افسردگی در بین پرسنل نظامی

افسردگی در بین پرسنل نظامی و خانواده های آن ها؛ علل و پیامدها

یکی از مشکلات رایج مربوط به حوزه روان‌شناختی، افسردگی در بین پرسنل نظامی و خانواده‌های آنان است. میزان این مشکل در بین این گروه از افراد جامعه بیشتر از گروه‌های دیگر جامعه است. البته با به‌کارگیری روش‌های درمانی کارآمد، به‌راحتی می‌توان این مشکل را درمان کرد. افسردگی یکی از مشکلات سلامت روان است و افراد مبتلا به آن علائمی مانند ناامیدی و خلق و خوی ضعیف را تجربه می‌کنند.

تنش‌ها و استرس‌های زندگی نظامی علت افسردگی در خانواده های نظامی است. زندگی نظامی منجر به عدم‌اطمینان و تغییر روال عادی زندگی می‌شود. یکی از روش‌های مؤثر در درمان افسردگی افراد نظامی، درمان شناختی – رفتاری (CBT) است. در این مقاله از گروه روان‌شناسی آرامیتو، مبحث افسردگی در بین پرسنل نظامی، خانواده های آن‌ها و روش‌های درمانی را بررسی می‌کنیم.

افسردگی در بین پرسنل نظامی

شیوع افسردگی در بین پرسنل نظامی و خانواده‌هایشان بیشتر از جمعیت عادی جامعه است. دلیل این مشکل وجود عوامل استرس‌زا مانند جنگ، جابه‌جایی و… است. با مشاهده علائم افسردگی در بین افراد نظامی، خانواده‌های آنان و همچنین کهنه سربازان باید تحت مراقبت‌های روان‌شناسی قرار گیرند. این مراقبت‌ها می‌تواند کیفیت زندگی آن‌ها را بهبود بخشیده و از بروز مشکلاتی مانند خودکشی جلوگیری کند. بر اساس آمار، درصد افسردگی و مشکلات روانی در بین پرسنل نظامی ازاین‌قرار است:

 • 23 درصد از نظامیان مشغول به کار، مشکلات افسردگی دارند.
 • 18 درصد از نظامیان مشغول به کار، مواد مخدر مصرف می‌کنند.
 • 11 درصد از نظامیان مشغول به کار، افکار خودکشی داشته یا اقدام به خودکشی کرده‌اند.
علت افسردگی در بین پرسنل نظامی

کلنل سموئل پرستون مشاور روانپزشکی ارتش آمریکا اظهار می‌کند که: «افسردگی نشانه ضعف نیست و قابل‌درمان است. اگر درمان افسردگی افراد نظامی (و تمام افراد دیگر) به تعویق بیفتد نه‌تنها کیفیت زندگی کاهش می‌یابد؛ بلکه موجب کاهش طول عمر نیز می‌شود.» وی ادامه می‌دهد که «افسردگی انواع مختلف دارد؛ ولی دو نشانه مهم آن عبارت‌اند از تغییر در خلق‌وخو و کاهش انگیزه در انجام فعالیت‌هایی که فرد قبلاً از آن‌ها لذت می‌برد.» علائم دیگر افسردگی در بین پرسنل نظامی و گروه‌های دیگر جامعه عبارت‌اند از:

 • کاهش انرژی و تنبلی
 • انزوای اجتماعی
 • کج‌خلقی
 • کاهش تمرکز
 • نوسان وزن
 • تغییر در اشتها
 • احساس شدید گناه
 • افکار خودکشی 

تنش‌های ناشی از زندگی نظامی، علت افسردگی در خانواده های نظامی است. همچنین اختلال استرس بعد از حادثه (PTSD) می‌تواند یکی دیگر از دلایل افسردگی باشد که افزایش شدت آن می‌تواند به خودکشی ختم شود.

علت افسردگی در خانواده های نظامی

تنش‌های ناشی از تروما نه‌تنها موجب افزایش افسردگی در بین پرسنل نظامی می‌شود؛ بلکه اعضای خانواده آن‌ها را نیز تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. ازیک‌طرف همسران پرسنل نظامی در خطر ابتلا به افسردگی هستند و فرزندانشان نیز دچار مشکلات عاطفی و رفتاری می‌شوند. آسیب‌های ناشی از حوادثی که برای افراد نظامی پیش می‌آید، استرس‌های مربوط به شغل، جابه‌جایی‌های مکرر و PTSD همگی می‌توانند علت افسردگی در خانواده های نظامی باشند.

به همین دلیل لازم است به سلامت روان و بهداشت روانی این گروه از افراد جامعه توجه زیادی شود. همان‌طور که گفتیم تنش‌های زندگی نظامی نه‌تنها بر پرسنل بلکه همسرانشان نیز تأثیر منفی می‌گذارد. درنتیجه فرزندان این خانواده‌ها مشکلات روان‌شناختی متعددی تجربه خواهند کرد.

درمان افسردگی نظامی

افسردگی در بین پرسنل نظامی؛ درمان افسردگی افراد نظامی

افسردگی یکی از مشکلات رایج جامعه است و این معضل در بین پرسنل نظامی و خانواده‌های نظامیان بیشتر دیده می‌شود. تنش‌های زندگی نظامی، انتظار برای شنیدن خبر ناگوار و تروما از دلایل افسردگی در بین پرسنل نظامی و اعضای خانواده آن‌ها است. برای درمان افسردگی افراد نظامی راهکارهای روان‌شناختی مختلفی وجود دارد که از جمله مهم‌ترین درمان‌ها می‌توان به درمان شناختی رفتاری (CBT) اشاره کرد.

مبنای این نوع درمان شناسایی و تغییر الگوهای فکری مزاحم و مخربی است که رفتار و هیجانات فرد را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. با استفاده از روش CBT افکار مزاحم شناسایی شده و به چالش کشیده می‌شوند. بعد از آن، افکاری عینی و واقع‌گرایانه جایگزین افکار مخرب می‌شوند.

انواع درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری یکی از روش‌های مؤثر برای درمان افسردگی در بین پرسنل نظامی است. هدف از این نوع درمان، روان‌درمانی ساختاریافته و اصولی است تا فرد بتواند افکار و هیجانات خود را تحت کنترل درآورد. انواع درمان شناختی رفتاری عبارت‌اند از:

 • درمان چندحالته: توجه به 7 حالت مختلف ولی مرتبط شامل: احساس، رفتار، تصویرسازی، شناخت، رفتار، ملاحظات بیولوژیکی/دارویی و عوامل بین‌فردی.
 • درمان شناختی: شناسایی و تغییر الگوهای فکری اشتباه و تمرکز بر رفتارها و پاسخ‌های هیجانی
 • رفتاردرمانی عقلانی هیجانی: شناسایی افکار و باورهای غیرمنطقی، به چالش کشیدن این باورها و یادگیری روش تغییر الگوهای فکری غلط
 • رفتاردرمانی دیالکتیکی: بررسی افکار و رفتارها با استفاده از ذهن‌آگاهی و تنظیم هیجانی

جمع‌بندی

مطالعات نشان داده است که افسردگی در بین پرسنل نظامی و خانواده‌هایشان بیشتر از دیگر افراد جامعه است. استرس‌های ناشی از زندگی نظامی، تروما، اختلال بعد از حادثه، جابه‌جایی‌های مکرر و بسیاری دیگر از تنش‌های زندگی نظامی علت افسردگی در خانواده های نظامی و پرسنل نظامی است. فرزندانی که یکی از والدین آن‌ها جزو پرسنل نظامی است نیز مشکلات رفتاری و عاطفی مختلفی تجربه می‌کنند. به همین دلیل لازم است این گروه از افراد جامعه تحت مراقبت‌ها و درمان‌های روانی اصولی قرار گیرند. به گفته کلنل سموئل پرستون مشاور روانپزشکی ارتش آمریکا افسردگی نه‌تنها موجب کاهش کیفیت زندگی می‌شود؛ بلکه طول عمر فرد نیز کاهش می‌یابد.

از جمله شدیدترین پیامدهای افسردگی، افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی است که بر بازماندگان نیز اثرات مخربی دارد. یکی از روش‌های مؤثر برای درمان افسردگی افراد نظامی روش CBT یا درمان شناختی رفتاری است که در آن افراد چگونگی کنترل افکار و احساسات خود را فراگرفته و افکار منطقی را جایگزین افکار مزاحم می‌کنند. گروه روان‌شناسی آرامیتو تلاش می‌کند برای پیشبرد سلامت روان جامعه گام‌های مؤثری برداشته و آرامش را همراه لحظه‌های زندگی شما کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *