راه‌های کمک به کودک ناراضی

راه‌های کمک به کودک ناراضی

نظریه‌ها و روایات مختلفی در مورد چگونگی تربیت کودکان و نحوه رسیدگی به پریشانی آن‌ها وجود دارد. گاهی بعضی از این روایات با یکدیگر تضاد دارند که این امر کمک به کودک را پیچیده‌تر می‌کند. با این که فرمول واحدی برای مدیریت پریشانی روانی دوران کودکی وجود ندارد، ۹ ایده‌ی زیر از موفق‌ترین راه‌های کمک به کودک ناراضی هستند که هنگام حرکت در این مسیر پیچیده برای شما مفید خواهد بود.

۱. مشکلات سلامت روان در دوران کودکی و نوجوانی اغلب بخشی از یک مکانیزم دفاعی است. یعنی کودک از رفتار خاصی برای کنار آمدن یا سازگاری با یک موقعیت دشوار استفاده می‌کند. گاهی اوقات بهترین درمان برای یک کودک ناراضی ایجاد تغییرات خاصی در محیط است. شاید کودک در احاطه‌ی افراد سمی یا انتظارات غیرمنطقی، نیاز به کمک داشته باشد.

۲. جایگزین کردن رفتارهای مخرب دفاعی (مانند استفاده بیش از حد از رسانه‌های اجتماعی یا خودزنی) با مکانیزم‌های مقابله‌ای سالم‌تر می‌تواند مفید باشد. معمولاً لازم است کودک یا نوجوان ابتدا نیت پرخاشگرانه و مخرب پشت این رفتار را درک کند. تبدیل کردن رفتار ناشی از نفرت به رفتاری مثبت دشوار است. برای این کار لازم است ابتدا نفرت مستقیماً دیده شود و مورد بازجویی قرار گیرد. این فرآیند همیشه آسان نیست و احتمالاً با کمک یک متخصص بهداشت روان آموزش دیده به طور مؤثرتری انجام خواهد شد.

۳. معمولا افراد مختلف بخشی از مشکل و تقریباً همیشه بخشی از راه حل هستند. فرزند شما بدون افراد مناسب و بدون دور شدن از افراد سمی، نمی‌تواند خوشبختی را احساس کند. به کودک خود کمک کنید بداند که از چه افرادی دوری کند.

راه‌های کمک به کودک ناراضی

۴. مسیر سلامتی کودک شما ممکن است طولانی و پیچیده باشد. ممکن است گاهی اوقات فرزندتان با شما بدرفتاری می‌کند. اما در حال حاضر، وظیفه شما به‌عنوان والدین این است که از آن‌ها حمایت کنید و آن‌ها را در سختی‌ها راهنمایی کنید، حتی زمانی که با شما رفتار نامناسبی دارد.

۵. فرزند خود را یک «بیمار» تصور نکنید. مرز باریکی وجود دارد بین بیمار پنداشتن یک فرد و فرصت دادن به او برای بهبودی. عشق و حمایت شما و راهنمایی متخصصین سلامت روان، شرکت در فعالیت‌های روزمره و گام برداشتن در مسیر بی پایان توسعه و رشد می‌تواند بخش مهمی از درمان باشد. تشویق فرزندتان به ادامه حضور در مدرسه، حفظ دوستی‌ها، سرگرمی‌ها و ورزش را فراموش نکنید.

۶. بعضی وقت‌ها در اثر یک آسیب، طیفی از مشکلات سلامت روان ایجاد می‌شوند. حادثه آسیب‌زا ممکن است مدت‌ها پیش یا اخیراً رخ داده باشد یا همچنان ادامه داشته باشد. گاهی اوقات مشکلات رفتاری کودکان در پاسخ به رنجی است که خود آن‌ها و دیگران از آن آگاه نیستند. بهبود می‌تواند شامل کشف آسیب‌ها و اطمینان از عدم تکرار آن‌ها باشد.

راه‌های کمک به کودک ناراضی

۷. برای برخی از کودکان آسیبی که تجربه شده، هرگز پایان نمی‌یابد. این امر به ویژه در مورد کودکانی که در فقر و ناملایمات بزرگ می‌شوند یا اعضای خانواده آن‌ها نگران‌، ترسناک یا خطرناک هستند صادق است. مراقبت روانشناختی برای این کودکان نیازمند درک دقیق شرایط آن‌هاست. حتی در موقعیت‌های غمگین و وحشتناک، معمولاً کسی می‌تواند کاری انجام دهد تا به کودک کمک کند و یک زندگی غیرقابل تحمل را ارزشمند ‌کند.

۸. تربیت کودک دچار مشکل بسیار سخت است. گاهی اوقات شما نیاز به استراحت دارید. خود را فراموش نکنید و برنامه‌هایی برای رهایی از احساسات خشم، اندوه و ناامیدی داشته باشید.

۹.  فرزند شما زمانی که اضطراب دارد، بیش از هر زمان دیگری به شما نیاز دارد. وکیل او باشید، به او کمک کنید تا اشتباه را بفهمد، و نوع درمان یا تغییرات مناسب در محیط را بیابد. شما بیشترین امید فرزندتان هستید. تسلیم نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *