آیا همه چیزهای خوب ارزش انتظار دارند؟

آیا همه چیزهای خوب ارزش انتظار دارند؟

آیا همه چیزهای خوب ارزش انتظار دارند؟ پاسخ دقیق و مطمئنی برای این سوال وجود ندارد. در واقع این تصمیمی است که هر کس می‌تواند بر اساس شرایط خود بگیرد و بستگی به انتظار شما در مورد زمان وقوع آن چیز دارد.
فرض کنید کمی عجله دارید و با برنامه اسنپ درخواست تاکسی داده‌اید. این برنامه به شما نشان می‌دهد که راننده دور است و 10 دقیقه طول می‌کشد تا به شما برسد. با گذشت زمان، راننده نزدیک‌تر می‌شود. ممکن است انتظار آزاردهنده باشد، اما منطقی است که صبر کنید.
اما اکنون سناریوی دیگری را تصور کنید، که ممکن است آشنا نیز باشد: درخواست تاکسی شما ‌پذیرفته شده است و برنامه به شما می‌گوید که راننده تا 10 دقیقه دیگر آن‌جا خواهد بود. اما همانطور که به نقشه نگاه می‌کنید، می‌بینید که ماشین راننده شروع به دور زدن می‌کند و در مسیر اشتباهی حرکت می‌کند. سپس به نظر می رسد که متوقف شده است. با وجود اینکه چند دقیقه گذشته است، زمان تخمینی هنوز 10 دقیقه است. حالا چه می‌کنید؟ بسیاری از افراد در این مورد از انتظار دست کشیدند. آن‌ها سفر را لغو می‌کردند و برنامه دیگر یا روش دیگری از حمل و نقل را امتحان می‌کردند. آیا این کار غیرمنطقی است؟ آیا این افراد فاقد نظم و انضباط هستند؟ فکر می‌کنم اکثر ما قبول داریم که این کار منطقی است.

آنچه آزمایش فکری بالا نشان می‌دهد این است که آیا اصرار برای دریافت پاداش ارزشمند است یا نه. واقعیت این است که پاسخ این سوال بستگی به انتظارات شما در مورد مدت زمانی دارد که باید منتظر بمانید. در سناریوی اول، دیدید که ماشین نزدیک‌تر و نزدیک‌تر می‌شود، بنابراین انتظار داشتید زمان انتظار در حال کاهش باشد. اما در سناریوی دوم، ابهاماتی در مورد زمان رسیدن خودرو وجود داشت. این احتمال وجود دارد که ماشین فوراً بیاید، اما این احتمال نیز وجود دارد که ماشین برای مدت بسیار بسیار طولانی ظاهر نشود.
به نظر می رسد که وقتی مردم انتظارات سنگینی در مورد مدت زمان انتظار دارند، در واقع هوشمندانه است که پس از مدت کوتاهی از انتظار دست بکشند. چرا؟
باید توجه داشت که اساساً هزینه‌ای در برابر زمان انتظار وجود دارد. وقتی برای مدت طولانی منتظر ماشینی هستید که ممکن است نیاید، فرصت استفاده از وسایل حمل و نقل دیگر را از دست می‌دهید. بنابراین، حتی اگر انصراف از انتظار، دلخواه نباشد، باهوش‌ترین افراد می‌دانند که در چه شرایطی باید تسلیم شد و کی به انتظار ادامه داد.

آیا همه چیزهای خوب ارزش انتظار دارند؟در یک آزمایش، شرکت‌کنندگان یک کار رایانه‌ای انجام دادند که در آن توکن‌های مجازی را جمع‌آوری کردند که بعداً به پول واقعی تبدیل می‌شدند. آن‌ها 10 دقیقه فرصت داشتند تا هر چه بیشتر توکن جمع کنند، اما آن‌ها فقط می‌توانستند توکن‌ها را یکی یکی جمع‌آوری کنند و ظاهر شدن هر توکن مدتی طول می‌کشید. شرکت‌کنندگان نمی‌دانستند چقدر طول می‌کشد تا هر توکن ظاهر شود. برای برخی توکن‌ها، شرکت‌کنندگان ممکن بود فقط دو ثانیه صبر کنند، اما برای برخی، ممکن بود مجبور باشند ۴۰ ثانیه صبر کنند. با این حال، آزمودنی‌ها می‌توانستند هر زمان از انتظار برای یک توکن دست بکشند و  به یک آزمایش جدید بروند.
هدف این مطالعه این بود که آیا در شرایط نامطمئن، ابهام در مورد زمان رسیدن به نتایج مهم خواهد بود یا خیر.

برای بدست آوردن یک نشانگر عینی از انتظارات، گشاد شدن مردمک چشم شرکت‌کنندگان اندازه‌گیری شد. از آنجایی که مردمک هنگام تعجب گشاد می‌شود، میشد حدس زد که افراد از دریافت توکن چقدر شگفت‌زده شدند. به نظر می‌رسد که هر چه مدت انتظار طولانی‌تر باشد، در نهایت دریافت پاداش افراد را شگفت‌زده‌تر می‌کند. این نتیجه کاملاً با انتظارات مردم مطابقت دارد. اساسا وقتی آن توکن‌ها پس از زمانی طولانی ظاهر شدند، مردم شگفت‌زده شدند، زیرا فکر کرده بودند که «احتمالاً برای همیشه طول خواهد کشید.»
نکته کلیدی این مطالعه این است که وقتی مردم نمی‌دانند چه مدت باید برای چیزی منتظر بمانند، احساس می‌کنند که این انتظار  ارزش ندارد. چرا که نمی‌توان حدس زد که پاداش را به زودی دریافت خواهم کرد یا انتظار تا همیشه ادامه خواهد داشت.  وقتی این انتظارات را داریم، در واقع منطقی است که پس از مدتی از انتظار دست بکشیم تا زمان زیادی را تلف نکنیم.
به عبارت دیگر، صبر همیشه یک فضیلت نیست، زیرا برخی چیزها به سادگی ارزش انتظار را ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *