اختلاف مالی زن و شوهر

اختلاف مالی زن و شوهر؛ روابط زوجین وقتی درآمد زن بیشتر از مرد باشه

در طول یک قرن گذشته و با ورود زنان به بازار کار تغییرات زیادی در جامعه شکل‌گرفته است. اختلاف مالی زن و شوهر یکی از مسائلی است که با ورود زنان به بازار کار در جامعه رخ داد. زنان که در طول قرون متمادی تنها به وظایف خانه‌داری می‌پرداختند یا فقط در فعالیت‌های اقتصادی مانند کشاورزی و دامداری مشغول بودند توانستند وارد جامعه و بازار کار وسیع‌تر شده و کسب درآمد کنند.

این کار نه‌تنها بر مدیریت مالی زن شاغل تأثیر زیادی گذاشت؛ بلکه می‌توانست باعث بروز اختلاف نیز شود. در حال حاضر بسیاری از زنان در مشاغلی هستند که درآمد آن‌ها از مردان بیشتر است. به همین دلیل شاهد تاثیر بالاتر بودن درآمد زن از مرد در روابط زوجین هستیم. در این مقاله از گروه روان‌شناسی آرامیتو به اختلاف مالی زن و شوهر و تأثیر آن بر روابط زوجین می‌پردازیم.

تاثیر درآمد بر زندگی افراد

میزان درآمد می‌تواند بر زندگی خصوصی و اجتماعی انسان‌ها تأثیر زیادی بگذارد. بر اساس مطالعات انجام‌شده درآمد افراد با امکانات رفاهی، روابط اجتماعی، دوستان و… رابطه مستقیم دارد. یکی از مواردی که درآمد فرد در آن نقش مهمی دارد زندگی مشترک است. در بسیاری از جوامع میزان درآمد از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر انتخاب همسر است. اختلاف مالی زن و شوهر می‌تواند بر روابط آن‌ها تأثیر بگذارد. به‌ویژه زمانی که درآمد زن بیشتر از مرد باشد. این موضوع اهمیت زیادی دارد و از آن با عنوان نابرابری در میزان ثروت و درآمد یاد می‌شود.

اختلاف مالی زن و شوهر؛ تغییر در الگوی جامعه

اختلاف مالی زن و شوهر؛ تغییر در الگوی جامعه

ورود زنان به بازارهای مالی و شغلی و مطالبات حقوق برابر بین زن و مرد موجب شد تا زنان از نقش سنتی خود خارج شده، برای فراگیری حرفه، هنر و کسب تحصیلات با مردان رقابت کنند. با این روند موضوع درآمدزایی و تأمین خانواده که تا قبل از این بر عهده مردان بود بین دو گروه زن و مرد تقسیم شد. اکنون مشکل دیگری پدید آمده و آن اختلاف مالی زن و شوهر است که موجب بروز معضلاتی در زندگی مشترک شده و مدیریت مالی زن شاغل در زندگی بیشتر است.

تاثیر بالاتر بودن درآمد زن از مرد در روابط

برخی زنان ممکن است درآمدی بالاتر از همسر خود داشته باشند که این می‌تواند موجب بروز مشکلاتی در روابط زوجین شده و اختلاف مالی زن و شوهر ممکن است منجر به بغرنج‌شدن روابط آنان ‌شود. برخی از این مشکلات عبارت‌اند از:

1. تصمیمات یک جانبه

زمانی که تفاوت درآمد یکی از طرفین بیشتر باشد این فرد خود را قدرت مطلقه می‌داند و بدون مشورت با همسر خود بسیاری از تصمیم‌ها را اتخاذ می‌کند. اگر درآمد زن بیشتر از مرد (یا برعکس) باشد ممکن است چنین استدلالی را به‌کار برد که: «من قسمت بیشتر مخارج خانواده را پرداخت می‌کنم؛ پس باید تصمیمات خانواده بر اساس نظرات من باشد.» این اختلاف مالی می‌تواند موجب بالاگرفتن تنش‌ها در زندگی مشترک شود.

2. سرباز زدن از مسئولیت های غیراقتصادی

یکی دیگر از مشکلات ناشی از اختلاف مالی زن و شوهر وقتی است که درآمد زن بیشتر از مرد باشد. ممکن است زن نسبت به مسئولیت‌های غیراقتصادی بی‌تفات شده و به مسائل مربوط به تربیت فرزندان، خانه و… هرآنچه که وظایف مادری را می‌طلبد اهمیت زیادی ندهد. در این موقعیت‌ها مدیریت مالی زن شاغل شاید بتواند خانواده را ازنظر اقتصادی ارتقا دهد؛ ولی بنیان عاطفی آن سست خواهد شد.

3. اختلاف مالی زن و شوهر؛ مسئولیت بر دوش یک نفر

در اختلاف مالی بین زن و شوهر هنگامی که درآمد زن بالاتر از مرد است همیشه هم زن نقش دیکتاتور را بازی نمی‌کند و حتی مظلوم هم واقع می‌شود. در برخی موقعیت‌های این چنینی ممکن است مرد هم از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده و تمام بار اقتصادی و حتی عاطفی زندگی را بر دوش زن بیندازد. تاثیر بالاتر بودن درآمد زن از مرد در روابط همیشه هم به سود زن نیست. برخی مردان ممکن است چنین استدلال کنند که «چون درآمد تو بیشتر است باید تمام هزینه‌ها یا بخش زیادی از آ‌ن‌ها را تو پرداخت کنی.»

زن با درآمد بالاتر

زن با درآمد بالاتر برنده یا بازنده؟

این موضوع که اختلاف مالی زن و شوهر می‌تواند منجر به بروز تنش و تعارض شود همیشه صادق نیست و به میزان درک هر دو طرف و همدلی آن‌ها بستگی دارد. تاثیر بالاتر بودن درآمد زن از مرد همیشه هم به سود زن نیست و زن حرف اول را در خانه نمی‌زند. ممکن است برخی مردان با این استدلال بار مسئولیت را بر دوش زن بیندازند یا برخی زنان تلاش کنند با چماق حقوق بالاتر، سکان هدایت خانواده را در دست گیرند. در هر دو مورد زندگی دچار تنش و بحران خواهد شد.

در چنین خانواده‌ای فرزندان هرچقدر هم ازنظر مالی و رفاهی تأمین باشند اختلاف والدین آسیب‌های روحی روانی به آن‌ها وارد می‌کند. زوجین نسبت به یکدیگر موضع‌گیری کرده و هرکدام خود را صاحب حق می‌دانند. البته موارد زیادی هم وجود دارد که درآمد زن بالاتر از درآمد مرد است و هرکدام از طرفین با درایت کامل به‌عنوان پدر، مادر و همسر نقش خود را در زندگی مشترک به‌خوبی ایفا می‌کنند؛ پس نمی‌توان استدلال کرد که همیشه اختلاف مالی بین زن و شوهر منجر به بروز مشکل در زندگی مشترک می‌شود.

مدیریت مالی زن شاغل

احتمال دارد وقتی زنان توانایی کسب درآمد داشته باشند و اختلاف مالی زن و شوهر وجود داشته باشد، تلاش می‌کنند مدیریت مالی زندگی خود را نیز برعهده بگیرند. بسیاری از زنان شاغل باوجود اختلاف مالی بین زن و شوهر توانسته‌اند در تصمیم‌گیری اقتصادی خانواده نقش مثبتی داشته باشند بدون آنکه روابط آنان دچار مشکل شود. البته در تمام جوامع به این صورت نیست.

تحقیقات نشان داده است که 59 درصد از زنان باوجود استقلال مالی هنوز نمی‌توانند درمورد مسائل اقتصادی تصمیم‌گیری کرده و از تصمیم‌گیری مالی اجتناب می‌کنند. این موضوع می‌تواند بر روحیه و زندگی شخصی یا مشترک آنان اثرات سوء داشته باشد.

جمع‌بندی

ورود زنان به بازار کار و چرخه اقتصادی فعال موجب بروز اختلاف مالی زن و شوهر در زندگی مشترک شده است. البته این مشکلات همه‌جا و در بین تمام زوجین وجود ندارد؛ ولی به‌طور کلی ممکن است حضور فعال زنان در اقتصاد گاهی موجب بروز بحران‌هایی در خانواده شود. این تنش زمانی بیشتر می‌شود که شاهد تاثیر بالاتر بودن درآمد زن از مرد در روابط زوجین می‌شویم.

در چنین مواقعی ممکن است زن با داشتن درآمد بالاتر تصمیمات یک‌جانبه بگیرد با این استدلال که درآمد من بیشتر است و بار اقتصادی خانواده بر دوش من است. از طرف دیگر ممکن است این مسئولیت از طرف مرد بر زن تحمیل شود. در هر دو صورت روابط زوجین به تیرگی و اختلاف کشیده می‌شود. مدیریت مالی زن شاغل با زنی که در بیرون از خانه کار نمی‌کند متفاوت است.

نمی‌توان گفت یک زن شاغل همیشه از نظر مدیریت اقتصادی عملکرد موفقی دارد؛ زیرا او باتکیه‌بر درآمد خود ممکن است گاهی موجب متضرر شدن خود یا اطرافیان شود.  گروه روان‌‌شناسی آرامیتو با همکاری گروهی از بهترین مشاوران برای بهبود سلامت روانی جامعه تلاش می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *