استقلال در رابطه

خلاصه مقاله

بودن در یک رابطه به این معنی نیست که باید به هم وابسته باشید. روابط سالم در مورد دو فرد مستقل است که تصمیم می‌گیرند زندگی خود را به اشتراک بگذارند و با هم رابطه ایجاد کنند. روابط موفق و سالم به هر دو نفر این امکان را می‌دهد که پیوندی ایجاد کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد نه تنها با هم رشد کنند، بلکه به عنوان افراد مستقل نیز رشد کنند. داشتن احساس استقلال خود ضروری است.

به همین خاطر، در ادامه این مقاله به این موضوع می‌پردازد که چگونه در روابط مستقل باشیم و اهمیت استقلال در رابطه چیست پس اگر در روابط خود احساس وابستگی می‌کنید و می‌خواهید مستق باشید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

مستقل بودن در یک رابطه به چه معناست؟

مستقل بودن در یک رابطه به معنای حفظ زندگی خود فارغ از شریک زندگیتان است. استقلال می‌تواند اشکال مختلفی مانند لذت بردن از زمان تنهایی، دنبال کردن سرگرمی‌های جدید یا تعیین مرزهای سالم داشته باشد. در روابط عاشقانه، حفظ حس خود به عنوان یک فرد مستقل ضروری است و وقتی شما و شریک زندگیتان با هم و جدا از هم احساس امنیت می‌کنید، می‌توانید به عنوان افراد جداگانه رشد کنید.

 

اهمیت استقلال در یک رابطه

هو می گوید: «برای افراد بسیار مهم است که هویت خود را در یک رابطه عاشقانه حفظ کنند و خود را گم نکنند. وقتی فردی هویت خود را در یک رابطه از دست می‌دهد، پویایی رابطه را کاملاً تغییر می‌دهد که در واقع می‌تواند برای یک رابطه رضایت بخش و برای هر دو شریک مضر باشد».

وقتی یک یا هر دو شریک در یک رابطه استقلال خود را حفظ نمی‌کنند، این به وابستگی تبدیل می‌شود. هو در مورد روابط وابسته می‌گوید: «زندگی شما تماماً برای این می‌شود که شریک زندگیتان را خوشحال کنید و افراد متوجه می‌شوند که عزت نفس شما به احساس یا رفتار هر روز شریک زندگیتان بستگی دارد. همچنین مرزهای قابل قبول در یک رابطه عاشقانه را از بین می‌برد و حفظ مرزهای خوب در روابط آینده را به طور فزاینده‌ای دشوار می‌کند».

ارتقای استقلال در یک رابطه مهم است، زیرا شما را تشویق می‌کند تا احساس ارزشمندی و کنترل بر انتخاب‌هایی را که بر زندگیتان تأثیر می‌گذارند را، حفظ کنید. اگرچه روابط یک شراکت است اما فرد نباید تحت الشعاع دیگری قرار بگیرد. استقلال به شما و شریک زندگیتان اجازه می‌دهد تا مرزهای سالمی را ایجاد کنید که شخصیت شما را حفظ کند و در عین حال روابط طولانی مدت را تقویت کند.

 

چگونه در یک رابطه مستقل باشیم؟

در روابط عاشقانه یا زناشویی اختصاص زمان برای انجام کارهای خود ضروری است و احساس رضایت از صرف وقت برای سرگرمی‌ها و علایق خود جدا از شریک زندگی، نشانه یک رابطه سالم است. برای اطمینان از حفظ استقلال خود در یک رابطه، روانشناسان توصیه می‌کنند زمانی را برای تعامل با بهترین دوستان و اعضای خانواده خود بدون شریک زندگیتان به صورت هفتگی برنامه ریزی کنید.

این نکات را برای تمرین استقلال در حین رابطه امتحان کنید:

تعیین حد و مرز

برقراری ارتباط و تعیین حد و مرز نشانه‌های یک رابطه قوی است. هنگامی که در رابطه با یک فرد مرزبندی می‌کنید و نیازهای خود را در میان می‌گذارید، نوعی استقلال است. شما و شریک زندگیتان باید به مرزهای یکدیگر احترام بگذارید، بنابراین می‌توانید تعادلی پیدا کنید که باعث شود هر دو احساس رضایت کنید.

امتحان سرگرمی‌های جدید

بیرون آمدن از منطقه راحتی راهی عالی برای دنبال کردن استقلال است. با انتخاب یک سرگرمی جدید که با ارزش‌های اصلی شما مطابقت دارد شروع کنید. برای مثال، اگر برای خلاقیت ارزش قائل هستید، در یک کلاس هنری ثبت نام کنید. یافتن راه‌ها و فعالیت‌هایی که به شما امکان می‌دهد علایق خود را کشف کنید، به شما کمک می‌کند زمان تنهایی را درک کنید. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که موضوعات جدیدی برای گفتگو با یکدیگر داشته باشید و قدردان اوقاتی که با هم میگذرانید، باشید.

شناختن احساسات خود

یادگیری شناختن احساسات خود برای کمک به رشد شما به عنوان یک فرد حیاتی است. شما یاد می‌گیرید که چگونه احساسات خود را در موقعیت‌هایی تشخیص دهید که، باید از خود دفاع کنید و زمانی که شریک زندگیتان در دسترس نیست، بتوانید سریع تصمیم بگیرید. راه‌های خوب برای انجام این کار شامل تمرین روزانه مدیتیشن، تمرینات تنفسی آرام بخش، یوگا، دویدن، شنا و… است.

انجام کاری برای خود

به طور منظم برای انجام کاری به تنهایی، که از آن لذت می‌برید و به شما انرژی می‌دهد، وقت بگذارید. این موضوع رابطه را تازه نگه می‌دارد و به هر دوی شما اجازه می‌دهد به رشد خود ادامه دهید.

مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید. مراقبت از خود بخش مهمی از تقویت روابط سالم است. مراقبت از خود اشکال مختلفی دارد مانند پیاده روی یا مدیتیشن. این اقدامات ساده باعث حال خوب شما و احساس امنیت و استقلال بیشتر در روابط شما می‌شود.

درک و پذیرش دیدگاه طرف مقابل

طبیعی است که زوج‌ها دیدگاه متفاوتی نسبت به یکدیگر داشته باشند و این تفاوت‌ها راه بسیار خوبی برای ایجاد استقلال است. لندز می‌گوید: «یادگیری شناخت، درک و پذیرش دیدگاه طرف مقابل، به‌ویژه زمانی که با دیدگاه شما متفاوت است، مهم است».

وابستگی متقابل به جای وابستگی

وابستگی متقابل در یک رابطه به این معنی است که شما و شریک زندگیتان با هم خوب هستید اما به تنهایی هم خوب هستید. وقتی شخصی وابسته است، تمایل دارد فکر کند که به تنهایی خوب نیست. مگان فلمینگ روانشناس بالینی می‌گوید: «فرد بخش‌هایی از خودش را از دست می‌دهد زیرا می‌ترسد رابطهبا طرف مقابل را از دست بدهد. اگر چه خوب است که با کسی رابطه داشته باشید اما به این معنی نیست که باید بهم وابسته باشید. اگر برای تمام خواسته‌ها و نیازهای خود به طور کامل به آن شخص متکی باشید، یک رابطه سالم تلقی نمی‌شود».

توجه به ارزش‌های خود

فلمینگ می‌گوید: «ارزش‌های اصلی خود را برای داشتن یک رابطه نادیده نگیرید. آنچه را برای شما مهم‌تر است دریابید و آن را از دست ندهید».

به ارزش‌های اصلی خود فکر کنید و به آنچه فارغ از رابطه‌تان برای شما اهمیت دارد فکر کنید. برای مثال، ممکن است برای یادگیری چیزی جدید یا گذراندن زمان با کیفیت با بهترین دوستان خود ارزش قائل شوید. شناسایی ارزش‌های اصلی به شما کمک می‌کند بفهمید چه چیزی به شما احساس معنا و هدف می‌دهد.

حفظ علایق خود

به انجام کاری که دوست دارید ادامه دهید تا بتوانید زندگی خود را توسعه دهید. همانطور که برای رسیدن به اهداف رابطه خود تلاش می‌کنید، روی پرورش خود تمرکز کنید. در هر رابطه‌ای باید شخصیت خود را حفظ کنید. به جای اینکه خود را بر اساس روابط خود تعریف کنید، خود را با اهداف، ارزش‌ها، علایق و ویژگی‌های شخصیتی خود مشخص کنید. این به افزایش عزت نفس شما کمک می‌کند و در عین حال مانع از ایجاد عادات وابستگی می‎‌‌شود.

دوست داشتن خود

یکی از مهم ترین روابطی که باید به آن ادامه دهید، رابطه‌ای است که با خودتان دارید. به طور معمول، اگر رابطه خوبی با خودتان نداشته باشید، هیچ رابطه دیگری درست نمی‌شود. اوپرمن می گوید: «فراموش نکنید که خود را دوست داشته باشید. شما باید مراقب خود و نیازهای خود باشید».

معاشرت با دوستان خود

حفظ این روابط دوستانه و خانوادگی حتی زمانی که در یک رابطه عاشقانه هستید بسیار مهم است. شادی شما نباید فقط به یک فرد وابسته باشد. اوپرمن می‌گوید: «شما باید شب‌هایی را برنامه‌ریزی کنید تا با دوستان خود باشید و جداگانه بیرون بروید».

شناختن نیازهای خود

پس از تأمل در روابط خود، به نیازهای شخصی خود فکر کنید. از خود بپرسید که در یک رابطه برای احساس شادی و امنیت به چه چیزی نیاز دارید. اولویت بندی نیازهای خود به شما کمک می‌کند تا از خود دفاع کنید و احساس استقلال را در خود ایجاد کنید.

نداشتن توقع زیاد از رابطه

زمانی که انتظارات غیرواقعی دارید، افتادن در دام رابطه آسان است به جای اینکه فشار زیادی بر رابطه خود وارد کنید، تمرکزتان را بر روی نیازها و خواسته‌های خود بگذارید. تا زمانی که مردم نمی‌دانند که می‌توانند به تنهایی نیازهای خود را مدیریت کنند، توقع زیادی از رابطه و طرف مقابل خود برای تامین نیازهایشان دارند و این نمی‌تواند برای حفظ رابطه پایدار مفید باشد.

 

سه مزیت مستقل بودن در یک رابطه

  1. چیزهای بیشتری برای به اشتراک گذاشتن دارید.

وقتی به صورت جداگانه در فعالیت‌های جداگانه شرکت می‌کنید، شما و شریک زندگی‌تان حرف‌های بیشتری برای صحبت خواهید داشت که این امر شراکت شما را غنی می‌کند. به عبارت دیگر، مستقل بودن به جای کاهش ارزش رابطه، به آن ارزش می‌افزاید.

  1. شما می‌توانید تصمیمات خود را بگیرید.

هنگامی که در یک رابطه هستید، تصمیمات زندگی اغلب با هم گرفته می‌شود، اما هنوز مهم است که بررسی کنید که واقعاً چه احساسی دارید و به عنوان یک فرد واقعاً چه می‌خواهید. هو می‌گوید: «توانایی جدا کردن تصمیم‌ها و ایده‌های خود از شریک زندگیتان، مانع از آن می‌شود که این رنجش را در خود داشته باشید که بیش از حد قربانی کرده‌اید».

مستقل بودن همچنین به شما این قدرت را می‌دهد که تصمیمات خوبی در رابطه بگیرید. هو می‌گوید: «شما می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا این رابطه هنوز برای شما کار می‌کند یا خیر، و می‌توانید مطمئن باشید که اگر اوضاع واقعاً بد شد و بخش مهمی از زندگی‌تان و کیستی خود را از دست ندهید، می‌توانید خود را از آن جدا کنید».

  1. شما می‌توانید نیازهای خود را برآورده کنید.

حفظ استقلال در یک رابطه باعث احترام به یکدیگر می‌شود زیرا زندگی شما فقط بر روی یکدیگر متمرکز نیست. هو می‌گوید: «شما دوستان، سرگرمی‌ها و کار خود را دارید و برای برآورده کردن هر نیازی به شریک زندگی خود متکی نیستید.»

 

سه نشانه که شما یک رابطه مستقل دارید.

  1. زمانی را جدا از هم می‌گذرانید و خوشحال هستید.

اگرچه از گذراندن وقت با هم لذت می‌برید، اما در یک رابطه عاشقانه که هر دو طرف مستقل هستند، باز هم از گذراندن زمان جدا از هم لذت خواهید برد. بله، در این مدت دلتان برای همدیگر تنگ خواهد شد، اما هنوز هم می‌توانید به تنهایی کارهایی را که باید انجام دهید و احساس شادی و احساسات مثبت کنید و تایمی را که جدا از هم گذرانده‌اید با هیجان برای هم تعریف کنید.

  1. شما نیازهای خود را بیان می‌کنید.

زوج‌هایی که در رابطه خود مستقل هستند، در برقراری ارتباط با نیازها و خواسته‌های خود با یکدیگر احساس راحتی می‌کنند، بدون اینکه از واکنش شریک خود هراس داشته باشند یا نگران باشند که ممکن است به رابطه آسیب برساند. نداشتن اختلاف نظر در واقع نشانه‌ای از یک رابطه ناسالم است، زیرا نگرانی‌ها مطرح یا برطرف نمی‌شوند.

  1. برای یکدیگر خوشحال هستید.

زوج‌های مستقل از اینکه همسرشان سرگرمی‌ها، علایق و دوستانی خارج از آن‌ها دارد احساس خوشحالی می‌کنند، همچنین از آن‌ها حمایت می‌کنند که وقت خود را برای انجام کارهایی که از آن‌ها لذت می‌برند صرف کنند، حتی اگر آن‌ها را درگیر نکند.

 

سخن آخر

در این مقاله در رابطه با استقلال در رابطه و اهمیت آن صحبت کردیم. اگر مدتی است که در یک رابطه بوده‌اید و متوجه شده‌اید که نشانه‌هایی از وابستگی دارید، می‌توانید استقلال خود را دوباره به دست آورید، فقط نیاز به نیت و تمرین دارد. در حالی که بودن در یک رابطه پایدار احساس شگفت انگیزی دارد اما تمام زندگی شما نباید حول محور طرف مقابل شما بچرخد. مدتی را به تنهایی اختصاص دهید، یک سرگرمی جدید پیدا کنید و بفهمید که جدا از رابطه چه چیزهایی برای شما مهم است. وقت آن است که استقلال خود را در حالی که با طرف مقابل خود هستین، پیدا کنید. به خاطر داشته باشید که پرورش حس استقلال در رابطه کاری نیست که به تنهایی انجام دهید و برای راهنمایی و حمایت بیشتر به علم روانشناسی و درمانگر نیاز دارید.

دریافت مشاوره آنلاین روانشناسی از کشور ایران برای ایرانیان مقیم خارج از کشور، یک حسن محسوب ‌‌می‌شود. به لطف امکان دریافت مشاوره آنلاین روانشناسی، به راحتی ‌‌می‌توانید وابستگی خودتان را درمان کنید و استقلال را در رابطه بدست آورید. مشاوران ما در تیم هموطن یار می‌توانند ابزارها و استراتژی‌هایی را در اختیار شما قرار دهند تا به شما کمک کنند در برابر نژادپرستی حرکت کنید و با آن کنار بیایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *