تاثیر نژادپرستی

خلاصه مقاله

مهاجرت به کشورهای خارجی برای بسیاری از افراد لذت بخش و جذاب است؛ اما متاسفانه، چالش‌‌های بسیار زیادی را پیش روی افراد به وجود ‌‌می‌آورد. بسیاری از تحقیقات نشان ‌‌می‌دهند که افراد مهاجرت کرده به کشورهای مختلف، با نژادپرستی و افسردگی و… مواجه هستند.

شاید شما هم از آن دسته از افرادی هستید که پس از مهاجرت با نژادپرستی مواجه شده باشید. به همین خاطر، در ادامه این مقاله قصد داریم بیشتر با جزئیات نژادپرستی واثرات آن بر سلامت روان و همچنین، روانشناسی آنلاین برای ایرانیان مقیم خارج از کشور صحبت کنیم.

تحقیقات نشان می‌دهد که استرسی که به دلیل تجربه یا مشاهده نژادپرستی ایجاد می‌شود، می‌تواند اثرات طولانی مدت داشته باشد و خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن و شرایط سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی را در کودکان و بزرگسالان افزایش دهد. استفاده از حمایت همسالان و جامعه، ایجاد حس قوی هویت نژادی، و صحبت در مورد تجربیات نژادپرستانه، همگی می‌توانند راه‌های موثری برای مقابله با استرس نژادپرستی باشند.

اگرچه پیشرفت‌هایی در جهت برابری نژادی صورت گرفته است اما نژادپرستی همچنان تأثیر منفی بر زندگی افراد دارد. با تصدیق نقش نژادپرستی بر پیامدهای سلامت، متخصصان می‌توانند استراتژی‌هایی را برای کاهش اثرات منفی و بهبود رفاه بیماران به کار گیرند.

به همین خاطر، در ادامه این مقاله به این موضوع می‌پردازد که چگونه نژادپرستی می‌تواند چگونه بر سلامت جسمی و روانی تأثیر می‌گذارد، چگونه یک فرد می‌تواند در حین مواجهه با بار نژادپرستی سالم زندگی کند و چگونه عوامل اجتماعی-اقتصادی مرتبط با نژادپرستی می‌توانند به سلامت جسمی و روانی ادامه دهند. پس اگر مهاجر هستید و یا در حال حاضر، جزء ایرانیان مقیم خارج از کشور محسوب ‌‌می‌شوید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

نژادپرستی در جامعه

نژادپرستی عمل ارزش گذاری بر اساس نژاد است. همچنین این اعتقاد وجود دارد که همه اعضای یک نژاد متفاوت دارای ویژگی‌های خاصی هستند که مخصوص آن نژاد است. در حالی که می‌تواند در سطح فردی یا اجتماعی عمل کند، اکثر کارشناسان موافق هستند که نژادپرستی یک مشکل سیستماتیک است. نژادپرستی در جامعه مدرن شکل‌های مختلفی دارد. تعصبات نژادی، چه آگاهانه و چه ناخودآگاه، تأثیر منفی بر افراد دارد.

نژادپرستی آشکار: این شکل از نژادپرستی شامل این باور آشکار است که اعضای یک نژاد متفاوت پست‌تر هستند.

نژادپرستی ساختاری یا نهادی: فرآیندهای نژادپرستی که در سیاست‌ها، قوانین و رویه‌های اجتماعی گنجانده شده‌اند که به گروه‌های نژادی برتر تلقی می‌شوند، در حالی که گروه‌های نژادی پست‌تر در مضیقه هستند. به عنوان مثال، نژادپرستی ساختاری در سیستم عدالت کیفری می‌تواند منجر به پیامدهای سلامت ضعیف‌تری شود.

نژادپرستی فرهنگی: گسترش این ایدئولوژی که گروه‌های خاصی از طریق زبان، ارزش‌ها، رسانه‌ها و نمادها پست هستند. برای مثال، کلیشه‌های نژادپرستانه می‌توانند بر تصمیم‌گیری‌های مسکن صاحبان املاک سفیدپوست تأثیر بگذارند و منجر به تفکیک نژادی در محله‌ها شوند. این می تواند جوامعی با فقر متمرکز با شرایط مسکن و محیطی بدتر ایجاد کند.

تبعیض در سطح فردی: جایی که افراد یا شرکت‌ها علیه گروه‌های نژادی، عمدا یا بدون قصد تبعیض قائل می‌شوند. این می‌تواند منجر به دسترسی بدتر به شغل، آموزش و مراقبت‌های پزشکی شود.

 

تأثیر نژادپرستی بر سلامت و رفاه

نژادپرستی بر سلامت و رفاه افراد تأثیر منفی می‌گذارد. می‌تواند باعث استرس، اضطراب و افسردگی شود. به عنوان مثال، دانش آموزان دبیرستانی که در معرض نژادپرستی قرار دارند، در معرض خطر بیشتری برای ترک تحصیل هستند. نوجوانانی که در معرض نژادپرستی قرار دارند، میزان بیشتری از خلق و خوی افسرده را گزارش می‌دهند. هنگامی که مورد بررسی قرار گرفت، علاوه بر این، نژادپرستی آشکار و جنایات ناشی از نفرت در پردیس‌های دانشگاهی در حال افزایش است.

قرار گرفتن در معرض نژادپرستی می تواند بر عزت نفس شما تأثیر بگذارد، باعث شود شما احساس درماندگی کنید و افسردگی ایجاد کنید. نژادپرستی می‌تواند بر جنبه‌های دیگر سلامتی شما تأثیر بگذارد و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و مشکلات گوارشی را افزایش دهد.

 

تاثیر نژادپرستی بر سلامت جسمی و روانی

یک بررسی تحقیقاتی در سال 2019 ارتباط مثبتی بین گزارش‌های تبعیض نژادی و بسیاری از شرایط سلامت جسمی و روانی و همچنین شاخص‌های بالینی بیماری پیدا کرد. این شامل:

  • بیماری قلب و عروقی
  • اختلالات سلامت روان (مانند افسردگی، اختلالات اضطرابی، اختلال استرس پس از سانحه، اختلالات خوردن، افکار خودکشی و روان پریشی)
  • چاقی
  • فشار خون بالا
  • استفاده و سوء استفاده از الکل
  • انجام رفتارهای پرخطر
  • خواب ضعیف تر
  • التهاب
  • اختلال در تنظیم کورتیزول (هورمونی که سطح استرس را در بدن تنظیم می کند)

 

آسیب نژادی چیست؟

آسیب‌های نژادی یا استرس آسیب‌زا مبتنی بر نژاد از قرار گرفتن در معرض سوء استفاده یا تبعیض نژادپرستانه ناشی می‌شود. می‌تواند احساس ارزشمندی شما را از بین ببرد و منجر به اضطراب، افسردگی، استرس مزمن، فشار خون بالا، اختلال در غذا خوردن، سوء مصرف مواد و حتی علائم PTSD مانند هوشیاری بیش از حد، افکار منفی و تغییرات خلقی شود.

نیازی نیست که نژادپرستی را از نزدیک تجربه کنید تا آسیب دیدگی داشته باشید یا سلامت روانی شما آسیب ببیند. تماشای گزارش‌های خبری در مورد خشونت پلیس علیه سیاه‌پوستان، مشاهده تعصب علیه دوستان، خانواده یا همسایگان، یا قرار گرفتن در معرض لفاظی‌های ناراحت‌کننده برخی از رهبران سیاسی نیز می‌تواند باعث آسیب‌های نژادی شود.

 

چگونه در هنگام مواجهه با نژادپرستی سالم زندگی کنیم؟

برای کاهش تبعیض، همه باید به آسیب‌های ساختاری، محرومیت‌های اجتماعی-اقتصادی و نژادپرستی نهادینه شده رسیدگی کنند. با این حال، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد عوامل خاصی می‌توانند به افراد کمک کنند تا با تأثیرات منفی نژادپرستی، هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی کنار بیایند. در بخش‌های زیر این عوامل با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار خواهند گرفت:

در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنید.

بسیاری از مردم هدایت احساسات خشم و بی‌عدالتی را در فعالیت‌ها و مبارزات برای برابری نژادی مفید می‌دانند. درگیر شدن در جنبشی که در جهت تغییر مترقی کار می‌کند، می‌تواند به افراد کمک کند با شبکه‌ای از افراد همفکر ارتباط برقرار کنند و هدف خود را بیابند.

یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که فعالیت سیاسی به عنوان یک عامل محافظتی برای کاهش تأثیر منفی تبعیض نژادی و قومی بر استرس و افسردگی در بین دانشجویان لاتین تبار در یک کالج عمدتاً سفیدپوست در ایالات متحده عمل می‌کند. همچنین یک مطالعه در سال 2022 نشان داد که فعالیت اجتماعی ممکن است روش مهمی برای مقابله با ناراحتی عاطفی ناشی از تماشای پوشش رسانه‌ای خشونت و اعتراضات پلیس باشد.

به دوستان و خانواده تکیه کنید.

شبکه ای از افرادی که با آن‌ها برای حمایت، مشاوره و آرامش صحبت می‌کنید، می‌توانند به شما کمک کنند تا با تبعیض نژادی کنار بیایید، همچنین می‌تواند حس امنیت و هویت را تشویق کند و افکار و احساسات منفی را کاهش دهد.

با دیگران تماس بگیرید و درد خود را در میان بگذارید.

چه یک حمله نژادپرستانه آشکار را تجربه کرده باشید یا یک یا چند حمله کوچک را تجربه کرده باشید، طبیعی است که احساس عصبانیت، ناراحتی یا ناامیدی کنید. همچنین طبیعی است که بخواهید تجربیات خود را از نژادپرستی جمع آوری کنید یا وانمود کنید که آن‌ها روی شما تأثیری نداشته‌اند. اما نگه داشتن احساسات دردناک برای خود فقط آن‌ها را تقویت می‌کند و بر سلامت روحی و جسمی شما تأثیر منفی می‌گذارد. اولین قدم برای بهبودی این است که تجارب خود را آشکارا و صادقانه با دیگران به اشتراک بگذارید.

عمل ساده صحبت کردن با کسی که به شما احساس شنیده شدن و درک شدن می‌دهد می‌تواند هورمون هایی را تحریک کند که سیستم عصبی شما را آرام می‌کند، استرس را کاهش می‌دهد و علائم افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد. صحبت کردن در مورد تجربیات خود نیز می‌تواند باعث شود که آن‌ها کمتر به نظر برسند. به عنوان مثال، تصدیق و ابراز احساسات غمگینی، خشم و اضطراب می‌تواند به شما کمک کند که تحت فشار قرار نگیرید و بهتر به شما کمک کند تا با احساسات مشابه در آینده کنار بیایید.

سعی کنید ارتباط چهره به چهره را در اولویت قرار دهید، این عمل نگاه کردن به چشمان دیگری در حین صحبت است که بیشترین فایده را دارد. بدیهی است که شخصی که با او صحبت می‌کنید نیازی به ارائه راه‌حل‌ برایتان ندارد (نژادپرستی سیستمی چیزی نیست که به راحتی حل شود) اما او باید شنونده خوبی باشد، کسی که بتواند تجربیات شما را درک کند و احساسات شما را تصدیق کند. با نزدیک ترین افراد مانند شریک زندگی، خانواده و دوستان خود ارتباط برقرار کنید. صحبت کردن شما را سربار دیگران نمی کند. در واقع، بیشتر دوستان و عزیزان از اینکه به اندازه کافی به آن‌ها اعتماد دارید، خوشحال خواهند شد و این فقط رابطه شما را تقویت می‌کند.

همچنین وقتی دیگران با شما تماس می‌گیرند به حرف‌هایشان گوش دهید. خودتان را برای حمایت از دیگران در دسترس قرار دهید همانطور که دوست دارید آن‌ها از شما حمایت کنند. گوش دادن با دقت به تجربیات نژادپرستی دیگران و ایجاد احساس شنیده شدن در آن‌ها می‌تواند به همان اندازه که برای آن‌ها مفید است برای شما نیز مفید باشد. حمایت از دیگران می‌تواند به کاهش استرس شما، مبارزه با احساس انزوا و افسردگی کمک کند و از سلامت روان شما محافظت کند.

قومیت خود را در آغوش بگیرید.

نژادپرستی اغلب به عنوان یک سلاح برای بی ارزش کردن شما به عنوان یک انسان و کاهش عزت نفس شما استفاده می‌شود. شما می‌توانید با ایجاد حس قوی از هویت قومی خود، پذیرش میراث خود و افتخار به فرهنگ و تاریخ خود، با آن مقابله کنید و به کاهش درد نژادپرستی کمک کنید.

خشم خود را هدایت کنید.

تحمل بی‌عدالتی تعصب نژادی و تبعیض به‌طور قابل‌توجهی می‌تواند افراد را خشمگین کند. با وجود این، خشم خود را به شکلی کنترل نشده تخلیه نکنید. مهم نیست که چقدر عصبانیت شما موجه است، ابراز آن به صورت تند قضاوت شما را مختل می‌کند، احتمال شنیده شدن شما را کاهش می‌دهد و بر سلامت شما تأثیر منفی می‌گذارد. به همین ترتیب، تلاش برای خاموش کردن یا سرکوب خشم شما نیز تأثیر منفی بر سلامت روحی و جسمی شما خواهد داشت. نکته کلیدی این است که خشم خود را مهار کنید و آن را به روشی سازنده هدایت کنید تا تغییرات معناداری ایجاد کنید.

خشم خود را به سمت کارهای خلاقانه هدایت کنید. نوشتن تجربیات خود و به اشتراک گذاشتن آن‌ها با دیگران یا ساختن موسیقی، هنر یا فیلم راه‌های بسیار خوبی برای تخلیه سازنده خشم، گفتن داستان و شنیدن احساساتتان است. همچنین می‌توانید خشم خود را با شوخ طبعی پراکنده کنید. وقتی طنز را به مبارزه برای عدالت اجتماعی می‌آورید، به این معنی نیست که آن را جدی نمی‌گیرید. در عوض، شوخ طبعی در موقعیت‌های تاریک می‌تواند به پراکنده شدن خشم و درد، الهام بخشیدن به امید و تنظیم مجدد موقعیت‌های ناخوشایند کمک کند تا کمتر تهدید کننده به نظر برسند.

به خودتان اجازه دهید تا احساس امید کنید.

وقتی با بی عدالتی و ستم نژادی مبارزه می‌کنید، به نظر می‌رسد که همه چیز در زندگی منفی است اما حتی در تاریک‌ترین و ناراحت‌کننده‌ترین زمان‌ها، معمولاً می‌توان دلایلی هرچند کوچک و به ظاهر بی‌اهمیت برای خوش‌بین بودن پیدا کرد.

 

سخن آخر

در این مقاله در رابطه با نژادپرستی و تاثیر آن بر سلامتی جسمی و روانی صحبت کردیم. شما چه با تعصبات نژادی در محل کار سروکار داشته باشید، چه با توهین‌های نژادی در دانشگاه و جامعه مورد حمله قرار گرفته‌ باشید، روانشناسی فضای امنی را برای شما فراهم می‌کند تا احساسات خود را بیان کنید و از این طریق روی آسیب‌های روحی و روانی کار کنید و التیام پیدا کنید. همچنین بهتر است تا شما با مشاوران ایرانی برای بهبود سلامت روان خود در ارتباط باشید چرا که آن‌ها با شما هم فرهنگ و زبان هستند و شما را بهتر درک و راهنمایی می‌کنند.

دریافت مشاوره آنلاین روانشناسی از کشور ایران برای ایرانیان مقیم خارج از کشور، یک حسن محسوب ‌‌می‌شود. به لطف امکان دریافت مشاوره آنلاین روانشناسی، به راحتی ‌‌می‌توان علائم بیماری افسردگی در اثر مهاجرت را درمان نمود. مشاوران ما در تیم هموطن یار می‌توانند ابزارها و استراتژی‌هایی را در اختیار شما قرار دهند تا به شما کمک کنند تا در برابر نژادپرستی حرکت کنید و با آن کنار بیایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *