خودشیفتگی در افراد

علائم و دلایل خودشیفتگی در افراد

خودشیفتگی در افراد یک مشکل سلامت روانی است که در آن، فرد بیش از اندازه خود را مهم تصور می‌کند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته دائماً به دنبال جلب‌توجه دیگران بوده و همیشه می‌خواهند در مرکز توجه قرار گیرند. مبتلایان به اختلال خودشیفتگی، توانایی درک احساسات دیگران را نداشته و برای احساسات اطرافیان ارزش قائل نیستند. این دسته از افراد در پشت نقاب اعتمادبه‌نفس بالا، نسبت به ارزش‌های خود اطمینان کافی ندارند و از کوچک‌ترین انتقاد ناراحت می‌شوند.

ازجمله علائم خودشیفتگی این است که افراد مبتلا، در تعامل با دیگران مشکل دارند و در مقابل آن‌ها احساس حقارت می‌کنند. به همین دلیل تلاش می‌کنند با تحقیر دیگران خود را برتر نشان دهند. در این مقاله از مجموعه مقالات روان‌شناسی آرامیتو خودشیفتگی در افراد را بررسی می‌کنیم.

خودشیفتگی در افراد چیست؟

کلمه خودشیفتگی، در فرهنگ سلبریتی محور بسیار استفاده می‌شود. اصطلاح خودشیفتگی برای توصیف افرادی استفاده می‌شود که بیش از حد به خود مغرور بوده و خود را مهم‌تر از دیگران تصور می‌کنند. خودشیفتگی در افراد موجب می‌شود تا آنان تصویری اغراق‌آمیز و بسیار ایده‌آل از خود ساخته و شیفته آن می‌شوند. درحقیقت این احساس به این دلیل است که تلاش می‌کنند به نوعی از حس عمیق ناامنی یا عدم اعتمادبه‌نفسی که در درون خود دارند، بگریزند.

اختلال شخصیت خودشیفته یک مشکل سلامت روان است که بر احساس عزت‌نفس، هویت و اعتمادبه‌نفس فرد تأثیر می‌گذارد. خودشیفتگی موجب می‌شود تا مبتلایان به این اختلال خود را برتر از دیگران بدانند. این گروه از افراد برای نشان‌دادن حس برتری خود، نه‌تنها کوچک‌ترین اهمیتی به احساسات اطرافیان نمی‌دهند؛ بلکه برای پنهان‌کردن حس حقارت خود دیگران را تحقیر می‌کنند. 

اختلال شخصیت خودشیفته

اختلال شخصیت خودشیفته

در اختلال شخصیت خودشیفته، الگوی رفتاری مبتلایان متکبرانه، رفتارهای خودمحور و نیاز مفرط به تحسین از طرف اطرافیان است. خودشیفتگی در افراد موجب می‌شود تا آن‌ها به‌صورت افراطی مطالبه‌گر باشند. این نوع الگوهای رفتاری در تمام بخش‌های زندگی افراد خودشیفته شامل کار، روابط خانوادگی، عشقی و روابط دوستی وجود دارد.

از دیگر علائم خودشیفتگی در افراد این است که در برابر تغییر رفتار خود بسیار مقاوم هستند و حتی زمانی که این رفتارها برایشان مشکل به وجود آورد حاضر به تغییر الگوهای رفتاری و تفکر خود نیستند. افراد خودشیفته نسبت به کوچک‌ترین انتقادها حساس بوده و آن‌ را به‌عنوان حملات شخصی از طرف دیگران تلقی می‌کنند.

علائم خودشیفتگی

شاید برخی افراد نسبت به خودشیفتگی دیدگاه منفی نداشته باشند؛ اما این مشکل روانی می‌تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد. یکی از ویژگی‌های بارز خودشیفتگی در افراد، پرخاشگری است. بزرگ‌بینی غیرواقعی و حس خاص بودن از دیگر نشانه‌های اختلال شخصیت خودشیفته است. سایر علائم خودشیفتگی عبارت‌اند از:

 • به‌صورت غیرمنطقی و اغراق‌آمیز خود را برتر از دیگران می‌دانند.
 • نیازمند تحسین هستند و انتظار دارند حتی بدون کسب موفقیت هم همیشه مورد تشویق قرار گیرند.
 • تلاش می‌کنند دستاوردها و استعداد خود را بیش از آنچه در واقعیت است نشان دهند.
 • از انتقادکردن بیزارند و تحمل هیچ‌گونه انتقاد از طرف دیگران را ندارند؛ زیرا تصور می‌کنند رفتار آن‌ها بی‌عیب‌ونقص است.
 • انتظار دارند بدون آنکه سؤالی از آنان پرسیده شود همیشه در حقشان لطف کنند؛ زیرا خود را مستحق بهترین‌ها می‌دانند.
 • کوچک‌ترین اهمیتی به احساسات دیگران نمی‌دهند و انتظار دارند خود همیشه در مرکز توجه باشند.
 • حسادت یکی دیگر از علائم خودشیفتگی در افراد است؛ زیرا نمی‌توانند توانایی‌های برتر دیگران را قبول کنند.
 • ازنظر افراد خودشیفته، بهترین‌ها همیشه باید متعلق به آنان باشد: پول، ماشین، دفتر کار و…
 • هنگامی که توجه و تحسینی را که به دنبال آن هستند دریافت نکنند عصبانی می‌شوند.
 • برای سرکوب عقده‌های حقارت درون خود، دیگران را تحقیر می‌کنند.
 • از ورود به موقعیت‌هایی که احتمال شکست در آن وجود دارد اجتناب می‌کنند تا ناتوانی آن‌ها پنهان بماند.
 • دچار افسردگی، بداخلاقی و حس ناامنی شده و از افشاشدن حقایق در مورد ناتوانی‌های خود می‌ترسند.  
انواع مختلف خودشیفتگی در افراد

انواع مختلف خودشیفتگی در افراد

اختلال شخصیت خودشیفته انواع مختلف دارد؛ به‌عنوان‌مثال خودشیفتگی صمیمی زمانی است که صفات مثبتی مانند اعتمادبه‌نفس حقیقی و خودکفایی در فرد بالا باشد. این افراد به دیگران کمک می‌کنند بدون آنکه انتظار تحسین داشته باشند؛ اما درحقیقت بر اساس علایق خود این کار را انجام داده و توجهی به پیامدهای منفی اعمالشان برای دیگران ندارند. انواع دیگر خودشیفتگی در افراد عبارت‌اند از:

 • خودشیفتگی آشکار
 • خودشیفتگی پنهان
 • خودشیفتگی نخبه‌گرا
 • خودشیفتگی آنتاگونیستی
 • خودشیفتگی بدخیم
 • خودشیفته افسرده

در دام افراد خودشیفته نیفتید

در نظر اول افراد خودشیفته می‌توانند بسیار جذاب باشند. خودشیفتگی در افراد موجب می‌شود تا آنان تصویری فوق‌العاده از خود نشان دهند که ما را در نظر اول به خود جذب کنند. ممکن است برخی به‌راحتی فریب خورند و در دام این افراد بیفتند. افراد خودشیفته خود را به صورتی نشان می‌دهند که تصور کنید آنان تمام احساسات شما را درک کرده و می‌توانند آرزوهایتان را برآورده کنند. این خیالی خام بیش نیست و همانند سرابی است که اگر در آن گرفتار شوید ممکن است هزینه‌ای گزاف برای آن بپردازید. روابط سالم بر مبنای احترام متقابل هستند.

فرد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته نمی‌تواند در روابط خود دیگران را درک کرده و برای آنان احترام و اهمیت قائل شود. خودشیفتگی در افراد موجب می‌شود تا آنان دیگران را نبینند، صدایشان را نشنوند و به مرزها و خط‌قرمزها اهمیت ندهند. جالب اینکه خود را مستحق انجام چنین رفتارهایی می‌دانند.

جمع‌بندی

خودشیفتگی در افراد یکی از اختلالات روانی است که فرد مبتلا خود را برتر از دیگران دانسته و همیشه تلاش می‌کند در مرکز توجه قرار گیرد. افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته هیچ درکی از احساسات دیگران ندارند و ارزشی برای آنان قائل نیستند؛ ولی انتظار دارند اطرافیان تمام توجه خود را وقف این گروه خودشیفته کنند. ازجمله علائم خودشیفتگی می‌توان به تکبر، اغراق در صحبت از توانایی و استعدادهای خود، حقیر شمردن دیگران و ناتوانی در پذیرش انتقادها است.

دلیل این رفتارها پنهان‌کردن حس حقارت، ناامنی و عدم اعتمادبه‌نفسی است که در درون خود دارند. افراد خودشیفته تلاش می‌کنند با تحقیر دیگران یا نادیده‌گرفتن آن‌ها بر احساسات درونی خود سرپوش بگذارند. گروه روان‌شناسی آرامیتو با جمعی از بهترین متخصصان روان‎شناسی تلاش می‌کند آرامش را مهمان لحظه‌به‌لحظه زندگی شما کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *