راهکارهایی برای غلبه بر اضطراب اجتماعی

راهکارهایی برای غلبه بر اضطراب اجتماعی

اضطراب اجتماعی چیست؟

بسیاری از افرادی که به روانشناس یا روانپزشک مراجعه می کنند، از اختلال اضطراب اجتماعی رنج می‌برند و به دنبال راهی برای کنترل این مشکل در روابط شخصی و حرفه‌ای خود هستند. آن‌ها اغلب می‌پرسند: «چگونه می‌توانم در تعامل با همکاران کمتر عصبی باشم؟»، «چرا باید برای صحبت کردن در جلسات تلاش ‌کنم؟» و «چرا از قرار ملاقات و فرصت‌های دیگر برای همنشینی با افراد جدید اجتناب می‌کنم؟».

اگر ذهن شما نیز درگیر چنین سؤالاتی شده و گاهی احساس می‌کنید نمی‌دانید چگونه زندگی را هدایت کنید، ممکن است به حدی از اختلال اضطراب اجتماعی مبتلا باشید. اضطراب اجتماعی می٬تواند مانع پیشرفت شخصی و شغلی شود، زیرا مانع ایجاد و حفظ روابط، صحبت در جمع‌های اجتماعی و دفاع از خود می‌شود.

راهکارهای کنترل اضطراب اجتماعی

با این حال، خوب است بدانید که اضطراب اجتماعی یک اختلال رایج در سراسر جهان است و راه‌های موثر زیادی برای مدیریت آن وجود دارد.  توانایی شما برای داشتن یک زندگی شاد و رضایت‌بخش تا حدی بستگی به توانایی شما در تعامل با دوستان و خانواده و ایجاد روابط مؤثر دارد. با استفاده از راهکارهای مناسب می‌توانید یاد بگیرید که اضطراب اجتماعی خود را مدیریت کنید و کارها و اهداف مهم زندگی خود را به انجام برسانید. ما در این مقاله دو راهکار برای مدیریت اضطراب اجتماعی به شما آموزش می‌دهیم تا از این به بعد روشی سالم‌تر و سازنده‌تر با این شرایط روبرو شوید.

راهکارهایی برای غلبه بر اضطراب اجتماعی

1. خودگویی منفی را متوقف کنید.

لازم است بدانید که احساس اضطراب اجتماعی به این معنی نیست که شما نیازی به تعامل اجتماعی ندارید. یکی از مطالعات منتشر شده در مجله اختلالات اضطرابی نشان داد که نیاز اصلی به ارتباط انسانی در افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی نیز مانند سایر افراد وجود دارد. اما افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی تلاش می‌کنند تا به طور مشخص با آن روبرو نشوند. با در نظر داشتن این فرض می‌توانیم الگوهای فکری مضر در مورد اضطراب اجتماعی را حذف کنیم.

خودگفتاری یا گفتگوی درونی که با خودمان داریم نیز می‌تواند نقش مهمی در شکل دادن به برداشت‌ها و رفتارهای ما داشته باشد. افرادی که با اضطراب اجتماعی دست و پنجه نرم می‌کنند، لازم است مراقب خودگویی منفی باشند، زیرا می‌تواند احساس اضطراب و ناامنی را تداوم بخشد. به عنوان مثال اگر شجاعت صحبت کردن در یک محیط گروهی را ندارید و حس می‌کنید نیازی به شروع نیست، به جای این که به خود بگویید: «من هرگز شهامت نداشتم.»، فکر خود را با گفتن «من ایده‌ای دارم که ممکن است برای دیگران جالب باشد، پس سزاوار شنیده شدن هستم.» تغییر دهید.

این تغییر در تفکر می‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند و با گذشت زمان و تمرین، اعتماد به نفس را افزایش دهد و منجر به تعاملات مثبت بیشتر و نتایج اجتماعی بهتر شود.  علاوه بر این، به خود یادآوری کنید که احساس اضطراب در موقعیت‌های خاص و تمرین شفقت به خود طبیعی است.

2. از خودافشایی برای کاهش اثرات اضطراب استفاده کنید.

یک مطالعه دیگر نشان داد که افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی ممکن است در چند ثانیه اول ملاقات با دیگران کمتر دوست‌داشتنی باشند.  با این حال، این مطالعه همچنین نشان داد که این اولین برداشت‌های منفی را می‌توان از طریق خودافشایی، یعنی زمانی که فرد اطلاعات یا احساسات شخصی خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارد، بهبود بخشید.

نتایج این مطالعه ممکن است برای کسانی که با اضطراب اجتماعی دست و پنجه نرم می کنند جالب باشد. زیرا نشان می‌دهد که اگر افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی بتوانند احساسات خود را با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارند، ممکن است بتوانند ارتباطات خود را بهبود بخشند.

محققان دریافتند که اگرچه افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی در طول تعاملات اجتماعی کمتر در مورد خود افشاگری می‌کنند، اما زمانی که افشا می‌کردند، دیگران با همدلی کافی درک می‌کردند. این نشان می‌دهد که افرادی که توسط اضطراب اجتماعی از برقراری روابط اجتماعی عقب مانده‌اند، می‌توانند با تلاش آگاهانه برای باز کردن و به اشتراک گذاشتن احساسات خود، شرایط را جبران کنند.

تحقیقات دیگر حاکی از آن است که افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی ناخواسته تصور می‌کنند مردم برای وارد شدن به مکالمات طولانی و عمیق با آن‌ها ارزش چندانی قائل نیستند. بنابراین اگر چنین مشکلی دارید، از صحبت کردن با کسی نترسید زیرا با این که فکر می‌کنید حرف‌های شما تمام می شود یا طرف مقابل خسته می‌شود؛ تقریباً هرگز اینطور نیست.

راهکارهایی برای غلبه بر اضطراب اجتماعی

نتیجه تحقیقات درباره اضطراب اجتماعی

 مهم است که به یاد داشته باشید که اضطراب اجتماعی یک مسئله رایج است.  با این حال، با کمی دقت و استفاده از راهکارها می‌توان اضطراب اجتماعی خود را مدیریت کرد و روابط خود را با دوستان و همکاران بهبود بخشید.  با باز بودن و صادق بودن در مورد چالشی که با آن روبرو هستید، می‌توانید اعتماد و تفاهم را در روابط ایجاد کنید و در نهایت از نظر اجتماعی موفق‌تر عمل کنید.

اگر اضطراب اجتماعی شما باعث ناراحتی قابل توجهی می‌شود، کمک گرفتن از یک متخصص سلامت روان می‌تواند مفید باشد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *