افزایش انگیزه در نوجوانان

روش های افزایش انگیزه در نوجوانان

یکی از موضوعات مهم که تصمیم‌گیری‌های نوجوانان را شکل می‌دهد افزایش انگیزه در نوجوانان است. هنگامی که نوجوانان دارای انگیزه باشند زندگی هدفمند‌تری خواهند داشت. روش های انگیزه مند کردن نوجوانان مانند آموزش، مدیریت زمان، تشویق نوجوانان و….کمک می‌کنند تا برای کارهای خود برنامه‌ریزی و با جدیت برای رسیدن به نتیجه عالی تلاش کنند.

نکته مهمی که وجود دارد نقش والدین در تقویت انگیزه در نوجوانان است. در نوجوانی فرد با تغییرات روانی، فیزیکی و اجتماعی رو‌به‌رو می‌شود. دوران نوجوانی فرصت و چالش بسیاری دارد که می‌توانند بر آینده و هویت نوجوانان تاثیرگذار باشند. برای رسیدن نوجوانان به موفقیت باید عامل انگیزه در آن‌ها تقویت شود. در ادامه مطلب از آرامیتو به بررسی راهکارها و روش‌های افزایش انگیزه در نوجوانان می‌پردازیم.

انگیزه در نوجوانان؛ آشنایی با معنا و مفهوم انگیزه

یکی از واژه‌هایی که در زمینه علوم اجتماعی، روانشناسی و مدیریت به‌کار می‌رود و مفهوم گسترده‌ای دارد، انگیزه است. انگیزش و تحریک برای انجام‌شدن کار با تحقق خواسته یا هدف را انگیزه می‌گویند. انگیزه در نوجوانان در واقع به نیروی داخلی یا خارجی برای دستیابی به یک هدف یا انجام یک کار مشخص گفته می‌شود. عامل انگیزه کمک می‌کند تا رسیدن به خواسته‌ها در زمان کمتری میسر شود. افزایش انگیزه در نوجوانان به توسعه فردی و پیشرفت آن‌ها کمک می‌کند. آشنایی با روش های انگیزه مند کردن نوجوانان می‌تواند به والدین کمک کند تا در این مسیر نقش موثری داشته باشند.

عناصر اصلی افزایش انگیزه در نوجوانان

عناصر اصلی افزایش انگیزه در نوجوانان

برای افزایش انگیزه در نوجوانان لازم است که با عناصر آن آشنایی داشته باشید. عناصر انگیزه به شرح زیر هستند:

  • اهداف شخصی: در سن نوجوانانی اهداف می‌توانند شامل هنر، ورزش، تحصیلات و زمینه‌های دیگر باشند. مشخص‌کردن اهداف و تلاش برای رسیدن به آن‌ها انگیزه را در نوجوانان تقویت می‌کند.
  • آرزوها و نیازها: از دیگر عناصر انگیزه می‌توانیم آرزوها و نیازها را نام ببریم. نوجوانان هم مانند افراد بزرگ‌تر یک سری آرزو و نیاز دارند که این عنصر خود می‌تواند باعث افزایش انگیزه در نوجوانان شود.
  • علایق: یکی از عناصری که به نوجوانان کمک می‌کند تا انگیزه بالایی داشته باشند توجه به علایق‌شان در زمینه‌های مختلف است.
  • تسلط بر مهارت‌ها و پیشرفت: هنگامی که نوجوانان بر فعالیت‌ها و مهارت‌های خود تسلط داشته باشند و به پیشرفت برسند، حس موفقیت و انگیزه در آن‌ها تقویت می‌شود.

روش های تقویت انگیزه در نوجوانان

نکته بسیار جالب در رابطه با افزایش انگیزه در نوجوانان این است که فاکتور انگیزه ارتباط مستقیمی با میزان دوپامین مغز دارد؛ اگر میزان دوپامین در نوجوانان در حد مطلوب باشد منجر به بالا رفتن انگیزه می‌شود. باتوجه‌به اینکه کلید تقویت انگیزه در نوجوانان دوپامین است، تشویق کردن می‌تواند روشی موثر در افزایش انگیزه باشد. در ادامه به بررسی روش های تقویت انگیزه می‌پردازیم.

1. تشویق نوجوانان

تعریف از نوجوانان و تشویق آن‌ها یکی از راهکارهای انگیزه مند کردن نوجوانان است. البته تشویقی موثر خواهد بود که کنترل‌شده و همراه با منطق باشد. در برخورد با نوجوان اگر در کنار تشویق مستمر، همراه با آرامش و رعایت احترام نقد صورت بگیرد؛ علاوه بر گرفتن انگیزه تلاش می‌کند تا عملکرد بهتری در ادامه داشته باشد. فراموش نکنید نادیده‌گرفتن و بی‌توجهی به نوجوانان آن‌ها را بی‌انگیزه و ناامید می‌کند. در نتیجه برای رسیدن به اهداف خود تلاش نمی‌کنند. باید والدین برای افزایش انگیزه در نوجوانان خود آن ها را به‌جا تشویق کنند.

2. افزایش انگیزه در نوجوانان؛ آموزش مدیریت زمان به نوجوانان

در سن نوجوانانی مهم‌ترین عامل برای تقویت انگیزه در نوجوانان آموزش مدیریت زمان است. مشخص‌کردن نوع فعالیت و زمان آن علاوه بر اینکه بر مسئولیت‌پذیری نوجوانان تاثیر دارد، به تقویت انگیزه در آن‌ها کمک می‌کند. در بحث مدیریت زمان تعادل بین فعالیت‌های تفریحی و تحصیلی مهم است. این تعادل کمک می‌کند تا علاوه بر تلاش برای رسیدن به اهداف و نیازهای خود، برنامه‌ریزی اصولی داشته باشند.

3. دادن مسئولیت به نوجوانان

در میان روش های افزایش انگیزه در نوجوانان یکی از کاربردی‌ترین روش‌ها دادن مسئولیت به نوجوانان است. قراردادن برنامه منظم برای فرزندان و مشخص‌کردن مسئولیت‌های آن‌ها به ایجاد انگیزه کمک می‌کند. مهم است که هنگام مشخص‌کردن مسئولیت‌ها، کارهایی را که دوست دارند انجام دهند، در برنامه آن‌ها قرار دهید. در بحث مسئولیت پذیری استفاده از جملاتی مانند بزرگ نشدی، انجام این کار مناسب سن تو نیست را استفاده نکنید. همچنین اجازه دهید روابط اجتماعی موثری با دوستان و فامیل داشته باشند.

تقویت انگیزه در نوجوانان با شوخی کردن و سخت نگرفتن

4. تقویت انگیزه در نوجوانان با شوخی کردن و سخت نگرفتن

ساده ترین روش اما کاربردی و مهم در افزایش انگیزه در نوجوانان شوخ طبعی و شوخی کردن با آن‌ها است. رفتار درست و صحیح والدین با نوجوانان و ایجاد آرامش در خانه به با انگیزه‌شدن نوجوان کمک زیادی می‌کند. نکته دیگری که در تقویت انگیزه در نوجوانان موثر است، سخت نگرفتن به آن‌ها است؛ اگر والدین زیاد سخت‌گیر باشند نوجوانان دچار استرس و اضطراب می‌شوند. استرس خود عامل بازدارنده ایجاد انگیزه درنوجوانان است. والدین باید سعی کنید در آرامش از نوجوان بخواهند مسئولیت‌های خود را انجام دهد و طبق برنامه‌ریزی پیش برود.

5. بازسازی روابط

ارتباط قوی بین والدین و نوجوانان عاملی تاثیرگذار در کاهش استرس در نوجوانان است. رابطه خوب کمک می‌کند تا در کمال احترام و آرامش نوجوان مسئولیت‌ها و کارهای خود را با انگیزه انجام دهد. هنگامی که یک محیط مثبت در خانه ایجاد شود و نوجوانان مورد انتقاد و قضاوت قرار نگیرند، انگیزه بیشتری برای انجام کارها و علایق خود خواهند داشت.

استفاده از روش‌های ارائه‌شده در این مقاله به افزایش انگیزه در نوجوانان کمک می‌کند و زندگی آن‌ها را در مسیری مثبت و به سمت موفقیت قرار می‌دهد.

جمع‌بندی

افزایش انگیزه در نوجوانان شامل اهداف شخصی، آرزوها، تسلط بر مهارت‌ها، علایق و تشویق است. صحبت‌کردن درباره برنامه‌های نوجوان و آینده او، اجازه‌دادن برای کسب تجربه به صورت محدود از روش های انگیزه مند کردن نوجوانان هستند. با استفاده از مشاوره‌های روانشناسی در کنار ایجاد یک محیط همراه با آرامش می‌توانید به تقویت انگیزه در نوجوانان کمک کنید. گروه روان‌شناسی آرامیتو با تخصص کامل در زمینه شیوه‌های ایجاد انگیزه در نوجوانان و تقویت آن راهکارهای مفیدی را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *