تاثیر طبیعت بر ذهن انسان

تاثیر طبیعت بر ذهن انسان؛ آیا تغییر فصل بر ذهن و رفتار انسان اثر می گذارد؟

یکی از جذاب‌ترین زمینه‌های تحقیقات روان‌شناسی، تاثیر طبیعت بر ذهن انسان و سلامت عمومی فرد است. در مطالعه‌ای که بر روی اثرات طبیعت بر ذهن انجام شد 95 درصد از شرکت‌کنندگان اعلام کردند که بعد از گذراندن وقت در بیرون از منزل، در طبیعت، خلق‌وخوی آن‌ها بهبودیافته است. این افراد اعلام کردند که حالت‌های افسردگی، تنش‌های عصبی و اضطرابشان رو به بهبودی رفته است.

ازطرف دیگر تاثیر تغییر فصل بر عملکرد مغز انسان نیز امری اثبات‎شده است. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که با تغییر فصل و ورود به فصل جدید، مغز انسان به روش‌های مختلف نسبت به تغییرات فصلی واکنش نشان می‌دهد. اثر تغییر فصل بر ذهن و رفتار انسان جنبه‌های مثبت و منفی را شامل می‌شود. نوسانات فصلی با تأثیر بر ذهن و عملکرد مغز، بر دیدگاه شناختی انسان از زندگی نیز تأثیر می‌گذارد. در این مقاله از مجموعه مقالات آرامیتو تاثیر طبیعت بر ذهن انسان را بررسی می‌کنیم.

تاثیر طبیعت بر ذهن انسان و عملکرد مغز

تاثیر طبیعت بر ذهن انسان

رفتن در دل طبیعت یا واردکردن طبیعت به زندگی روزمره، برای سلامت ذهن و روح انسان بسیار مفید است. انسان خود جزئی از طبیعت است و زندگی مدرن و تکنولوژی او را به‌تدریج از اصل خود دور کرده است. پس در آغوش گرفتن طبیعت، به هر صورتی، می‌تواند بر رفتار و روحیات انسانی اثرات مثبتی داشته باشد.

یک نمونه از تاثیر طبیعت بر ذهن انسان کاهش استرس‌های ناشی از زندگی ماشینی و بهبود خلق‌وخو است. طبیعت بر ذهن انسان اثرات مختلفی دارد که عبارت‌اند از:

  • بهبود سلامت جسمانی
  • افزایش اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس
  • گسترش دامنه روابط انسانی و آشنایی با افراد جدید
  • ارتباط بیشتر با طبیعت
  • تغییر خلق‌وخو و کاهش تنش‌های زندگی

بررسی‌ها نشان داده است که ارتباط با طبیعت، در افزایش سلامت روانی انسان نقش زیادی دارد. تحقیقات اکوتراپی (درمان شامل انجام فعالیت‌های ساختارمند بر اساس ارتباط با طبیعت) نشان داده است که ارتباط مداوم با طبیعت در کاهش افسردگی‌های خفیف تا متوسط نقش به سزایی دارد. در افراد مبتلا به اختلال عاطفی فصلی (SAD) قرارگرفتن در معرض نور طبیعی موجب کاهش افسردگی شده و اثرات این اختلال در آن‌ها کم می‎‌شود.

تاثیر طبیعت بر ذهن انسان؛ اثر تغییر فصل بر عملکرد مغز

شاید برای شما هم این سؤال پیش‌آمده باشد که آیا تاثیر تغییر فصل بر عملکرد مغز واقعاً وجود دارد یا خیر. در یک پاسخ کوتاه باید گفت: بله. تحقیقات نشان داده‌اند که برخی قسمت‌های مغز انسان در زمان‌های خاصی از سال فعال‌تر می‌شوند و در زمان‌های دیگر، فعالیت کمتری از خود نشان می‌دهند.

به عقیده متخصصان علوم‌شناختی، فصل زمستان برای توانایی‌های شناختی ما یک آفت است. شاید به همین دلیل است که هدف‌گذاری و تعیین اهداف جدید برای زندگی، در این فصل دشوار است. به همین صورت می‌توان تاثیر طبیعت بر ذهن انسان در فصل زمستان را هم توجیه کرد. معمولاً در فصل زمستان به دلیل شرایط آب‌وهوایی ارتباط انسان با طبیعت کمتر می‌شود.

به همین دلیل در این فصل ممکن است افراد دچار افسردگی یا خمودی شوند؛ اما این درمورد همه انسان‌ها صدق نمی‌کند؛ زیرا بسیاری از علاقه‌مندان به طبیعت در هر فصلی از سال ارتباط خود را با فضای طبیعی بیرون از خانه حفظ می‌کنند تا از این طریق از تاثیر طبیعت بر ذهن انسان بهره ببرند.  

اثر تغییر فصل بر ذهن و رفتار انسان

تاثیر تغییر فصل بر عملکرد مغز؛ اثر تغییر فصل بر ذهن و رفتار انسان

دررابطه‌با تاثیر طبیعت بر ذهن انسان، روان‌شناسان درباره اثر تغییر فصل بر ذهن و رفتار انسان، ما را آگاه می‌کنند. چرخش فصل‌ها روی عملکرد فیزیولوژیکی و بدن انسان نیز تاثیر دارد؛ به‌عنوان‌مثال شواهد نشان داده است که تغییر فصل می‌تواند فشارخون، سطح کلسترول، میزان کالری مصرفی و همچنین نوسانات زادوولد را تحت‌تأثیر قرار دهد.

در سال 2016 گروهی از محققان دریافتند که فعالیت‌های شناختی مغز در فصل تابستان به اوج خود می‌رسد و در فصل زمستان تا حداقل سطح ممکن پایین می‌آید. این مطالعه نشان داد که عملکرد حافظه فعال نیز به فصل بستگی دارد.

در فصل پاییز در زمان اعتدال شب و روز عملکرد حافظه به حداکثر فعالیت خود می‌رسد و در اعتدال بهاری فرود قابل‌توجهی را دررابطه‌با عملکرد حافظه تجربه می‌کنیم. محققان عقیده دارند که ممکن است تفاوت در عملکرد مغز در این دو دوره زمانی به دلیل اثر تغییر فصل بر ذهن و رفتار انسان باشد.

جمع‌بندی

تاثیر طبیعت بر ذهن انسان امری بدیهی و غیرقابل‌انکار است. ارتباط مستقیم با طبیعت، موجب کاهش تنش‌ها، بهبود الگوهای رفتاری و افزایش عملکرد حافظه می‌شود. تحقیقات روی تاثیر تغییر فصل بر عملکرد مغز نشان داده است که در برخی فصول سال قسمت‌هایی از مغز فعال‌تر می شود. همچنین در فصول دیگر آن قسمت‌ها فعالیت کمتری از خود نشان می‌دهند. به‌عنوان‌مثال در فصل زمستان فعالیت شناختی مغز کاهش‌یافته و در فصل تابستان به اوج خود می‌رسد.

انسان جزئی از طبیعت است. گرچه زندگی ماشینی ما را از طبیعت دور کرده است؛ ولی در ناخودآگاه ما هنوز تمایل به طبیعت وجود دارد. رفتن به دل طبیعت بسیاری از مشکلات روحی همانند افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد. به همین صورت اثر تغییر فصل بر ذهن و رفتار انسان را هم می‌توان دید. برخی رفتارها در فصلی خاص بیشتر بروز می‌کنند و این چرخه منظمی است که طبیعت در ذات انسان به ودیعه نهاده است. آرامیتو همراه لحظه‌های شما است تا آرامش را با او تجربه کنید. برای مشاوره می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *