تصویر بدنی در نوجوانان

اعتماد به نفس و تصویر بدنی در نوجوانان

قبل از پرداختن به موضوع تصویر بدنی در نوجوانان ابتدا باید دید منظور از تصویر بدنی چیست. تصویر بدنی همان تصورات، افکار و احساساتی است که هر فرد در مورد ظاهر و بدن خود دارد. این افکار می‌تواند گاهی خوب و گاهی بد باشد. در بسیاری از افراد به‌ویژه در نوجوانان ارتباط بین تصویر بدنی و اعتماد به‌ نفس رابطه‌ای نزدیک و مستقیم است.

در جامعه امروزی شاهد آن هستیم که در رسانه‌ها و تصاویر مختلف تصویری ایده‌آل و استاندارد از وضعیت ظاهری بدن تعریف و ارائه می‌شود. به همین دلیل بسیاری از نوجوانان تلاش می‌کنند خود را به این استانداردهای تعریف‌شده و مشخص برسانند. این کار می‌تواند موجب افزایش اعتماد به نفس درباره ظاهر بدن در نوجوان شود. در این مقاله از گروه روان‌شناسی آرامیتو موضوع تصویر بدنی در نوجوانان و رابطه آن با اعتمادبه‌نفس را بررسی می‌کنیم.

تصویر بدنی در نوجوانان

ادراک افراد از تصویر بدنی خود به روش‌های مختلف عاطفی و روان‌شناختی بر عزت‌نفس انسان تأثیر می‌گذارد. تصویر بدنی در نوجوانان اهمیت زیادی دارد و نوجوانانی که از تصویر بدنی خود ناراضی هستند احتمال بیشتری دارد که در دام افکار منفی بیفتند.

روی‌آوردن به درمان‌های ناسالم و غیرپزشکی برای تغییر بدن و حتی اعتیاد به الکل و مواد مخدر از جمله عوارض ناشی از اعتمادبه‌نفس پایین درباره تصویر بدنی است. در چنین مواقعی لازم است فرد تحت روان‌درمانی قرار گیرد. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان‌دهنده ارتباط بین تصویر بدنی و اعتماد به نفس است. رابطه‌ای مستقیم که عدم توجه به آن می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری برای فرد و خانواده داشته باشد. بر اساس مطالعات معتبر، راهبردهای مداخله مؤثر مانند مشاوره اهمیت زیادی دارد.

عوامل مؤثر بر ارتباط بین تصویر بدنی و اعتماد به نفس

عوامل مؤثر بر ارتباط بین تصویر بدنی و اعتماد به نفس

عوامل متعدد بیرونی و درونی وجود دارد که احساسات و افکار مربوط به تصویر بدنی در نوجوانان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. این عوامل عبارت‌اند از:

1. سن بلوغ

دوران بلوغ دشوارترین و حساس‌ترین مرحله رشد انسان است. سن بلوغ برای تمام افراد در یک‌زمان و به یک صورت نیست. همان‌طور که بدن نوجوانان در حال تغییر است نوعی خودآگاهی در آن‌ها رشد می‌کند. نوع تفکر نوجوان، تصویری که تلاش می‌کند از خود نشان دهد و نوع نگاه اطرافیان برای او اهمیت دارد.

تصویر بدنی در نوجوانان یکی از موارد مهمی است که در دوره بلوغ نمودار می‌شود. تمایل به پذیرفته‌شدن توسط همسالان و اطرافیان می‌تواند این دوره را برای آن‌ها دشوارتر کند.

 2. تاثیر رسانه‌ها و اثرات فرهنگی جامعه

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر ارتباط بین تصویر بدنی و اعتماد به نفس مربوط به فرهنگ جامعه و اثرات رسانه‌ها است. در فرهنگ اغلب جوامع، استانداردهای مشخصی برای ظاهر افراد تعریف شده است. این تعاریف می‌تواند نوجوانان را تحت‌تأثیر قرار دهد و وقتی نوجوان خود را با این استانداردها و تصاویر رسانه‌ها مقایسه کند ممکن است عزت‌نفس او خدشه‌دار شود. 

3. خانواده و محیط مدرسه

اعضای خانواده می‌توانند بدون آنکه بخواهند بر تصویر بدنی در نوجوانان تأثیر بگذارند. والدینی که دائماً با چنین افکاری دست‌وپنجه نرم می‌کنند به طور غیرمستقیم الگوی فرزندان خود هستند. همچنین دریافت بازخوردهای منفی ازطرف همسالان در مدرسه می‌تواند بر اعتمادبه‌نفس نوجوان و برداشت او از ظاهر خود تأثیر منفی بگذارد.

رابطه بین تصویر بدنی و اعتماد به ‌نفس

نوجوانی یکی از حساس‌ترین دوران زندگی هر فرد است. یکی از مهم‌ترین چیزهایی که می‌تواند بر اعتمادبه‌نفس فرد در این دوره اثر بگذارد تصویر بدنی است. وقتی افکار و برداشت‌ها درباره تصویر بدنی در نوجوانان مثبت باشد عزت‌نفس او نیز افزایش می‌یابد. متأسفانه نوجوانان دائماً مورد هجوم تصاویری هستند که رسانه‌ها از یک بدن ایده‌آل ارائه می‌دهند. این تصاویر می‌تواند نوجوان را متقاعد کند که آن‌ها خیلی چاق، لاغر، کوتاه یا خیلی بلندقد هستند. به همین دلیل ارتباط بین تصویر بدنی و اعتماد به ‌نفس بیش‌ازپیش اهمیت پیدا می‌کند.

نارضایتی از اندام ظاهری می‌تواند سلامت جسمی و روحی افراد را به خطر اندازد. اضطراب، افسردگی، اختلالات خوردن، استفاده از مکمل‌های عضله‌سازی، مصرف قرص‌های لاغری و… از عوارض نارضایتی از تصویر بدن هستند. شاید استفاده از راه‌های میان‌بر برای رسیدن به اندام دلخواه بتواند موجب افزایش اعتماد به نفس درباره ظاهر بدن شود؛ ولی تمام آن‌ها موقتی هستند و بعد از مدتی عوارض روحی و جسمی ناشی از راه‌های نادرست پدیدار می‌شود. به همین دلیل بهتر است نوجوان تحت مشاوره و روان‌درمانی قرار گیرد.

افزایش اعتماد به نفس درباره تصویر بدنی در نوجوانان

افزایش اعتماد به نفس درباره تصویر بدنی در نوجوانان

موضوع تصویر بدنی در نوجوانان یک مسئله طبیعی است؛ زیرا نوجوان در این سن به دنبال جلب نظر و قرارگیری در مرکز توجه دیگران است. اهمیت‌دادن به ظاهر و وضعیت بدنی در حد نرمال نه‌تنها مضر نیست؛ بلکه تأثیر خوبی بر اعتمادبه‌نفس فرد دارد. ارتباط بین تصویر بدنی و اعتماد به نفس امری طبیعی است و توجه به آن در حد استاندارد اثرات مثبتی بر ارتباطات اجتماعی فرد خواهد داشت.

 البته باید دقت داشت که توجه بیشازحد به این موضوع و قرارگرفتن تحت‌تأثیر رسانه‌ها خطرناک است. والدین نوجوانانی که از تصویر بدنی منفی رنج می‌برند می‌توانند با پیروی از نکات زیر موجب افزایش اعتماد به نفس درباره ظاهر بدن در نوجوان شوند:

  • والدین الگوی خوبی برای فرزندان خود باشند. استفاده از الگوهای تغذیه و زندگی سالم توسط والدین نوجوان را به‌سوی زندگی و رژیم غذایی سالم سوق می‌دهد.
  • انتظارات واقع‌بینانه را به فرزندان خود آموزش دهند. آنچه که رسانه‌ها می‌گویند همیشه درست و اصولی نیست.
  • به فرزند خود بیاموزند که ظاهر همه چیز نیست و شخصیت نیک اهمیت بیشتری دارد.
  • مثبت‌نگر باشند و به‌جای انتقاد از فرزند خود ظاهر او را همان گونه که هست بپذیرند. این کار می‌تواند بر تصویر بدنی در نوجوانان اثر مثبت داشته باشد.

جمع‌بندی

یکی از مسائل مربوط به نوجوانی تصویر بدنی در نوجوانان است. امروزه همه افراد به‌ویژه نوجوانان تحت‌تأثیر رسانه‌ها و استانداردهای مربوط به ‌ظاهر قرار می‌گیرند. ارتباط بین تصویر بدنی و اعتماد به نفس به‌ویژه در نوجوانان بسیار مشهود است. قرارگیری در معرض تبلیغات رسانه‌ها و بازخورد محیط می‌تواند بر افزایش اعتماد به نفس درباره ظاهر بدن تأثیر زیادی بگذارد.

رسانه‌ها و تبلیغات، استانداردهای مشخصی درباره زیبایی و ظاهر بدن تعیین می‌کنند. عدم توجه به تفاوت‌های ژنتیکی، نژادی، محیطی و بسیاری دیگر از عوامل موجب می‌شود تا نوجوانان برای دستیابی به ظاهر ایده‌آل و تعریف شده رسانه‌ها، در معرض خطر قرار گیرند. این خطرات شامل افسردگی، اضطراب، مصرف مکمل‌های مختلف، انجام عمل‌های زیبایی و… است که همگی ازنظر جسمی و روانی خطرناک هستند.

 به همین دلیل بهتر است خانواده‌ها الگوی خوبی برای فرزندان باشند و از راه‌های صحیح اعتمادبه‌نفس را در نوجوانان خود تقویت کنند. در موارد شدیدتر مشاوره و روان‌درمانی می‌تواند بسیار مؤثر باشد. گروه روان‌شناسی آرامیتو با تخصص کامل در زمینه شیوه‌های صحیح فرزندپروری، راهکارهای مفید برای حل بحران‌های دوره نوجوانی را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *