مشاوره فردی

مشاوره فردی (که گاهی اوقات روان درمانی، گفتگو درمانی یا درمان نامیده می‌شود) فرآیندی است که از طریق آن مراجعان به صورت انفرادی با یک پزشک متخصص سلامت روانی آموزش دیده، در محیطی امن و محرمانه کار می‌کنند. مشاوره به افراد اجازه می‌دهد تا احساسات، باورها و رفتارهای خود را کشف کنند، خاطرات چالش برانگیز یا تاثیرگذار را بررسی کنند، جنبه‌هایی از زندگی خود را که دوست دارند تغییر دهند شناسایی کنند، خود و دیگران را بهتر درک کنند، اهداف شخصی تعیین کنند و در جهت تغییر مطلوب تلاش کنند.

همه ما انسان‌ها بواسطه اجتماع، شخصیت و هویت خود را درک و کشف می‌کنیم. در این میان گاهی از بازخوردهای منفی اجتماع و یا عوامل دیگر با مشکلاتی روبرو می‌شویم. این مشکلات، موانع و چالش‌ها یک امر کاملا طبیعی است و این ما هستیم که با عملکرد منطقی می‌توانیم این مشکلات و موانع را حل کرده و خود را به موفقیت، خوشبختی و آرامش برسانیم.

مشاوره فردی در چنین مواقعی بهترین انتخاب خواهد بود زیرا که در مواردی نظیر تصمیم گیری‌های مهم، مشکلات روحی و روانی، مدیریت بحران، افزایش اعتماد به نفس، رفع اختلالات شخصیتی، رفع اختلالات خواب، روابط بین فردی، افسردگی، اضطراب، عصبانیت و … مناسب خواهد بود. به عبارتی مشاوره فردی در جهت دریافت پشتیبانی و رشد در زمان‌های چالش برانگیز می‌باشد و همچنین در جهت حل مشکلات رابطه‌ای با همسر، خواهر، برادر و دیگران، مشکلات مربوط به بد رفتاری و غفلت و یا حالات دیگر نظیر داغ دیدگی، مشکلات تحصیلی، مشکلات دینی و معنوی نیز موثر واقع شود.

اثربخشی درمان فردی

حتی اگر درمان نتواند شرایطی را درمان کند، می‌تواند به افراد کمک کند تا مهارت‌های مقابله‌ای سالم را توسعه دهند. عزم فعال بودن در درمان و بهبودی برای دستیابی به اهداف درمانی و تقویت یک رابطه درمانی مثبت ضروری است همچنین یافتن درمانگر مناسب نیز در روند درمان بسیار مهم است.

یافتن درمانگری که با او راحت هستید و همکاری با او می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین نتایج را از درمان بگیرید. وقتی فردی در طول درمان راحت و صادق باشد، درمانگر عموماً بهتر می‌تواند به هر موضوع رسیدگی کند و در صورت نیاز رویکرد درمانی را تنظیم کند. شرکت در جلسات درمان ممکن است در برخی روزها دشوار باشد اما، مهم است که در هر جلسه شرکت کنید و تکالیف تعیین شده را انجام دهید. صبور بودن و پایبندی به برنامه درمانی می‌تواند با موفقیت و بهترین نتیجه برای شما در بلند مدت همراه باشد.

مزایای مشاوره فردی

مشاوره فردی خوب به دلایلی از قبیل افزایش خود آگاهی فرد، تشویق به خود آگاهی، تقویت مهارت‌های ارتباطی و بهبود استفاده از مهارت‌های مقابله سالم مفید است. این مزایا منجر به تغییر رفتار فرد خواهد شد.

تحقیقات نشان داده است که روان درمانی منجر به عود کمتر شرایط رایج مانند افسردگی و اضطراب متوسط می‌شود و اثرات مثبت درمان خوب، فراتر از درمان است. در واقع، بسیاری از مراجعان مدت‌ها پس از پایان درمان، بهبود شرایط را گزارش می‌کنند. به طور کلی، روان درمانی اغلب مؤثرتر از داروهای اعصاب یا درمان‌های پزشکی به تنهایی است که ممکن است عوارض جانبی مضری ایجاد کند. علاوه بر این، بسیاری از روش‌های درمانی مبتنی بر شواهد هستند، به این معنی که آن‌ها تحت مطالعات تحقیقاتی و مشاهدات بالینی قرار گرفته‌اند و برای اثربخشی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته‌اند.

ذهن آگاهی در مشاوره فردی اجرا می‌شود به این صورت که به فرد توانایی حضورش در اینجا و لحظه اکنون می‌دهد به عبارتی مشاور، افراد را ترغیب می‌کند تا نسبت به افکار و احساسات خود در زمان حال آگاهی داشته باشند. علاوه بر این مشاوره و روانشناسی فردی به افراد کمک می‌کند تا در مورد تاثیر رفتار خود بر نتیجه مطلوب، بینش داشته باشند.

شناسایی باورها و ارزش‌های خود و شناسایی مواردی که زندگی فرد را می‌تواند معنادار کند از مواردی هستند که در جلسات مشاوره خصوصی به آن‌ها پرداخته می‌شود. بسیاری از افراد به دنبال مشاوره در مورد موضوعات مربوط به روابط و مهارت‌های اجتماعی و یادگیری ایجاد مرزها بر اساس بینشی که درباره نیازها و انتظارات خود دارند می‌باشند. علاوه بر آن مشاوره فردی در راستای بهبود مهارت‌های ارتباطی افراد یعنی مواردی نظیر هوش هیجانی، همدلی، گوش دادن فعال، اعتماد به نفس و احترام، کمک می‌کند به طور کلی مشاوره فردی حرفه‌ای در جهت ایجاد ارتباطات سالم سودمند است و به عبارتی می‌توان گفت که مشاوره شخصی به رشد فرد کمک بزرگی می‌کند.

مشاوره با استفاده از آموزش خود آگاهی، به افراد کمک می‌کند تا بیاموزند که افکار افراد، روحیات را تحت تاثیر قرار می‌دهد نه حوادث بیرونی و همچنین انواع مختلف افکار منفی هستند که موجب احساسات منفی به خصوصی می‌شوند و این افکار منفی افسردگی، خشم، گناه، یاس و ناامیدی که به ظاهر درست و بی کم و کاست به نظر می‌رسند، اغلب مخدوش و غیر واقع بینانه هستند. مشاور فردی به افراد کمک می‌کند تا از ارتباط بین افکار و احساسات اطلاع یابند و بتوانند از روحیه بد رهایی یابند .

آیا به مشاوره فردی نیاز دارم؟

اگر مشکلی باعث ناراحتی یا تداخل در زندگی روزمرتان می‌شود، ممکن است زمان آن رسیده باشد که به دنبال درمان باشید. پریشانی می‌تواند به معنای افکار، احساسات، رفتارهای منفی یا حتی یک احساس بدنی مانند درد یا خستگی باشد. مهم است که قبل از اینکه علائم شدید شوند برای درمان اقدام کنید.

اگر اغلب ناراضی هستید، در مورد مسائل زندگی خود احساس ناامیدی می‌کنید، نمی‌توانید روی کار یا مدرسه تمرکز کنید، احساس می‌کنید می‌خواهید اعتیاد را تجربه کنید یا به خود و شخص دیگری آسیب برسانید، بهتر است به دنبال درمان باشید.

برخی از افراد ممکن است به دلایل زیادی از درمان اجتناب کنند. برخی از این دلایل عبارتند از:

  • احساس شرم در هنگام صحبت در مورد گذشته برایشان آزار دهنده است
  • نمی‌خواهند بپذیرند که چیزی اشتباه است
  • ترس از اینکه بحث در درمان محرمانه نماند
  • مسائل پولی