مهاجرت و افسردگی

دکتر روانشناس

خلاصه مقاله

افسردگی جزء بیماری‌های شایع و آشنا در میان بسیاری از مردم جهان محسوب ‌‌می‌شود. متاسفانه، بسیاری از افرادی که با انگیزه و شور و شوق زیادی به کشورهای خارجی مهاجرت ‌‌می‌کنند، با افسردگی پس از مهاجرت مواجه ‌‌می‌شوند. به همین خاطر، لازم است که افراد مهاجر پس از مهاجرت به کشورهای خارجی، در رابطه با مهاجرت و افسردگی اطلاعات کافی داشته باشند و دنبال درمان افسردگی پس از مهاجرت باشند.

به هر حال دوری از دوستان و خانواده، تاثیر بسیار زیادی بر روی افسردگی پس از مهاجرت دارد. به همین خاطر است که می گوییم افسردگی پس از مهاجرت، یک بیماری روحی بسیار شایع در بین ایرانیان مقیم خارج محسوب ‌‌می‌شود. در ادامه این مقاله قصد داریم بیشتر در رابطه با مهاجرت و افسردگی و علائم افسردگی پس از مهاجرت صحبت کنیم.

 

مهاجرت و افسردگی؛ آیا بعد از مهاجرت افسرده ‌‌می‌شویم؟

افسردگی از جمله بیماری‌های شایع بعد از مهاجرت است که متاسفانه بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است. افرادی که به اصرار خانواده خود مجبور به مهاجرت به کشورهای خارجی شده اند، بیشتر در معرض افسردگی پس از مهاجرت هستند.

به همین خاطر، لازم است که افراد قبل از مهاجرت این احتمال را بدهند که پس از مهاجرت دچار افسردگی شوند. زیرا به هر حال مهاجرت و افسردگی به همراه هم هستند و غم غربت و تنهایی ناشی از مهاجرت، باعث ایجاد افسردگی ‌‌می‌شود.

بنابراین، اینکه شما بعد از مهاجرت دچار افسردگی ‌‌می‌شوید یا خیر، بستگی به شرایط و روحیات شما دارد. در بسیاری از مواقع، افراد دارای روحیه‌های مهاجر ‌‌می‌شوند. در واقع، روحیات آن ها به گونه ای است که ‌‌می‌توانند با سختی‌های مهاجرت کنار بیایند. ولی برخی از افراد نیز بسیار سخت با شرایط مهاجرت کنار ‌‌می‌آیند.

 

علائم افسردگی پس از مهاجرت چیست؟

اگر شما هم پس از مهاجرت دچار احساس تنهایی و نا امیدی شده‌اید و حس ‌‌می‌کنید که افسرده هستید، باید بیشتر در رابطه با علائم افسردگی پس از مهاجرت آشنا شوید. اگرچه مهاجرت و افسردگی ناشی از آن، جزء مشکلات شایع ایرانیان مقیم خارج از کشور ‌‌می‌باشند؛ ولی بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور دارای افسردگی نیستند. بلکه به علت شرایط سختی که دارند، احساس غم و اندوه ‌‌می‌کنند.

زمانی که غم و اندوه ناشی از مهاجرت به خارج از کشور به اندازه ای شود که افراد احساس تنهایی شدیدی کنند و در عین حال قادر به انجام امور روزمره خودشان نباشند، ‌‌می‌گوییم افراد دچار افسردگی پس از مهاجرت شده‌اند. به طور کلی، علا‌ئمی‌ که ایرانیان مقیم خارج از کشور پس از مهاجرت تجربه ‌‌می‌کنند، یکسان نیستند. حتی برخی از افراد دارای افسردگی، قادر به انجام امور روزمره خودشان هستند؛ ولی اصلا احساس لذت و خوشحالی نمی‌کنند.

از جمله علائم افسردگی ناشی از مهاجرت ‌‌می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. دقت داشته باشید که این علائم در ابتدا شروع کننده افسردگی پس از مهاجرت ‌‌می‌باشند. رفته رفته علائم افسردگی پس از مهاجرت تشدید می شود و در نهایت ‌‌می‌توانند منجر به ایجاد احساس نیاز به خودکشی و ترک زندگی شوند. پس اگر خودتان یا اطرافیان شما دارای این علائم ‌‌می‌باشید، حتما اقدام به درمان افسردگی پس از مهاجرت کنید.

 • احساس تنهایی بسیار شدید
 • قادر به انجام امور روزمره نبودن
 • نداشتن انگیزه برای خارج شدن از منزل
 • عدم امکان دوست پیدا کردن در کشورهای خارجی
 • نداشتن احساس سرزندگی قدیم
 • افت تحصیلی بسیار شدید و غیر منطقی
 • احساس تنهایی بسیار شدید
 • بی حالی و بی حسی
 • احساس درد شدید در بدن بدون داشتن بیماری جسمی ‌خاص

 

روش‌های درمان افسردگی بعد از مهاجرت

به طور کلی، درمان افسردگی پس از مهاجرت از دو بخش اصلی تشکیل ‌‌می‌شود. یک سری از روش‌های درمان افسردگی پس از مهاجرت مربوط به خود فرد ‌‌می‌باشند. یعنی خود فرد مهاجر ‌‌می‌بایست از همان قبل از مهاجرت این روش ها را بلد باشد تا بتواند پس از مهاجرت با پیاده سازی این روش ها، از پیشرفت افسردگی پس از مهاجرت جلوگیری کند.

ولی یک سری از روش‌های درمان افسردگی پس از مهاجرت مربوط به نقش اطرافیان است. در واقع، لازم است که اطرافیان به افراد برای درمان افسردگی پس از مهاجرت کمک کنند. در ادامه ‌‌می‌خواهیم روش‌های درمان افسردگی پس از مهاجرت که توسط خود فرد قابل انجام ‌‌می‌باشند را ذکر کنیم.

 • صحبت کردن با دوستان و آشنایان در ایران

شاید بهترین روش برای درمان افسردگی پس از مهاجرت، ارتباط برقرار کردن با دوستان و آشنایان داخل ایران باشد. در صورتی که احساس ‌‌می‌کنید با تنهایی پس از مهاجرت مشکل دارید، باید از همان ابتدا با دوستان آشنایان خود در ایران ارتباط خوبی برقرار کنید. سعی کنید که یک تایم مشخصی را برای صحبت کردن تصویری و غیر تصویری (تصویری در اولویت است) با دوستان و آشنایان خود قرار دهید.

 • پیدا کردن دوست در کشور خارجی

اگر به تنهایی به کشورهای خارجی مهاجرت کرده‌اید، باید حتما یک دوست برای خودتان پیدا کنید. مهاجرت و افسردگی ناشی از آن در اثر تنهایی پیش ‌‌می‌آید. ولی در صورتی که شما بتوانید با برخی از ایرانیان مقیم خارج از کشور یا حتی افراد خارجی ارتباط خوبی برقرار کنید، نه تنها دچار افسردگی پس از مهاجرت نمی‌شوید؛ بلکه احساس خوبی پیدا خواهید کرد.

 • ایجاد انگیزه برای رفتن به مکان‌های تفریحی

بهترین روش برای فرار کردن از افسردگی پس از مهاجرت، ایجاد انگیزه برای خود است. اگر برای تحصیل و یا کار به کشور خارجی مهاجرت کرده اید، باید حتما برای خودتان انگیزه ایجاد کنید که به مکان‌های تفریحی بروید. پیاده روی کردن در خیابان ها، مزیت‌های بسیار زیادی برای شما دارد. شما با پیاده روی کردن، روحیه خودتان را بهتر ‌‌می‌کنید و با فرهنگ‌های مختلف مردم آن کشور آشنا ‌‌می‌شوید.

 • خارج شدن از منزل در هنگام احساس تنهایی

هر موقع در منزل خود بودید و احساس تنهایی شدیدی کردید، بهتر است که منزل خارج شوید. بودن در خانه و فکر کردن به تنهایی و ترس و احساس اندوه، باعث بدتر شدن علائم افسردگی پس از مهاجرت ‌‌می‌شود. پس سعی کنید تا حد امکان در خانه حضور نداشته باشید و خودتان را به کارهای بیرون از منزل سرگرم کنید.

 

استفاده از مشاوره آنلاین روانشناسی برای کاهش علائم افسردگی بعد از مهاجرت

دومین راه حل برای درمان مهاجرت و افسردگی ناشی از آن، کمک گرفتن از افراد دیگر است. مشاوره روانشناسی اگر به صورت اصولی انجام شود، بهترین روش برای درمان افسردگی پس از مهاجرت ‌‌می‌باشد. در واقع، تما‌‌می ‌افرادی که پس از مهاجرت افسرده ‌‌می‌شوند، قادر به صحبت کردن در رابطه با علائم خودشان نیستند. زیرا احساس ترس شدیدی برای بیان کردن احساسات خودشان دارند.

مشاوره آنلاین روانشناسی این امکان را به افراد و ایرانیان مقیم خارج از کشور ‌‌می‌دهد تا بتوانند احساسات منفی خودشان را بیان کنند. استفاده از خدمات مشاوره آنلاین روانشناسی به افرادی که دارای علائم افسردگی ‌‌می‌باشند، به شدت توصیه ‌‌می‌شود.

حتی افرادی که هنوز احساس افسردگی نمی کنند، ولی غم شدیدی را در درون خودشان احساس ‌‌می‌کنند، ‌‌می‌توانند از خدمات مشاوره آنلاین روانشناسی استفاده کنند. خوشبختانه، بسیاری از علائم افسردگی پس از مهاجرت با دریافت خدمات از مشاوره آنلاین روانشناسی بهبود پیدا ‌‌می‌کنند.  

 

دوری از احساس تنهایی با صحبت کردن با یک مشاور افسردگی در ایران

یکی از موضوعاتی که بسیاری از افراد به آن فکر ‌‌می‌کنند، صحبت کردن با مشاور‌های خارجی و عدم درک مشاورین خارجی از وضعیت سخت مهاجرت است. به هر حال مشاورین روانشناس ایرانی درک بیشتری در رابطه با شرایط ایرانیان مقیم خارج دارند.

به همین خاطر، امکان دریافت خدمات مشاوره افسردگی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور وجود دارد. ایرانیان مقیم خارج از کشور ‌‌می‌توانند برای بهبود شرایط زندگی خودشان، با مشاورین افسردگی در ایران صحبت کنند و احساسات منفی خودشان را با یک فرد با تجربه و دارای علم روانشناسی در میان بگذارند.

مزیت‌های کمک گرفتن از مشاوره آنلاین روانشناسی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور

متاسفانه، افسردگی پس از مهاجرت، جزء بیماری‌های رایج روحی در جهان محسوب ‌‌می‌شود که ‌‌می‌تواند پیامدهای بسیار بدی را برای مهاجرین به دنبال داشته باشد.

بنابراین، در صورتی که شما احساس افسردگی زیادی پس از مهاجرت دارید، ‌‌می‌توانید از خدمات مشاوره افسردگی به صورت آنلاین استفاده کنید. زیرا شرایط روحی و جسمی ‌شما باید به گونه ای باشد که بتوانید سختی‌های مهاجرت کردن را تحمل کنید. از جمله مزیت‌های دریافت خدمات مشاوره آنلاین ایرانی، شامل موارد زیر ‌‌می‌باشند.

 • کاهش علائم افسردگی
 • به وجود آمدن شور و نشاط در افراد مهاجر
 • از بین رفتن دردهای جسمی ‌شدیدی که در اثر بیماری‌های جسمی نبودند
 • ایجاد انگیزه برای انجام امور مختلف
 • کاهش عوارض افسردگی پس از مهاجرت
 • ایجاد امکان برقراری ارتباط دوستانه با دیگر ایرانیان مقیم خارج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *