ترس از پرواز

ترس از پرواز؛ علل و روش های مقابله با آن

یکی از فوبیاهای رایج، ترس از پرواز است. افراد مبتلا به این نوع فوبیا ممکن است از جنبه‌های مختلف پرواز مانند برخاستن هواپیما، فرود یا احتمال حبس‌شدن در هواپیما بترسند. آمار نشان می‌دهد که در ایالات متحده آمریکا بیشتر از 25 میلیون نفر بزرگسال دچار این نوع فوبیا هستند. افرادی که به‌صورت خفیف دچار هراس از پرواز هستند، هنگام سوارشدن به هواپیما ممکن است دچار استرس شوند. در موارد شدیدتر این افراد به‌طور کلی از پرواز اجتناب می‌کنند. برای کنترل ترس در حین پرواز باید دلیل ترس خود را مشخص کرده و آن‌را برطرف کنید. اگر از ارتفاع هراس دارید روی صندلی‌های کنار پنجره ننشینید. در این مقاله از آرامیتو به مبحث روش‌ های مقابله با ترس هنگام پرواز می‌پردازیم.

ترس از پرواز چیست؟

این موضوع که پرواز با هواپیما یکی از امن‌ترین گزینه‌های سفر است نمی‌تواند برای مقابله با ترس از پرواز کافی باشد. بسیاری از افراد به دلایل مختلف از سفرکردن با هواپیما هراس دارند. قرارگیری در یک فضای محدود، ارتفاع زیاد، حرکات هواپیما و صداهای عجیب‌وغریب آن، هرکدام می‌توانند موجب هراس از پرواز باشند. فوبیای پرواز ممکن است ریشه در دوران کودکی داشته باشد یا به دلایل متعدد در بزرگسالی به وجود آید.

بر اساس تحقیقات انجام‌شده، مسافرت‌های هوایی کم‌خطرترین نوع مسافرت هستند و برای کنترل ترس در حین پرواز بهتر است اطلاعات بیشتری درمورد این نوع فوبیا و روش‌های غلبه بر آن به دست آورد. اغلب افراد مبتلا به فوبیای پرواز از سقوط هواپیما نمی‌ترسند؛ بلکه حضور در یک فضای محدود در ارتفاع بالا، انتظار پرواز یا فکرکردن به روند پرواز می‌تواند برایشان آزاردهنده باشد. 

چه کسانی دچار ترس از پرواز می‌شوند؟

معمولاً ترس از پرواز در افراد 34-17 ساله بسیار رایج است. در این بازه سنی مهم‌ترین تغییرات زندگی مانند تحصیل در دانشگاه، فارغ‌التحصیلی، ازدواج، زایمان و… رخ می‌دهد. افراد با تصور اینکه پرواز در این زمان‌ها ممکن است زندگی آن‌ها را به خطر بیندازد، دچار فوبیای پرواز می‌شوند. این در حالی است که تا قبل از آن از سفر با هواپیما هیچ ترسی نداشتند.

دلایل ترسیدن از پرواز

دلایل ترسیدن از پرواز

درمورد علت هراس از پرواز نمی‌توان آن را ناشی از یک تجربه روانی آسیب‌زا دانست. برای کنترل اینکه در پرواز هراسی نداشته باشید می‌توان از یک روان‌شناس کمک گرفت. معمولاً ترس از پرواز می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • شنیدن اخبار مربوط به هواپیماربایی، سقوط هواپیما یا حوادث تروریستی در حین پرواز
 • چاله‌ها یا تکانه‌های هوایی
 • افکار غیرمنطقی و افراطی درباره وقوع آتش‌سوزی یا سقوط هواپیما
 • ترس از قرارگیری در فضاهای شلوغ و محدود
 • ترس از عدم امکان فرار از یک مکان یا امدادرسانی در صورت بروز مشکل

علائم فوبیای پرواز

افراد مبتلا به ترس از پرواز، سایر روش‌های حمل‌ونقل مانند اتوبوس، قطار یا اتومبیل را، حتی برای مسافت‌های طولانی ترجیح می‌دهند. در بسیاری از موارد این نوع فوبیا موجب می‌شود تا افراد، برخی سفرهایی را که تنها با پرواز امکان‌پذیر است از دست بدهند.

در موارد شدید، افراد مبتلا به این نوع ترس، حتی از فیلم‌ها، کتاب یا اخبار مربوط به سفرهای هوایی نیز اجتناب می‌کنند. ممکن است افرادی که دچار هوا فوبیا هستند و سوار هواپیما می‌شوند، در طول پرواز دچار حملات پانیک شده و علائم زیر را تجربه کنند:

 • سرگیجه و سبکی سر
 • حالت تهوع
 • تپش قلب و لرزش
 • تعریق بیش از اندازه
 • ناراحتی معده یا سوءهاضمه

 کنترل ترس در حین پرواز

همان‌طور که گفته شد ترس از پرواز نمی‌تواند ریشه روانی آسیب‌زا داشته باشد؛ بلکه عوامل محیطی در پدیدآمدن آن نقش دارند. برای کنترل ترس در حین پرواز باید محرک‌هایی را که باعث پدیدآمدن این نوع ترس می‌شوند شناسایی کنید؛ به‌عنوان‌مثال اگر از ارتفاع می‌ترسید از نشستن روز صندلی کنار پنجره اجتناب کنید. بهتر است از زمانی که میزان ترس پایین است، آن را مدیریت کنید.

با آگاهی وارد هواپیما شوید و ترس را از خود جدا کنید. اضطراب شما باعث ترس بیشتر می‌شود؛ به همین دلیل به خود یادآوری کنید که حس اضطراب به معنای درخطر بودن نیست و ترس شما بیهوده است. حتی در شدیدترین حالت اضطراب، شما در امان هستید. هنگامی که هواپیما وارد چاله‌های هوایی می‌شود اضطراب خود را مدیریت کنید؛ اگر به این فکر کنید که تلاطم هواپیما چه زمانی پایان می‌یابد شما دائماً در ترس و نگرانی به سر خواهید برد. 

روش‌ های مقابله با ترس از پرواز

روش‌ های مقابله با ترس پرواز

بسیاری از افراد دچار فوبیای پرواز هستند. آمار نشان می‌دهد که مسافرت‌های هوایی امن‌ترین نوع سفر هستند و سقوط هواپیما به‌ندرت اتفاق می‌افتد. در سال 2015 در 37.6 میلیون پرواز، بیشتر از 3.5 میلیارد مسافر جابجا شدند و تنها 4 حادثه مرگبار رخ داد. با این حال بسیاری از افراد که توانایی کنترل ترس در حین پرواز را ندارند با این مشکل روبه‌رو بوده و از سفرهای هوایی اجتناب می‌کنند. در ادامه برخی روش ‌های مقابله با وحشت در پرواز را معرفی می‌کنیم.

 • با چهار شمارش نفس عمیق بکشید و با 6 شمارش نفس خود را آزاد کنید.
 • دست‌های خود را به‌صورت ضربدری جلو سینه قرار دهید. پاهایتان را نیز از قسمت قوزک، به‌صورت ضربدری روی‌هم بیندازید. درحالی‌که زبانتان به سقف دهان چسبیده نفس عمیق بکشید.
 • عواملی که موجب استرس می‌شوند را حذف کنید. کنار پنجره ننشینید یا پرده را پایین بکشید.
 • چند روز یا یک هفته قبل از پرواز، تمرینات مدیتیشن انجام دهید تا در موارد استرس‌زا بتوانید ترس از پرواز را کنترل کنید.
 • بر مواردی تمرکز کنید که به شما آرامش می‌دهند. گوش‌دادن به موسیقی آرام در حین پرواز، می‌تواند به میزان زیادی به کنترل ترس در حین پرواز کمک کند.
 • از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های کافئین‌دار خودداری کنید. کافئین می‌تواند میزان استرس شما را بیشتر کند.
 • قبل از سوارشدن به هواپیما می‌توانید اطلاعات مفید مربوط به ایمنی سفرهای هوایی و هواپیما را بخوانید.
 • هنگام خریداری بلیت، با شرکت هواپیمایی صحبت کنید تا یک صندلی در راهرو برای شما در نظر بگیرند.
 • اگر روش ‌های مقابله با ترس پرواز نتوانست به شما کمک کند تا ترس از پرواز را در خود کاهش دهید، بهتر است با یک روان‌شناس باتجربه مشورت کنید.

جمع‌بندی

ترس از پرواز یکی از ترس‌هایی است که ممکن است افراد زیادی آن را تجربه کرده باشند. درحقیقت سفرهای هوایی، ایمن‌ترین نوع سفر هستند و سالانه تعداد زیادی از مردم از هواپیما برای مسافرت‌های خود استفاده می‌کنند بدون آنکه اتفاقی برای آن‌ها رخ دهد. عواملی مانند اخبار مربوط به هواپیماربایی، ترس از قرارگیری در فضای محدود، ترس از ارتفاع و… موجب بروز ترس در حین پرواز می‌شود. برای کنترل ترس در حین پرواز، باید یاد بگیرید اضطراب خود را مدیریت کرده و به خود یادآوری کنید که این اضطراب نشانه رخ‌دادن حادثه نیست.

از روش ‌های مقابله با ترس پرواز این است که عوامل استرس‌زا را نادیده گرفته و بر مواردی تمرکز کنید که به شما آرامش می‌دهند. کمک‌گرفتن از پرسنل پرواز و مهمان‌داران، خواندن اطلاعات مربوط به میزان امنیت سفرهای هوایی و مراجعه به روان‌شناس همگی می‌توانند میزان ترس از پرواز را تا حد زیادی کاهش دهند. گروه روان‌شناسی آرامیتو در کنار شما است تا آرامش همراه همیشگی لحظه‌های زندگی‌تان باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *