استرس مهاجرت

خلاصه مقاله

مهاجران و پناهندگان می‌توانند در معرض عوامل استرس‌زا از جمله دوری از خانواده، احساس ترس از تنهایی، انطباق با زبان و فرهنگ جدید، مشکلات مالی و دغدغه‌های کاری و درسی در خارج از کشور قرار بگیرند که بر سلامت روان و رفاه آن‌ها قبل، در طول سفر مهاجرتی، در طول اسکان و ادغام آن‌ها با اجتماع جدید تأثیر بگذارد. علم روانشناسی مشخص کرده است که مهاجرت با استرس همراه است و ‌‌می‌تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. به همین خاطر افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای خارجی را دارند، باید از همان ابتدا مراقب اثر استرس در خود باشند.

شناخت و درمان مناسب مشکلات سلامت روان در میان مهاجران و پناهندگان به دلیل تفاوت در زبان، فرهنگ و استرس‌های خاص مرتبط با مهاجرت و اسکان مجدد، حائز اهمیت است. به همین خاطر، هدف ما شناسایی عوامل خطر و استراتژی‌ها در رویکرد ارزیابی سلامت روان و پیشگیری و درمان مشکلات رایج سلامت روان برای مهاجران و تاثیر دریافت مشاوره پس از مهاجرت صحبت کنیم پس اگر مهاجر هستید و یا در حال حاضر، جزء ایرانیان مقیم خارج از کشور محسوب ‌‌می‌شوید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

استرس مهاجرت

مهاجرت شامل سه مجموعه انتقال عمده است:

  1. تغییر در روابط شخصی و بازسازی شبکه‌های اجتماعی
  2. حرکت از یک سیستم اجتماعی-اقتصادی به سیستم دیگر
  3. تغییر از یک سیستم فرهنگی به سیستم دیگر

مسیر مهاجرت را می توان به سه جزء تقسیم کرد: قبل مهاجرت، حین مهاجرت و اسکان مجدد پس از مهاجرت که هر مرحله با خطرات و قرار گرفتن در شرایط خاص همراه است. شیوع انواع خاصی از مشکلات سلامت روان تحت تأثیر ماهیت تجربه مهاجرت، از نظر ناملایمات تجربه شده قبل، حین و پس از اسکان مجدد مانند مشکلات ارتباطی به دلیل تفاوت‌های زبانی و فرهنگی است.

دوره مهاجرت اغلب شامل اختلال در نقش‎‌ها و شبکه‌های اجتماعی معمول است. در طول مهاجرت، مهاجران می‌توانند عدم اطمینان طولانی در مورد وضعیت شهروندی خود و همچنین موقعیت‌هایی را که آن‌ها را در معرض خشونت قرار می‌دهد، تجربه کنند. به ویژه کسانی که به دنبال پناهندگی هستند، گاهی اوقات دوره‌های طولانی را در کمپ‌های پناهندگان با منابع ضعیف و خشونت بومی سپری می‌کنند. در برخی کشورها، پناهجویان در بازداشتگاه‌هایی با شرایط سخت نگهداری می‌شوند که منجر به احساس ناتوانی می‌شود.

مطالعات در بسیاری از کشورها از جمله کانادا سطوح بالایی از پریشانی و افسردگی را در میان پناهندگان جوان نشان می‌دهد. در طول دوره مهاجرت، اکثر کودکان پناهنده و خانواده‌های آن‌ها با تحولات اجتماعی و اختلال در رشد اجتماعی و آموزشی خود مواجه می‌شوند. در هنگام مهاجرت، بسیاری از شما از والدین خود جدا شده و دیگر از حمایت روحی، جسمی و مالی بستگان خود برخوردار نیستند. در مرحله پس از مهاجرت، جوانان اغلب با استرس فرهنگی و فقر خانواده، انزوای اجتماعی، نژادپرستی، تعصب و تبعیض مواجه هستند.

هنگامی که در مورد وضعیت آینده تصمیم گیری می‌شود، اسکان مجدد معمولاً امید و خوش بینی را به همراه می‌آورد که می‌تواند در ابتدا تأثیر مثبتی بر رفاه داشته باشد. سرخوردگی، تضعیف روحیه و افسردگی می‌تواند در نتیجه خسارات ناشی از مهاجرت یا پس از آن، زمانی که امیدها و انتظارات اولیه برآورده نمی‌شوند یا زمانی که مهاجران و خانواده‌هایشان به دلیل موانع ساختاری و نابرابری‌های تشدید شده با موانع پایدار مانند سیاست‌های طرد، نژادپرستی و تبعیض برای پیشرفت در خانه جدید خود مواجه می‌شوند، رخ دهد. برای مثال، برخی از مهاجران در شناسایی مدارک خود با مشکلاتی مواجه می‌شوند که توانایی آن‌ها را برای یافتن کار متناسب با سطح تحصیلاتشان به خطر می‌اندازد که به ظهور مجدد اضطراب، افسردگی یا اختلال استرس پس از سانحه کمک می‌کند. مجموعه گسترده‌ای از تحقیقات کیفی با کیفیت خوب و نظرسنجی با نمونه‌های بالینی و جامعه نشان می‌دهد که حوزه‌های اصلی استرس اسکان مجدد شامل فشار اجتماعی و اقتصادی و بیگانگی اجتماعی است.

 

عواملی که باعث افزایش اضطراب و استرس می‌شوند.

  1. زبان و فرهنگ

تحقیقات نشان می‌دهد که مهاجرانی که مهارت بیشتری در صحبت کردن به زبان کشور مقصد دارند، نسبت به مهاجرانی که خوب صحبت نمی‌کنند، اختلالات خلقی و اضطرابی را با نرخ کمتری تجربه می‌کنند. علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهد که افرادی که در سنین پایین‌تر به مهاجرت می‌کنند نسبت به مهاجرانی که در مراحل بعدی زندگی خود مهاجرت می‌کنند، استرس فرهنگی کمتری را تجربه می‌کنند. یکی از دلایل این است که مهاجرانی که سن بالاتری دارند اغلب ارتباطات اجتماعی و هویت فرهنگی بیشتری در کشور خود دارند، در حالی که مهاجران جوان‌تر زمان بیشتری برای سازگاری با فرهنگ جدید خود، پیدا کردن دوستان جدید و یادگیری زبان دارند.

فرزندان مهاجرانی که والدینشان با زبان کشور مقصد صحبت نمی‌کنند اغلب پدر و مادر شدن را تجربه می‌کنند، به این معنی که نقش بین فرزند و والدین معکوس می‌شود. به عنوان مثال، ممکن است از برخی از کودکان انتظار می‌رود که در قرار ملاقات‌های پزشکی، جلسات با معلمان، یا زمانی که والدین آن‌ها در حال پرداخت صورت حساب‌ها هستند، برای والدین خود ترجمه کنند.

استرس فرهنگ‌پذیری از سازگاری با فرهنگ جدید ناشی می‌شود. مهاجران اغلب استرس فرهنگی را تجربه می‌کنند که می‌تواند با اضطراب و اختلالات خلقی مرتبط باشد. با این حال، برخی از عوامل وجود دارد که باعث می‌شود برخی از مهاجران بیشتر از دیگران دچار اضطراب و افسردگی شوند. به عنوان مثال، مهاجرانی که دانش قبلی زبان دارند، مرفه‌تر هستند و از حمایت اجتماعی بیشتری برخوردار هستند، کمتر در معرض خطر ابتلا به اختلالات اضطرابی یا خلقی هستند. علاوه بر این، برخی از مهاجران ممکن است به دلیل لهجه‌شان استرس فرهنگ‌پذیری و اضطراب اجتماعی را تجربه کنند. مهاجران ممکن است از قضاوت دیگران به خاطر لهجه یا نحوه صحبت کردنشان به زبان بومی در محیط‌های کاری یا اجتماعی بترسند. سایر مهاجران نشان دادند که هنگام نوشتن ایمیل به زبان بومی در محل کار، استرس دارند زیرا نگران این هستند که احمق یا ناتوان به نظر برسند، همچنین زمانی که افراد در محل کار یا در موقعیت‌های اجتماعی از اصطلاحاتی استفاده می‌کنند که مهاجران نمی‌دانند، ممکن است احساس طرد شدن کنند.

  1. وضعیت مهاجرت

زندگی به عنوان یک مهاجر غیرقانونی به دلایل مختلفی می‌تواند استرس‌زا باشد. یکی از منابع مهم استرس و اضطراب ترس از اخراج خود یا اعضای خانواده است، همچنین ناامنی مالی و احساس تعلق نداشتن دیگر محرک‌های اضطراب برای مهاجران غیرقانونی محسوب می‌شوند. علاوه بر این، یافتن حمایت اجتماعی می‌تواند چالش برانگیز باشد، زیرا برخی می‌ترسند که اگر وضعیت غیرمستند خود را با دیگران به اشتراک بگذارند، خود را در معرض پیامدهای نامطلوب قرار دهند.

با این حال، مهاجران قانونی نیز می‌توانند اضطراب مربوط به نوع ویزای خود را تجربه کنند. در برخی موارد، مهاجرانی که دارای ویزای کار هستند، وضعیت قانونی آن‌ها مستقیماً با توانایی آن‌ها برای حفظ شغل مرتبط است. به طور مشابه، دانشجویان بین المللی که با ویزای دانشجویی مهاجرت می‌کنند و می‌خواهند در کشور مقصد بمانند، پس از فارغ التحصیلی مدت زمان محدودی برای یافتن شغل برای حفظ وضعیت قانونی خود دارند. زمان‌های طولانی انتظار برای درخواست‌های اقامت دائم می‌تواند برای افرادی که مهاجرت کردند، ناامیدی و عدم اطمینان ایجاد کند. همه این مثال‌ها نشان می‌دهد که مهاجران قانونی و غیرقانونی با عدم اطمینان و استرس مرتبط با وضعیت مهاجرت خود مواجه می‌شوند که می‌تواند بر سلامت روان آن‌ها تأثیر منفی بگذارد.

  1. انزوای اجتماعی و شوک فرهنگی

انزوای اجتماعی و شبکه‌های حمایتی محدود نیز با نگرانی‌های نامطلوب بهداشت روانی برای مهاجران مرتبط است. این امر به ویژه زمانی که مهاجران با جدایی خانواده سروکار دارند صادق است. از سوی دیگر، مهاجران وقتی از حمایت اجتماعی در جامعه جدید خود برخوردار می‌شوند، خواه خانواده بزرگ، همسایگان یا همکاران، اضطراب کمتری را تجربه می‌کنند. علاوه بر این، مهاجران ممکن است به دلیل هنجارهای فرهنگی در کشوری که به آن مهاجرت کرده‌اند با کشور مبداشان متفاوت باشد، برای انطباق با آداب و رسوم جدید استرس داشته باشند.

 

درمان

صحبت با درمانگر و بهره بردن از علم روانشناسی بهترین درمان برای مقابله با استرس‌های ناشی از مهاجرت است. مهاجران از کار با یک درمانگر برای یادگیری مهارت‌های مقابله‌ای برای مدیریت اضطراب خود و همچنین داشتن مکانی برای پردازش تجربیات خود در یک محیط گرم و بدون قضاوت بسیار سود می‌برند.

علاوه بر این، افراد تحت درمان همچنین از باورهای اصلی منفی در مورد خود که مربوط به تبعیض یا فشار عوامل خارجی است آگاهی پیدا می‌کنند و می‌توانند شروع به به چالش کشیدن افکار منفی خود کنند که این به افراد کمک می‌کند تا به پذیرش خود نزدیکتر شوند و با خود واقعی خود راحت باشند. همچنین، درمانگران می‌توانند به مراجعان کمک کنند تا راه‌هایی برای افزایش شبکه‌های حمایت اجتماعی خود را شناسایی کنند که یک عامل محافظتی برای مهاجران است.

مهاجران و پناهندگان به دلیل فقدان خدمات زبانی در دسترس، تمایل به رویارویی با مشکلات به تنهایی، نگرانی از درک نشدن مشکلات توسط پزشکان به دلیل تفاوت‌های فرهنگی یا زبانی و ترس از انگ زدن کمتر از ساکنین کشور مقصد به دنبال خدمات بهداشت روان هستند حتی زمانی که سطوح مشابهی از پریشانی را تجربه می‌کنند. با توجه به این دلایل برخی از افراد احساس راحتی بیشتری در کار با درمانگری که هویت نژادی یا قومی مشابهی با آن‌ها دارد، دارند. تیم ما در هموطن یار این فرصت را برای مهاجران، پناهندگان و افراد مقیم خارج از کشور فراهم کرده است تا بتوانند با مشاوران داخل کشور به صورت مجازی در ارتباط باشند.

 

سخن آخر

در این مقاله در رابطه با استرس‌های مهاجرت صحبت کردیم. اگر شما فردی هستین که با عوامل استرس‌زا مهاجرت یا اختلالت اضطرابی درگیر هستین، علم روانشناسی ودرمانگر فضای امنی را برای شما فراهم می‌کنند تا احساسات خود را بیان کنید و از این طریق روی آسیب‌های روحی و روانی خود کار کنید و التیام پیدا کنید.

اگر مهاجرت کردید یا خارج ایران اقامت دارید و برای مستقل شدن به کمک درمانگر نیاز دارید، مشاوران ما در تیم هموطن یار می‌توانند ابزارها و استراتژی‌هایی را در اختیار شما قرار دهند تا به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *