هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم درمانی (گاهی اوقات به آن هیپنوتیزمی می‌گویند) یک عمل درمانی است که از هیپنوتیزم هدایت شده برای کمک به مراجع کمک می‌کند تا به حالت خلسه مانند، تمرکز، کاهش آگاهی محیطی و افزایش تلقین پذیری برسد. این حالت شبیه به جذب شدن کامل به یک کتاب، فیلم، موسیقی یا حتی افکار یا مراقبه‌های خود است و در آن، یک فرد به طور غیر عادی به یک ایده یا تصویر پاسخ می‌دهد، اما تحت “کنترل” کسی نیست.

هیپنوتیزم به خودی خود نوعی روان درمانی نیست، بلکه ابزاری است که به پزشکان کمک می‌کند انواع مختلف درمان‌ها و درمان‌های پزشکی یا روانشناختی را تسهیل کنند. درمانگرانی که در زمینه هیپنوتیزم بالینی گواهی دارند، می‌توانند با بیمار خود تصمیم بگیرند که آیا هیپنوتیزم باید همراه با سایر درمان‌ها مانند روان درمانی استفاده شود یا خیر، همچنین طول درمان هیپنوتیزم بسته به پیچیدگی مشکل متفاوت است.

یک هیپنوتراپیست بالینی آموزش دیده می‌تواند شما را با نشانه‌های کلامی، تکرار و تصویرسازی به این وضعیت عمیق تمرکز و آرامش راهنمایی کند و کمک کند تا آرام شوید و توجه شما را به سمت درونتان معطوف کنند تا منابعی را در درون خود کشف کنید و با استفاده از آن‌ها به تغییرات رفتاری مطلوب یا مدیریت بهتر درد یا سایر نگرانی‌های فیزیکی دست پیدا کنید. در نهایت، مراجع یاد می‌گیرد که چگونه به تنهایی به وضعیت‌های آگاهی خود رسیدگی کند و با انجام این کار، کنترل بیشتری بر پاسخ‌های فیزیکی و روانی خود بدست آورد.

نحوه عملکرد هیپنوتیزم به این صورت است که ذهن خودآگاه شما آرام شده است و شما می‌توانید به بخشی از مغز خود که در آن افکار، باورها، ادراکات، احساسات، عواطف، حافظه و رفتارهای شما سرچشمه می‌گیرند، ضربه بزنید و در این حالت، هیپنوتیزم درمانگر به شما کمک می‌کند افکار ناخودآگاهی را که رفتار فعلی شما را هدایت می‌کنند، اصلاح یا جایگزین کنید.

آنچه باید درباره هیپنوتیزم بدانید

هیپنوتیزم یک عمل صحنه‌ای یا یک عمل جادویی نیست بلکه هیپنوتیزم بالینی نوعی درمان پزشکی است که اغلب به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی که شامل رویکردهای پزشکی سنتی است، استفاده می‌شود. هیپنوتراپی زمانی که توسط یک درمانگر آموزش دیده انجام می‌شود یک روش بی خطر است همچنین هیپنوتیزم درمانی کنترل ذهن یا شستشوی مغزی نیست.

اکثر مردم همه چیزهایی که در طول هیپنوتیزم اتفاق می‌افتد را به یاد می‌آورند. شما از اینکه چه کسی هستید، کجا هستید آگاه می‌شوید و آنچه را که در طول جلسه هیپنوتیزم اتفاق افتاد را به یاد می‌آورید.

هیپنوتیزم کننده یا هیپنوتیزم درمانگر شما، هیپنوتیزم را راهنمایی می‌کند، اما هیپنوتیزم کاری است که شما برای خودتان انجام می‌دهید. نمی‌توان کاری کرد که برخلاف میل شما انجام شود و هیچ اطلاعاتی را که می‌خواستید مخفی بماند را فاش نخواهید کرد همچنین شما کنترل رفتار خود را از دست نمی‌دهید. هیپنوتیزم تجربه درمان را آسان‌تر می‌کند، اما شما را مجبور به داشتن تجربیات خاصی نمی‌کند.

هیپنوتیزم خواب نیست و برخی از اشکال عمیق‌تر هیپنوتیزم وجود دارند که به نظر می‌رسد شما خوابید زیرا بدن شما بسیار ساکن و ساکت است، اما شما خواب نیستید.

هیپنوتیزم در درمان چه شرایطی مفید است؟

هیپنوتیزم درمانی یک شکل کمکی از درمان است، به این معنی که معمولاً در کنار سایر اشکال درمان روان‌شناختی یا پزشکی، مانند روش‌های سنتی گفتار درمانی استفاده می‌شود. اما هیپنوتیزم درمانی می‌تواند کاربردهای زیادی به عنوان بخشی از درمان اضطراب، استرس، حملات پانیک، اختلال استرس پس از سانحه، فوبیا، سوء مصرف مواد از جمله تنباکو، اختلال عملکرد جنسی، رفتارهای اجباری نامطلوب، اختلالات خلقی و عادات بد داشته باشد. می‌توان از آن برای کمک به بهبود خواب یا رفع اختلالات یادگیری، مسائل ارتباطی و چالش‌های روابط استفاده کرد.

هیپنوتیزم می‌تواند به مدیریت درد و به رفع نگرانی‌های پزشکی مانند اختلالات گوارشی، بیماری‌های پوستی، علائم اختلالات خودایمنی و عوارض جانبی گوارشی بارداری یا شیمی درمانی کمک کند. تحقیقات نشان داده است که بیماران جراحی و قربانیان سوختگی می‌توانند از طریق هیپنوتیزم درمانی به کاهش زمان بهبودی، اضطراب و درد دست یابند. همچنین می‌تواند توسط دندانپزشکان برای کمک به بیماران برای کنترل ترس‌های خود قبل از عمل یا درمان دندان قروچه و سایر بیماری‌های دهان استفاده شود.

معمولاً در طول جلسه هیپنوتیزم چه اتفاقی می افتد؟

4 مرحله هیپنوتیزم وجود دارد:

القاء: در این مرحله، شما شروع به آرامش می‌کنید، توجه خود را متمرکز می‌کنید و حواس پرتی را نادیده می‌گیرید. هیپنوتیزم شما را در این مرحله با تکنیک‌های خاصی مانند تنفس کنترل‌شده یا آرام‌سازی پیشرونده عضلانی (منقبض کردن ماهیچه‌ها در حین نفس کشیدن و شل کردن عضلات در حین تنفس، راهنمایی می‌کند. نفس خود را بیرون دهید، سپس به ترتیب خاصی از گروه‌های عضلانی در سراسر بدن خود را تکرار کنید) یا روی یک تصویر بصری تمرکز کنید.

عمیق‌تر: این مرحله مرحله اول را ادامه می‌دهد و آرامش و تمرکز شما را به سطح عمیق‌تری می‌برد. این مرحله اغلب شامل شمارش معکوس یا استفاده از تصاویر نزولی مشابه مانند پایین رفتن از پله‌ها یا فرو رفتن آرام‌تر و عمیق‌تر در یک تخت راحت است. این دو مرحله اول با هدف تسهیل گشودگی شما نسبت به پیشنهادات انجام می‌شود.

پیشنهادات: این مرحله برای تغییر واقعی در تجربه، رفتار یا ادراک است. هیپنوتیزم شما از تصاویر و زبانی که با دقت انتخاب شده است، استفاده خواهد کرد. پیشنهادها معمولاً متمرکز بر علائم (برای رفع یک علامت) یا اکتشافی (برای کشف تجربیات مرتبط با شروع علائم) هستند. تغییرات پیشنهادی ممکن است در ادراک، احساس، عواطف، حافظه، فکر یا رفتار باشد.

مثال: برای ترک سیگار، می‌آموزید که محرک‌های خود را برای تمایل به سیگار شناسایی کنید، راه‌های مثبت تغییر را بیاموزید، منابعی را برای ایجاد تغییر درک کنید، الگوی خود را مختل کنید، واکنش بهتری را به آن اضافه کنید، تفاوت را متوجه شوید و رفتار تغییر یافته را نصب کنید. ممکن است تشویق شوید که خود “قدیمی” خود را با ریه های سیاه در آینه ای در پشت خود ببینید و خود “جدید” خود را سالم با ریه‌های تمیز در آینه جلویی ببینید. سپس راهنمایی خواهید شد که کدام خود را دوست دارید و به سمت آن خود قدم بردارید.

خروج: در این مرحله از هیپنوتیزم خارج می‌شوید. هیپنوتیزم درمانگر شما ممکن است از عمیق‌کننده‌های معکوس استفاده کند، مثلاً به شما پیشنهاد می‌دهد که از پله‌ها بالا روید یا شمارش کنید.

اثر بخشی هیپنوتیزم درمانی

علیرغم استفاده از هیپنوتیزم از دهه 1700، جامعه پزشکی همچنان به هیپنوتیزم درمانی بدبین است. با این حال، در حال تبدیل شدن به یک شکل درمانی پذیرفته شده و شناخته شده است. تعداد متخصصان پزشکی معتبر و دارای مجوز که هیپنوتیزم درمانی را در عمل خود به کار می‌برند در حال افزایش است.

انجمن روانشناسی آمریکا و انجمن پزشکی آمریکا هیپنوتیزم درمانی را به عنوان یک روش معتبر از سال 1958 به رسمیت شناخته‌اند و مؤسسه ملی بهداشت (NIH) آن را به عنوان درمانی برای دردهای مزمن از سال 1995 توصیه کرده است.

شواهد علمی حاکی از مزایای هیپنوتیزم درمانی محدود بوده است، اما در حال رشد است. برخی از مطالعات نتایج “امیدبخش” را نشان می‌دهند. قوی‌ترین شواهدی که از استفاده از درمان‌های هیپنوتیزمی حمایت می‌کند، از تحقیقات در مورد هیپنوتیزم برای درمان درد، IBS و علائم PTSD ناشی می‌شود. بیشتر انجمن‌ها و سازمان‌های پزشکی بیان می‌کنند که برای نتیجه‌گیری بهتر در مورد اثربخشی هیپنوتیزم به مطالعات بیشتری نیاز است.

مزایای هیپنوتیزم درمانی

مزایای هیپنوتیزم تراپی عبارتند از:

 • پیشگیری از اضطراب در آنژیوگرافی عروق
 • افسردگی
 • درد مزمن
 • اضطراب
 • کسانی که منتظر پیوند ریه هستند
 • بهبود غلظت خون در جراحی ارتوپدی
 • تنگی نفس
 • اختلالات خواب
 • کاهش استرس
 • کاهش استرس برای کودکان تحت درمان برای یک ضربه فیزیکی
 • بسیاری از درمان های مرتبط با سرطان سینه

برای اضطراب، هیپنوتیزم ممکن است به کاهش ناراحتی فیزیکی ناشی از اضطراب از جمله تنفس سریع، ناراحتی معده و تنش عضلانی کمک کند. کنترل این علائم از طریق هیپنوتیزم می‌تواند به بیماران کمک کند تا کمتر احساس اضطراب کنند.

برای خواب، تکنیک‌های هیپنوتیزم و خودهیپنوتیزم در جلوگیری از پچ پچ مغزی که می‌تواند باعث بی‌خوابی شود، بسیار مؤثر است.

آیا هیپنوتیزم درمانی برای برخی افراد یا در شرایط خاص نامناسب است؟

هیپنوتیزم ممکن است برای افرادی که مشکلات روانی شدیدی دارند، مانند علائم روان پریشی، از جمله توهم و هذیان، مناسب نباشد. همچنین ممکن است برای کسی که از مواد مخدر یا الکل استفاده می‌کند نامناسب باشد. استفاده از هیپنوتیزم برای بازیابی حافظه تا حد زیادی توسط تحقیقات پشتیبانی نشده است. همچنین در مورد استفاده از آن در مدیریت رویدادهای استرس‌زا از اوایل زندگی احتیاط می‌شود. استفاده از هیپنوتیزم در این مواقع ممکن است خاطرات نادرستی ایجاد کند، به خصوص اگر پیشنهادات ناخواسته داده شود و باعث ناراحتی و اضطراب بیشتری شود.

چگونه یک هیپنوتراپیست انتخاب کنم؟

ابتدا به دنبال یک متخصص باشید که در زمینه مراقبت‌های بهداشتی مانند پزشکی، دندانپزشکی، روانپزشکی، روانشناسی، مددکاری اجتماعی یا پرستاری به درستی آموزش دیده، دارای مجوز و اعتبار باشد. این فرد باید آموزش‌های اضافی در تکنیک‌های هیپنوتیزم و هیپنوتیزم داشته باشد. هیپنوتیزم باید همراه با سلامت روان و آموزش پزشکی به عنوان یک ابزار درمانی اضافی مورد استفاده قرار گیرد. از درمانگری که می‌خواهید ببینید درباره آموزش، اعتبار و مجوز انجام هیپنوتیزم درمانی بپرسید. همچنین از آن‌ها بپرسید که آیا در شرایطی که شما به دنبال مراقبت هستید، تجربه دارند یا خیر. شما می‌خواهید درمانی را پیدا کنید که با او احساس راحتی کنید و به آن اعتماد کنید. اگر احساس می‌کنید که هیپنوتیزم برای شما مناسب نیست، از امتحان یک درمان دیگر دریغ نکنید.