خودکشی دختران نوجوان

تاثیر تنش های اجتماعی روی خودکشی دختران نوجوان

تحقیقات نشان می‌دهد که خودکشی دختران نوجوان هنگام ناتوانی در حل مشکلات بین‌فردی بیشتر است. دخترانی که هنگام روبه‌روشدن با تنش‌های اجتماعی قادر نیستند مشکلات خود را با دیگران حل کنند استرس بیشتری بر آن‌ها وارد می‌شود. درنتیجه این گروه از نوجوانان بیشتر در معرض اقدام به خودکشی قرار دارند. به همین منظور خانواده، جامعه و مدرسه باید برای پیشگیری از خودکشی دختران تمهیدات لازم را بیندیشند. در این مقاله از سایت روان‌شناسی آرامیتو نقش تنش های اجتماعی در خودکشی دختران و راه برخورد با آن را بررسی می‌کنیم.

خودکشی دختران نوجوان

خودکشی دومین عامل مرگ‌ومیر در بین نوجوانان است و آمار نشان می‌دهد که  تمایل به خودکشی در بین دختران بیشتر است. عوامل تنش‌زای بین‌فردی مانند درگیری با دوستان، همسالان و خانواده با رفتارهای منجر به خودکشی دختران رابطه نزدیکی دارد. نظریات مربوط به تمایلات رفتاری خودکشی نشان می‌دهد که مهارت‌های ضعیف در حل مسئله، ناتوانی در حل مشکلات میان‌فردی نشان‌دهنده نقش تنش های اجتماعی در خودکشی دختران است. وقتی دختران نوجوان در حل مسائل خود در ارتباط با جامعه احساس ضعف می‌کنند به‌جای فراگیری مهارت‌های لازم، از نظر خودشان راحت‌ترین راه یعنی خودکشی را انتخاب می‌کنند.

دلایل خودکشی دختران نوجوان

نوجوانی یکی از حساس‌ترین مراحل زندگی فرد است و والدین در برخورد با فرزند نوجوان خود باید حساسیت‌های این برهه مهم زندگی را در نظر بگیرند. یکی از توانایی‌های مهمی که هر انسانی باید آن را فراگیرد توانایی حل مسئله است؛ اگر دختران نوجوان نتوانند در مقابله با تنش‌های اجتماعی، بحران‌های فردی و بین‌فردی خود، مشکلات را حل کنند ممکن است دست به اقداماتی خطرناک بزنند. خودکشی در دختران نوجوان یکی از خطرناک‌ترین روش‌هایی است که برای فرار از مشکل خود انتخاب می‌کنند. برخی از عواملی که می‌توانند منجر به خودکشی دختران نوجوان شود عبارت‌اند از:

برهم خوردن روابط عاطفی دلیل خودکشی دختران نوجوان

1. برهم خوردن روابط عاطفی

یکی از دلایل خودکشی دختران نوجوان روابط عاطفی اشتباه است. به دلیل بحران‌های روحی و بلوغ دوره نوجوانی، تمایل به جنس مخالف در بین نوجوانان افزایش می‌یابد. دختران نوجوان در مقایسه با پسرها حساس‌تر و شکننده‌تر هستند. برهم خوردن روابط عاطفی در دوره نوجوانی می‌تواند آسیب‌های زیادی به دختران نوجوان وارد کند. برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی والدین باید در برخورد با نوجوانان و دختران نوجوان خود به جای کنترل و محدودکردن فرزند خود، رابطه عاطفی عمیقی با او ایجاد کنند تا نوجوان کمبود محبت خود را در جایی خارج از خانه جستجو نکند.

2. فروپاشی بنیان خانواده

خانواده اصلی‌ترین بنیان هر جامعه است. فرزندان تمام مهارت‌های اجتماعی، برخورد با مسائل و روش‌های حل آن را در خانواده فرامی‌گیرند. جدایی والدین یکی از عوامل فروپاشی ساختار خانواده است. دختران نوجوان برای آموختن مهارت‌های زندگی به هر دو والد نیاز دارند. بحران طلاق والدین یکی از تنش‌های اجتماعی است که می‌تواند بر تعادل روانی نوجوان تأثیر منفی بگذارد. مشکلاتی که بعد از طلاق می‌تواند پیش بیاید ممکن است احتمال خودکشی دختران نوجوان را افزایش دهد. این مورد نیز نشان‌دهنده نقش تنش های اجتماعی در خودکشی دختران است.

دلایل دیگر خودکشی در نوجوانان و به‌ویژه دختران نوجوان عبارت‌اند از:

 • سابقه خانوادگی
 • مواجهه با خشونت، سوءاستفاده
 • مصرف مواد مخدر

نقش تنش های اجتماعی در خودکشی دختران

تحقیقات روی نظریات شناختی و رفتاری خودکشی دختران نشان می‌دهد که ناتوانی در مدیریت و حل مشکلات ناشی از تنش‌های اجتماعی و چالش‌های بین‌فردی نقش زیادی در میزان تاب‌آوری آن‌ها در برابر مشکلات دارد. امروزه در مقایسه با گذشته شاهد تنش‌های اجتماعی بیشتر و افزایش خودکشی دختران نوجوان هستیم. نوجوانان در معرض انواع فشارهای اجتماعی قرار دارند. انتظار خانواده‌ها از دختران، محدودیت‌های جامعه و خانواده، چشم‌وهم‌چشمی‌های بین همسالان و شبکه‌های اجتماعی همگی از عواملی هستند که می‌توانند موجب بروز استرس در نوجوانان به‌ویژه دختران شوند.

به دلیل حساسیت‌های جامعه روی دختران (به دلیل جنسیت آنان)، بسیاری از دختران نمی‌توانند برخی محدودیت‌ها را تحمل کنند و چون توانایی یا فرصت گفتگو ندارند تحت‌ فشارهای روانی قرار می‌گیرند. این فشارها منجر به افسردگی و درنتیجه اقدامات مخاطره‌آمیز شده و نقش تنش های اجتماعی در خودکشی دختران بیشتر از قبل نمود می‌یابد.

پیشگیری از خودکشی دختران

پیشگیری از خودکشی دختران

خودکشی یکی از مباحث و مشکلات اجتماعی است که برای حل آن باید دلایل زمینه‌‌ساز آن را پیدا کرد. درمورد خودکشی دختران نوجوان نیز باید دلایل این مشکل بررسی شود. برای پیشگیری از خودکشی دختران باید آن‌ها از حمایت‌های عاطفی خانواده برخوردار باشند. برخی علائمی که می‌تواند نشان‌دهنده احتمال اقدام به خودکشی باشد عبارت‌اند از:

 • افسردگی
 • افت عملکرد تحصیلی
 • رفتارهای خطرآفرین
 • تحقیق درباره انواع روش‌های خودکشی
 • منزوی شدن و دورشدن از دوستان
 • تغییر وزن، تغییر در عادت‌های خواب و غذا
 • صحبت درباره مرگ و انواع روش‌های خودکشی

این علائم زنگ خطری برای والدین است که می‌توانند با هوشیاری، تمهیدات لازم را برای پیشگیری از خودکشی دختران خود بیندیشند. با مشاهده برخی از این رفتارها ابتدا به‌صورت غیرمستقیم فرزند خود را کنترل کنید. وقتی مطمئن شدید که این رفتارها می‌تواند زنگ خطر خودکشی دختران نوجوان باشد باید این اقدامات را انجام دهید:

 • فرزند نوجوان خود را تنها نگذارید.
 • هر چیزی که ممکن است از طریق آن اقدام به خودکشی کند را از او دور کنید.
 • با مراجعه به مددکاران اجتماعی و روان‌شناس سعی کنید مشکل را حل کنید. 
 • حمایت‌های عاطفی خود را از فرزندتان دریغ نکنید.
 • مهارت‌های حل مسئله و روش‌های غیرتهاجمی مقابله با بحران‌ها را به فرزند خود آموزش دهید.
 • اعتقادات مذهبی و فرهنگی سالم را در آنان تقویت کنید.

جمع‌بندی

دنیای امروزی علی‌رغم پیشرفت‌های زیادی که دارد از بسیاری جنبه‌ها بسیار تنش‌آفرین است. تنش‌های اجتماعی از جمله مسائلی هستند که موجب بروز مشکلات متعدد در روابط انسان‌ها می‌شوند. تحقیقات نشان داده است که نقش تنش های اجتماعی در خودکشی دختران روبه‌افزایش است. عواملی همچون شکست عاطفی در روابط، محدودیت‌های اجتماعی برای دختران و انتظارات بالای خانواده‌ها همگی با خودکشی دختران نوجوان مرتبط هستند. عدم آموزش صحیح خانواده‌ها در زمینه مهارت‌های حل مسئله یکی از بزرگ‌ترین دلایل ضعف نوجوانان در مقابله با تنش‌های اجتماعی است.

برای پیشگیری از خودکشی دختران، خانواده‌ها باید ارتباط عاطفی محکمی با فرزندان خود داشته باشند و روش‌های مقابله با بحران‌های فردی و بین‌فردی را به آنان آموزش دهند. گروه روان‌شناسی آرامیتو با راهکارهای روان‌شناختی جدید به شما کمک می‌کند تا بحران‌های دشوار زندگی را حل کرده و آرامش را وارد زندگی خود کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره، به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *