درمان ذهن نا آرام

درمان ذهن نا آرام؛ 3 راهکار موثر خالی کردن ذهن

آیا دچار سندرم ذهن ناآرام هستید؟ آیا تاکنون برای درمان ذهن نا آرام خود تلاش کرده‌اید؟ رهایی از ذهن مشغول به آسانی امکان‌پذیر نیست. درحقیقت فکرکردن همان چیزی است که ذهن انسان باید انجام دهد. همان‌گونه که وظیفه چشم دیدن و وظیفه گوش شنیدن است، ذهن نیز افکار را تولید می‌کند. فکر کردن کار بدی نیست و لازمه زندگی است؛ اما مشکل از جایی شروع می‌شود که دچار درگیری ذهنی شویم.

وسواس فکری و درگیری‌های ذهنی یکی از مشکلات روانی است که باید برای درمان آن اقدام کرد. عدم توجه به این موضوع می‌تواند مشکلات بیشتری برای افراد به وجود آورد. در این مقاله از گروه روان‌شناسی آرامیتو به مبحث ذهن ناآرام و درمان آن می‌پردازیم.

اهمیت درمان ذهن نا آرام

ذهن نا آرام

ذهن انسان مجموعه‌ای از افکار، احساسات، ترس و تردیدها و الگوهای فکری دیگر است. در جامعه امروزی ذهن انسان‌ها با برنامه‌ریزی، قضاوت، پیش‌بینی، تجزیه‌وتحلیل، به‌خاطر سپردن و بسیاری از امور دیگر سروکار دارد. البته پرداختن به این امور همگی از وظایف ذهن است و در حد نرمال و استاندارد لازمه زندگی است؛ اما مشکل از جایی آغاز می‌شود که ذهن ما تماماً درگیر این مسائل شده و آرامش را از انسان سلب می‌کند. این مشکل می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد و باگذشت زمان و عدم درمان ذهن نا آرام، زندگی روزمره فرد مختل شده و شاهد بروز مشکلات می‌شویم.

دلایل سندرم ذهن نا آرام

سندرم ذهن ناآرام حالتی است که در آن، فرد به‌صورت ناخودآگاه تشویق می‌شود دائماً فکر کند و این کار در شب و زمان خواب بیشتر می‌شود. متخصصان حوزه روان‌شناسی هنوز دلیل قاطعی برای مشکل ذهن ناآرام پیدا نکرده‌اند؛ ولی در این زمینه نظریاتی ارائه داده‌اند که عبارت‌اند از:

  • وراثت: مشاهده شده است که وراثت در ابتلا به ذهن ناآرام نقش دارد.
  • بی‌قراری و اضطراب: افرادی که به‌راحتی مضطرب شده و دچار تنش می‌شوند احتمال ابتلا به ذهن ناآرام در آنان بیشتر است. به همین دلیل برای درمان ذهن نا آرام باید اضطراب این افراد درمان شود.
  • خشم و عصبانیت: افرادی که دائماً بر سر مسائل ریزودرشت خشمگین می‌شوند بیشتر دچار ناآرامی ذهنی می‌شوند. به همین دلیل برای رهایی از ذهن مشغول باید با راهکارهای مؤثر خشم و عصبانیت در آن‌ها درمان شود.

درگیری ذهنی

درگیری ذهنی از این حقیقت ناشی می‌شود که یک شخصیت یک واحد کامل نیست؛ بلکه از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است؛ اگر فرد واحد و کامل باشد دچار درگیری‌های ذهنی نمی‌شود؛ زیرا عقاید، احساسات و عواطف او همگی با هم سازگار بوده و رفتاری منسجم خواهد داشت. در چنین فردی ایده‌ها، احساسات و انگیزه‌ها همگی در تضاد با یکدیگر هستند و فرد آرام و قرار ندارد.

درمان ذهن نا آرام موجب هم‌سویی افکار و احساسات فرد خواهد شد. هر اندازه فرد برای رهایی از ذهن مشغول تلاش کند، ذهن به سمت «بی‌طرفی» رفته و کم‌کم این عادت در او تقویت می‌شود. وقتی برای انجام کارهای مفید اقدام کنید ذهن شما کم‌کم می‌تواند از درگیری رها شود؛ به‌عنوان‌مثال تصمیم بگیرید با دوستان خود به پیاده‌روی بروید، به مادر خود سر بزنید یا قبض‌های عقب‌افتاده را بپردازید. وقتی برای اقدام عملی دست به‌کار شوید ذهن شما ناخودآگاه درگیر فعالیت‌های مفیدی می‌شود که تصمیم به انجام آن‌ها گرفته‌اید. 

درمان ذهن نا آرام

افکار و احساسات متناقض و درگیری‌های ذهنی یکی از مشکلاتی است که می‌تواند زندگی طبیعی انسان را مختل کند. معمولاً افرادی که دچار سندرم ذهن ناآرام هستند این مشکل در زمان خواب برای آنان تشدید می‌شود. به همین دلیل رهایی از ذهن مشغول اهمیت زیادی دارد. برای داشتن یک ذهن سالم و زندگی طبیعی می‌توان از روش‌های زیر برای درمان ذهن نا آرام استفاده کرد:

رهایی از ذهن مشغول با محدود کردن رسانه‌های اجتماعی

1. رهایی از ذهن مشغول با محدود کردن رسانه‌های اجتماعی

اغلب اوقات بسیاری از ما هنگام استراحت یا وقتی ذهنمان خسته است به شبکه‌های اجتماعی پناه می‌بریم. شاید در نگاه اول تصور شود با گشت‌زدن در این شبکه‌های مجازی می‌توانیم از دغدغه‌ها و مشکلات دنیای واقعی فاصله بگیریم. درحقیقت این تفکر درست نیست و رسانه‌های اجتماعی تأثیری معکوس دارند.

شبکه‌های اجتماعی موجب آشفتگی بیشتر ذهن شده و مشکل را تداوم می‌بخشد. به‌جای چرخ‌زدن در شبکه‌های اجتماعی بهتر است فعالیت‌های مفیدی را جایگزین آن‌ها کنید؛ مانند: پیاده‌روی، گوش‌دادن به موسیقی، کتاب، مدیتیشن.

2. نوشتن افکار

یکی دیگر از روش‌های درمان ذهن نا آرام نوشتن افکار و احساسات روی کاغذ است. هر آنچه که ذهن شما را درگیر کرده روی کاغذ بیاورید و سپس از تأثیر شگفت‌انگیز آن متعجب خواهید شد. تجربه نشان داده است که نوشتن می‌تواند برای رهایی از ذهن مشغول به فرد کمک کند.

3. درمان ذهن نا آرام با مراقبه کردن

یکی از مؤثرترین روش‌های درمان ذهن نا آرام و رهایی از ذهن همیشه مشغول، مراقبه (مدیتیشن) است. مراقبه کردن نقش زیادی در آرام‌کردن ذهن و رهایی از افکار متناقض دارد. هنگام مدیتیشن نفس عمیق بکشید، نفس خود را بیرون دهید و کاملاً بر ذهن خود تمرکز کنید. اختیار ذهن‌تان را خود در دست بگیرید و آن را مدیریت کنید. اجازه ندهید افکار متضاد ذهن شما را در کنترل خود داشته باشند.

جمع‌بندی

درگیری ذهنی یکی از مشکلاتی است که اگر فرد به آن پروبال دهد می‌تواند موجب مختل‌شدن زندگی طبیعی انسان شود. ذهن انسان مجموعه‌ای از افکار و احساسات مختلف است. وقتی بین افکار، احساسات و عقاید فرد تناقض وجود داشته باشد ذهن فرد دائماً درگیر خواهد شد. به همین دلیل بهتر است هرچه زودتر برای رهایی از ذهن مشغول اقدام کرد.

از جمله راهکارهایی که می‌توان برای درمان ذهن نا آرام به‌کار برد محدودسازی شبکه‌های اجتماعی، مدیتیشن، نوشتن افکار و پرداختن به کارهای مفید همچون کتاب‌خواندن و گوش‌دادن به موسیقی است. گروه روان‌شناسی آرامیتو تلاش می‌کند آرامش را قرین تمام لحظات زندگی شما کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *