آسیب های اجتماعی کودکان کار

آسیب های اجتماعی کودکان کار؛ دلایل به وجود آورنده

قبل از پرداختن به آسیب های اجتماعی کودکان کار باید دلیل این معضل را ریشه‌یابی کرد. مشکلات اقتصادی مهم‌ترین دلیلی هستند که موجب شده بسیاری از کودکان در سرتاسر جهان مجبور شوند در سن پایین کار کنند. مشکلات اقتصادی خسارت‌های زیادی بر میلیون‌ها خانواده در سراسر جهان تحمیل می‌کند و در بسیاری مناطق امنیت کودکان را به خطر می‌اندازد.

برای درمان معضل کار کودک باید ابتدا دلیل آن را پیدا کرد. چرا یک کودک در سنی که باید به دنبال تحصیل و تفریح باشد مجبور است کار کند؟ فقر و عدم دسترسی خانواده‌ها به آموزش، مهم‌ترین دلایل کار کردن کودکان هستند. در این مقاله از گروه روان‌شناسی آرامیتو به معضل کودکان کار، دلایل و درمان این معضل می‌پردازیم.

عوامل دخیل در پدیدآمدن کودکان کار

عوامل دخیل در پدیدآمدن کودکان کار

بسیاری از کودکان در سنین پایین مجبور می‌شوند کار کنند؛ زیرا والدین آن‌ها کار کودک را وسیله‌ای برای بقای کودک و خانواده می‌دانند. آسیب های اجتماعی کودکان کار اثرات جبران‌ناپذیری بر کودکان و جامعه دارد. مهم‌ترین عوامل پدیدآمدن کودکان کار عبارت‌اند از:

1. فقر اقتصادی

قطعاً فقر بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین عامل پدیدآورنده معضل کودکان کار است. وقتی والدین نتوانند نیازهای اولیه خود و فرزندانشان مانند خوراک، پوشاک و مسکن را فراهم کنند مجبور خواهند شد برای تأمین بخشی از معاش خانواده، کودکان را به دنبال کار بفرستند. این عمل موجب نمودارشدن آسیب های اجتماعی کودکان کار خواهد شد. این کودکان از حقوق اولیه خود مانند تحصیل، شادی و… محروم خواهند شد. به همین دلیل ریشه‌کن‌کردن فقر یک عامل مهم در درمان معضل کار کودک است.

2. فقر فرهنگی و درک محدود از کار کودک

یکی دیگر از عوامل پدیدآورنده کار کودک، فقر فرهنگی است. خانواده‌هایی که ازنظر فرهنگی آموزش‌های لازم را ندیده‌اند و درک محدودی از کار کودک دارند نمی‌توانند آسیب های اجتماعی کودکان کار را درک کنند. این والدین بدون آگاهی، این‌گونه توجیه می‌کنند که کار برای رشد مهارت‌های کودک و شکل‌گیری شخصیت او بسیار مهم است. این گروه از والدین خطرات جسمی و روانی کار کودک و تأثیر آن بر سلامت فرزند خود را درک نمی‌کنند.

3. جنگ و مهاجرت‌ های دسته جمعی

بر طبق گزارش سازمان بین‌المللی کار (ILO) نیمی از آوارگان و مهاجران جنگی کودکان هستند. بین مهاجرت‌ها و آوارگی ناشی از جنگ و معضل Child Labour رابطه مستقیمی وجود دارد. این عامل می‌تواند آسیب های اجتماعی کودکان کار را چندبرابر کند. زندگی و کار در محیطی که کودک در آن به‌عنوان مهاجر تلقی می‌شوند موجب استثمار اقتصادی و حتی جنسی او خواهد شد. به همین دلیل با توقف جنگ و مهاجرت‌های اجباری، می‌توان برای رفع معضل کار کودک چاره‌ای اندیشید.

نقش سازمان ‌های بین‌المللی

یونیسف یکی از مهم‌ترین نهادهای بین‌المللی در حوزه حمایت از کودکان است. این نهاد در 190 کشور جهان در زمینه‌های مختلف مربوط به کودکان فعالیت می‌کند. از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های یونیسف آموزش کودکان و تلاش در جهت درمان معضل کار کودک است. در حال حاضر بیش از 152 میلیون کودک به دلیل درگیر بودن با این معضل، متحمل آسیب های اجتماعی کودکان کار می‌شوند. به همین دلیل تدوین و اجرای سیاست‌هایی برای حذف دلایل کار کردن کودکان و آموزش خانواده‌ها می‌تواند از بروز آسیب‌های بیشتر در آینده جلوگیری کند.

انواع آسیب های اجتماعی کودکان کار

انواع آسیب های اجتماعی کودکان کار

کودکان کار در معرض انواع مختلف آسیب‌های جسمی، روحی و روانی قرار دارند. از جمله مهم‌ترین آسیب های اجتماعی کودکان کار می‌توان به برده‌داری اقتصادی و حتی استثمار جنسی اشاره کرد. کار کودکان آن‌ها را از حقوق اولیه و اساسی همچون آموزش، تحصیل، شادی و اوقات فراغت دور می‌کند. این کودکان هدف نابرابری و تبعیض اجتماعی قرار می‌گیرند. رشد جسمی، ذهنی و اجتماعی آن‌ها آسیب‌دیده و در برابر فقر و محرومیت آسیب‌پذیرتر می‌شوند.

درمان معضل کار کودک

مهم‌ترین اقدام برای کاهش آسیب های اجتماعی کودکان کار و درمان معضل کار کودک، آموزش ازطریق مددکاران اجتماعی است. مددکاران خدمات اجتماعی نقش مهمی در شناخت، پیشگیری و مدیریت خطرات منجر به کار کودک دارند. نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی نیز از جمله مهم‌ترین دلایل کار کردن کودکان هستند.

به همین دلیل تلاش در جهت دفاع از حقوق اجتماعی کودکان، متعادل‌سازی حقوق اجتماعی و اقتصادی می‌تواند در رفع معضل کار کودک نقش زیادی داشته باشد. آموزش، مهم‌ترین و اصل اساسی برای دستیابی به این امر مهم است. افزایش آموزش خانواده‌ها، حمایت‌های اجتماعی و اقتصادی از خانواده‌های ضعیف و بازگشت کودکان کار به مدرسه می‌تواند نقش مهمی در کاهش معضل کودکان کار داشته باشد.

جمع‌بندی

در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین معضلات اجتماعی، کودکان کار است. کودکانی که به دلایلی همچون فقر اقتصادی و فرهنگی و مهاجرت ناشی از جنگ مجبور می‌شوند برای تأمین بخشی از معاش خود و خانواده کار کنند. این کودکان از حقوق اولیه خود همچون آموزش، تفریح، برابری اجتماعی و… محروم خواهند شد. آسیب های اجتماعی کودکان کار بر خود کودک و جامعه موضوعی انکارناپذیر است.

کودکان کار در معرض انواع بهره‌کشی اقتصادی، جسمی، روحی روانی و حتی جنسی قرار می‌گیرند. مهم‌ترین عامل برای درمان معضل کار کودک آموزش است. از طریق آموزش صحیح، افراد به حقوق اساسی خود آشنا شده و برای گرفتن آنچه که حق آنان از زندگی و جامعه است تلاش می‌کنند. حقوقی مانند برابری اجتماعی و برخورداری از حق تحصیل.

برای حل معضل کار کودک باید دلایل کار کردن کودکان را ریشه‌یابی کرد. مهم‌ترین دلیل فقر است به همین دلیل لازم است با انواع فقر اعم از اقتصادی و فرهنگی مبارزه کرد. گروه روان‌شناسی آرامیتو تلاش می‌کند با آموزش صحیح، نقش خود را در جهت سلامت فردی و اجتماعی ایفا کند. رسالت ما آگاه‌سازی جامعه نسبت به فرزندپروری و تلاش برای داشتن جامعه‌ای بهتر است. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *