احساس پوچی

خلاصه مقاله

داشتن احساس پوچی احساسی غیر معمول نیست. شما ممکن است آن را «احساس خالی بودن» بنامید، در حالی که شخص دیگری ممکن است آن را چیز متفاوتی بنامد. همه افراد ممکن است در زندگی خود احساس پوچی را تجربه کنند اما می‌توان آن را مدیریت کرد.

پیدا کردن علت این که احساس پوچی می‌کنید ممکن است فرآیند ساده‌ای نباشد اما اولین قدم برای حل این مشکل است. احساس پوچی ممکن است چند روز طول بکشد و سپس خود به خود برطرف شود. در موارد دیگر، ممکن است دو هفته یا بیشتر طول بکشد و زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. به همین خاطر، در ادامه این مقاله، به دلایلی که باعث ایجاد این حس در شما می‎شود، به‌علاوه راهکارهایی را برای مقابله با آن ارائه می‌دهیم. پس اگر احساس پوچی می‌کنید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

چرا احساس پوچی می‌کنیم؟

احساس پوچی گاهی اوقات می‌تواند به صورت احساس تنهایی، سردرگمی در مورد زندگی و اهداف خود یا عدم انگیزه برای انجام دادن اهداف و برنامه‌هایمان در زندگی ظاهر شود. هر کسی ممکن است هر از گاهی این خلاء را در قلب خود احساس کند. این تجربه می‌تواند دلایل زیادی از جمله تغییر سطح هورمونی، از دست دادن شغل یا انزوای اجتماعی داشته باشد. هر مرحله یا موقعیتی از زندگی که شما را ملزم به تفکر در مورد خود و زندگی خود می‌کند، ممکن است منجر به احساس پوچی موقتی نیز شود.

در برخی موارد، احساس پوچی می‌تواند نشانه برخی از شرایط سلامت روان مانند افسردگی، اختلال دوقطبی یا اختلال استرس پس از سانحه باشد که این موضوع را فقط درمانگر سلامت روان می‌تواند تشخیص دهد.

عواملی که بیشتر می‌توانند باعث احساس پوچی در شما شوند، عبارتند از:

از دست دادن ارتباط با خود

این موضوع عادیست که کسی هر چند وقت یکبار ارتباط  با خود را از دست بدهد ولی عدم بینش نسبت به خودتان ممکن است منجر به احساس پوچی طولانی مدت شود. برخی از افراد این موضوع را “زندگی بدون هدف” می‌نامند و به این معنی است که در مورد فردی که هستید یا کسی که می‌خواهید تبدیل شوید، شفافیت نداشته باشید. همچنین نداشتن اهداف یا رویاهای مشخص برای دستیابی به آن‌ها، باعث ایجاد احساس پوچی می‌شود.

آسیب‌های حل نشده گذشته

گاهی اوقات، احساس پوچی ممکن است با یک روند طولانی سوگواری مانند یک تجربه دردناک حل نشده در دوران کودکی یا احساس رها شدن از سوی یکی از اعضای خانواده مرتبط باشد که هنوز آن را بررسی و درمان نکرده‌اید. هنگامی که ما در مورد احساست خود صحبت نمی‌کنیم یا آن‌ها را برای مدت طولانی سرکوب می‌کنیم، ممکن است به روش‌های دیگر اثر خود را روی زندگی ما بگذارند. حتی اگر طاقت فرسا و دردناک باشد، فکر کردن و صحبت کردن در مورد رویدادهای مهم گذشته که باعث اندوه شما شده‌اند، به شما کمک می‌کند. اما اگر احساس می‌کنید خود به تنهایی نمی‌توانید آن را با توجه به شدت آسیبی که به شما زده، حل کنید حتما از یک درمانگر کمک بگیرید.

عدم مراقبت از خودت 

برای برخی افراد، مراقبت از دیگران در اولویت است. این موضوع می‌تواند باعث شود که آن‌ها نیازهای خود را برای مدت طولانی کنار بگذارند و این موضوع ممکن است منجر به احساس پوچی شود. کیتلین اسلایت، یک درمانگر ازدواج و خانواده در دورهام، کارولینای شمالی، توضیح می‌دهد که رها کردن خود، توجه نکردن به اهداف و خواسته‌های خود، می‌تواند باعث شود احساس پوچی، اضطراب، احساس گناه و شرم کنید.

درست است که کمک به دیگران باعث شادی و حال خوب ما می‌شود اما باید این موضوع را در نظر بگیرید که حمایت از دیگران مقدم بر حمایت از خودتان نیست و همه از جمله شما به حمایت و مراقبت نیاز دارند. همچنین هنگامی که نیازهایتان برآورده می‌شود، بهتر می‌توانید از دیگران حمایت کنید.

رسانه‌های اجتماعی

مدت زمانی که در رسانه های اجتماعی می گذرانید نیز ممکن است بر احساس پوچی شما تأثیر بگذارد و می‌تواند به آن دامن بزند. در بسیاری از موارد، پیج‌هایی که در رسانه‌های اجتماعی دنبال می‌کنید ممکن است سبک زندگی واقعی یا یک زندگی یا ظاهر کامل را به تصویر بکشند و شما زندگی خود را یا آن‌ها مقایسه می‌کنید در نتیجه احساس پوچی و عدم اعتماد به نفس می‌کنید.

نداشتن روابط مهم

مطالعه رشد بزرگسالان هاروارد، یکی از طولانی ترین مطالعات در مورد زندگی بزرگسالان، نشان داده است که حفظ روابط نزدیک و خوب مهمترین جنبه تجربه انسانی است. به این معنی است که این کمیت روابط شما نیست، بلکه کیفیت روابط، صمیمیت عاطفی، حمایت، گوش دادن فعال و همراهی همگی مهم هستند. وقتی این موارد در روابط شما وجود ندارد، می‌تواند منجر به احساس پوچی و تنهایی شود.

 

آیا احساس پوچی با افسردگی یکسان است؟

افسردگی یک بیماری روانی است که دارای علائم بسیاری از جمله:

 • کمبود انرژی و انگیزه
 • احساس غمگینی مداوم
 • احساس ناامیدی
 • زیاد یا کم خوابیدن
 • عدم توانایی در تمرکز
 • لذت نبردن از فعالیت‌ها یا وقت گذراندن با افراد
 • احساس گناه یا بی ارزشی

به گفته اشلی ادر، روان درمانگر در بولدر، احساس پوچی می‌تواند علامت دیگری از افسردگی باشد. او گفت، در واقع، برخی از بیماران که با افسردگی زندگی می‌کنند، به جای احساس غمگینی، احساس پوچی می‌کنند. ادر توضیح داد: «این نوع احساس پوچی با اهمیت ندادن به چیزهای زیادی، عدم علاقه به چیزها و عدم تحریک به چیز خاصی همراه است».

با این حال احساس پوچی همیشه نشانه افسردگی نیست و تنها فردی که می‌تواند مشکل شما را به طور دقیق تشخیص دهد، یک متخصص بهداشت روان است.

 

راه‌های مقابله با احساس پوچی

اگر متوجه احساس پوچی در خود شده‌اید، طبیعی است که احساس نگرانی کنید. شناخت این احساس و پرداختن به آن اولین گام برای احساس بهتر است. اگر احساس پوچی می‌کنید، مراجعه به یک متخصص سلامت روان می‌تواند کمک کننده باشد. یک درمانگر می‌تواند به شما کمک کند تا احساسات خود را حل کنید، علت آن را کشف کنید و بهترین کاری که برای درمان آن لازم است، انجام دهید.

یافتن راه‌هایی برای درمان احساس پوچی ممکن است به علت آن بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر بعد از ضربه احساس پوچی می‌کنید، ممکن است نیاز به بررسی این رویداد خاص داشته باشید. اگر برای مدت طولانی احساس پوچی کرده‌اید، روان درمانی می‌تواند به شما کمک کند تا برخی از دلایلی که شما را به اینجا رسانده است را پیدا کنید.

راه‌های کلی برای مقابله با احساس پوچی که می‌توانید انجام دهید، عبارتند از:

پذیرش احساس پوچی 

با شناخت احساسات و نیازهای خود شروع کنید حتی اگر چالش برانگیز است، سعی کنید از نادیده گرفتن خود و آنچه احساس می‌کنید اجتناب کنید. اگر حس می‌کنید که احساسات شما با احساس پوچی که تجربه کرده‌اید مرتبط است، به خودتان زمان بدهید تا آشکارا غمگین شوید و این احساس را تجربه کنید.

می‌توانید یک تایمر برای 5 دقیقه تنظیم کنید و متوجه شوید که در حال حاضر چه احساسی دارید. ممکن است بخواهید بنویسید “بی حوصله” یا “حواس پرت” یا “کنجکاو”. تکرار روزانه این تمرین می‌تواند به شما کمک کند تا درون خود را عمیق‌تر درک کنید و خود را بهتر بشناسید.

برای خود زمان بگذارید.

طبیعی است که گاهی اوقات به رویدادها یا فعالیت‌های خاصی روی آورید تا به احساس خود فکر نکنید. برای مثال، ممکن است تمایل داشته باشید که با دوستان خود بیرون بروید یا شب را با بازی‌های ویدیویی بگذرانید. اما بهتر است با این میل مبارزه کنید و زمانی را به خودتان اختصاص دهید و به درون خود که شامل کشف خواسته‌ها، ترس‌ها، امیدها و رویاهای شما است، نگاه کنید. کارهایی مانند مدیتیشن، نوشتن یا ورزش به شما کمک می‌کند.

اسلایت می‌گوید: «ممکن است در ابتدا احساس ناراحتی کنید اما هر چه بیشتر تمرین کنید که وقت و انرژی خود را، به خود اختصاص دهید و از خود مراقبت کنید، این احساسات پوچ کمتر حضور خواهند داشت».

بررسی علت احساس پوچی خود

سؤالات زیر می‌تواند به شما برای فهمیدن علت احساس پوچی کمک کند:

 • آیا خودم را قضاوت کرده‌ام یا خودم را با دیگران مقایسه کرده‌ام؟
 • آیا به خودم چیزهای مثبت می‌گویم؟ یا تمایل به خود سرزنشگری دارم ؟
 • آیا احساسات من در روابطم مورد توجه قرار می‌گیرد یا احساسات و نیازهای خود را نادیده می‌گیرم؟
 • آیا من به طور فعال به نیازهای جسمی و سلامتی خود توجه می‌کنم؟
 • آیا برای اجتناب از احساساتم به رفتارها و عادت‌های بد روی آورده‌ام؟
 • آیا من فقط بر نیازهای افراد دیگر تمرکز می‌کنم؟
 • برای اثبات یا برنده شدن چه چیزی تلاش می‌کنم؟
 • آیا من خودم را سرزنش می‌کنم یا در مورد چیزهایی که خارج از کنترل من هستند احساس گناه می‌کنم؟
 • آیا مانند یک دوست صمیمی یا یکی از اعضای خانواده با خودم مهربان هستم؟
 • آیا در تصمیم گیری‌هایم خودم را در نظر می‌گیرم و به نظرات شخصی خود احترام می‌گذارم؟

با دیگران ارتباط برقرار کنید

پس از درک احساسات خود و بررسی آن‌ها، ممکن است ارتباط با دیگران برای شما مفید باشد. تماس با دوستان یا خانواده می‌تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید، به خصوص اگر بتوانید در مورد احساسات خود با آن‌ها صحبت کنید.

یک ایده این است که به طور منظم با عزیزان خود از طریق تعاملات اجتماعی، سرگرمی‌ها و علایق متقابل ارتباط برقرار کنید.

مراقبت از خود

انجام اقدامات مراقبت از خود ممکن است به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید. مراقبت از خود می‌تواند شامل مواردی مانند خوردن وعده‌های غذایی مغذی، خواب کافی و ورزش باشد. گرسنگی و خستگی گاهی اوقات می‌تواند احساسات منفی را تشدید کند. همچنین انجام کارهایی که به آن‌ها علاقه دارید، سرگرمی جدید و تمرین ذهن آگاهی و یوگا به شما کمک می‌کند با احساس پوچی کمتری را تجربه کنید.

 

چه زمانی باید به دنبال کمک بود؟

اگرچه طبیعی است که گاهی احساس پوچی کنید اما گاهی اوقات این احساسات ممکن است دو هفته یا بیشتر باقی بمانند، پذیرش احساس خود و انجام چند استراتژی مراقبت از خود به تنهایی نمی‌تواند به شما کمک کند در این صورت کمک گرفتن از درمانگر نیز توصیه می‌شود. گاهی اوقات، احساس پوچی ممکن است به افکار ناراحت کننده‌تری منجر شود و در نظر گرفتن درمان می‌تواند به شما قدرت دهد تا در مورد نحوه اجرای تغییرات مثبت تصمیم گیری کنید.

 

سخن آخر

در این مقاله در رابطه با علت‌ها و راه‌های مقابله با احساس پوچی صحبت کردیم. با این حال اگر شما احساس پوچی را تجربه می‌کنید و به تنهایی نمی‌توانید آن را مدیریت کیند، علم روانشناسی ودرمانگر فضای امنی را برای شما فراهم می‌کنند تا احساسات خود را بیان کنید و از این طریق روی آسیب‌های روحی و روانی خود کار کنید و التیام پیدا کنید.

اگر مهاجرت کردید یا خارج ایران اقامت دارید و برای رفع احساس پوچی خود و کشف علت آن به کمک درمانگر نیاز دارید، مشاوران ما در تیم هموطن یار می‌توانند ابزارها و استراتژی‌هایی را در اختیار شما برای کمک و خدمات درمانی آنلاین ارائه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *