. همکاری مشترک با مشتریان برای ایجاد یک برنامه شغلی پر از عمل
 3. ارائه آزمون‌ها و ارزیابی‌های استعداد برای کمک به افراد برای تطبیق علایق و ارزش‌های خود با شغل خود
 4. ارائه نکاتی در مورد چگونگی انجام مصاحبه‌های موفق
 5. ویرایش و تصحیح رزومه‌ها، نمونه کارها و نامه‌ها
 6. کمک به نوشتن برنامه‌ها
 7. بحث در مورد نحوه مذاکره حقوق
 8. حل هرگونه تعارض یا سوالی که مشتریان در مورد دنیای کار دارند.
 9. راهنمایی شما را در طول حرفتان برای اینکه شما را در مسیر درست نگه دارد.

هدف یک مشاور شغلی این است که به شما کمک کند تصمیمات آگاهانه بگیرید تا شغل خود را به چیزی تبدیل کنید که شما را خوشحال کند. این موضوع می‌تواند تحقیق در مورد یک شغل جدید، سنجیدن گزینه‌های شغلی شما و یا کمک به شما در جستجوی شغل باشد، بنابراین در هر مرحله‌ای که در حرفه کاری خود هستید، درخواست کمک و راهنمایی هرگز ضرری ندارد.

اثر بخشی مشاوره شغلی

مربی شغلی شما وجود دارد تا به شما کمک کند حرفه خود را به شکلی که می‌خواهید به نظر برسد، توسعه دهید. در حال حاضر، شما می‌توانید از حرفه خود راضی باشید. اما در برخی مواقع، ممکن است احساس کنید که خواهان تغییر هستید یا به نحوی سطح خود را ارتقا دهید.

یک مشاور شغلی می‌تواند به شما نشان دهد که برخی از اهداف برای توسعه صنعت شما چیست یا اگر آماده تغییر هستید، چگونه اهدافی را برای پیشرفت شغلی خود تعیین کنید. برای توسعه حرفه خود، مشاور شما ممکن است به شما نشان دهد که چگونه می‌توانید شبکه سازی را در صنعت خود شروع کنید.

مشاوران شغلی برای کمک به شما برای غلبه بر چالش‌هایی که در طول توسعه حرفه خود با آن روبرو هستید، وجود دارند. طبیعی است اگر احساس کنید گیر کرده‌اید یا مطمئن نیستید که چه کاری انجام دهید، حتی اگر بدانید که می‌خواهید تغییری ایجاد کنید. مشاور شما ممکن است برای کمک به پیشرفت شغلی شما، تحصیلات تکمیلی یا سایر مهارت‌ها و صلاحیت‌های جدید را پیشنهاد کند. آن‌ها حتی می توانند به شما کمک کنند تا اضطراب ناشی از تغییر شغل را برطرف کنید.

مزایای مشاوره شغلی

در حالی که ممکن است یک فرد بیکار تجربه خود را با مشاور شغلی خود متفاوت از کسی که به دنبال تغییر شغلی است بیابد، یک مشاور شغلی می‌تواند به همه‌ی افراد مطالب مفیدی ارائه دهد.

در اینجا 9 مزیتی که می‌توانید با مراجعه به مشاور تجربه کنید آورده شده است:

 1. اهمیت توسعه شغلی و برنامه ریزی برای توسعه آینده را می‌آموزید.
 2. می‌دانید که شغل مناسب بر اساس نوع شخصیت، مجموعه مهارت‌ها و اهداف سبک زندگی شما چیست؟
 3. پیدا کردن اینکه آیا مسیر شغلی متفاوت برای شما مناسب‌تر است یا خیر؟
 4. وجود یک متخصص تا در مورد نگرانی‌ها، ایده‌ها و برنامه ریزی‌ها با او صحبت کنید.
 5. اطلاعات و منابع بیشتری را برای تصمیم گیری شغلی آگاهانه بدست آورید.
 6. تقویت مهارت‌های مصاحبه شغلی
 7. مهارت‌های ارتباطی برای مصاحبه‌ها و موقعیت‌های شغلی بهبود می‌یابد.
 8. یاد میگیرید که چگونه نامه‌ها و رزومه‌های متقاعد کننده بنویسید.
 9. ایجاد و اجرا برنامه‌ای برای شغل
چه زمانی باید یک مشاور شغلی استخدام کنید؟

هیچ قانون یا دستورالعملی وجود ندارد که هنگام تصمیم گیری در مورد نیاز به مراجعه به مشاور شغلی از آن‌ها پیروی کنید. اما چند سناریو خاص وجود دارد که در آن‌ها ایده خوبی است که برای صحبت با یک مشاور حرفه‌ای تلاش کنید. در اینجا چهار مثال از زمانی که باید به یک مشاور شغلی مراجعه کنید آورده شده است:

 1. شما به دنبال ایجاد یک تغییر شغلی بزرگ هستید: اگر می‌خواهید وارد یک حرفه و صنعت کاملاً جدید شوید، یک مربی فرد بسیار خوبی است که می‌توانید از او مشاوره بخواهید. آن‌ها به شما کمک خواهند کرد که بدانید چگونه در شغل جدید خود مستقر شوید و در انجام آن موفق شوید.
 2. کار خود را انجام داده‌اید، اما نتیجه‌ای نمی‌بینید: اگر رزومه خود را ارسال کرده‌اید و پاسخی نشنیده‌اید، یک مشاور می‌تواند به شما کمک کند تا رزومه خود را برجسته کنید و مهارت‌هایی را برای کمک به شغل خود فرا گیرید.
 3. شما غرق کار خود و گیج شده‌اید: ممکن است بدون پیشرفت کار زیادی انجام دهید. مشاور شما می‌تواند به شما کمک کند انرژی خود را بر روی استراتژی‌هایی متمرکز کنید که بهره‌وری و نتایج بهتری دارند.
 4. شما دیگر در رشته خود راضی نیستید: این اتفاق می‌افتد و ما از کاری که انجام می‌دهیم خسته می‌شویم و نیاز به تغییر داریم. یک مشاور شغلی به شما کمک می‌کند تا بفهمید چه شغلی کنجکاوی فکری شما را ارضا می‌کند.