روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ ها؛ تاثیر رنگ ها در زندگی

متخصصانی که در حیطه روانشناسی رنگ ها فعالیت می‌کنند به این نتیجه رسیده‌اند که رنگ‌های مختلف معانی و اثرات روان‌شناختی متفاوتی دارند. یادگیری درباره تاثیر رنگ ها در زندگی یک بخش مطالعاتی تخصصی است و صاحبان مشاغل بزرگ باتوجه‌به اهمیت روان ‌شناسی رنگ از آن برای افزایش مشتریان و درنتیجه بالابردن فروش خود استفاده می‌کنند. در این مقاله از سایت روان‌شناسی آرامیتو به موضوع روانشناسی رنگ‌ها و تأثیر آن بر زندگی انسان می‌پردازیم.

روانشناسی رنگ ها چیست؟

مبحث جالب روانشناسی رنگ ها به چگونگی تأثیر رنگ‌های خاص روی رفتارهای انسان می‌پردازد. رنگ‌های مختلف معانی متفاوت دارند و ممکن است اثرات روان‌شناختی آن‌ها از یک فرهنگ به فرهنگ دیگر متفاوت باشد. به‌جز تفاوت‌های فرهنگی، اولویت‌های فردی نیز تاثیر رنگ ها در زندگی را مشخص می‌کند.

اهمیت روان شناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ ها یکی از حوزه‌های مهم زندگی انسان است و تأثیری مهم بر ذهن، بدن و رفتار انسان‌ها دارد؛ به‌عنوان‌مثال برخی رنگ‌ها مانند سبز و آبی آرام‌بخش هستند و همان‌طور که می‌دانیم در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها از این رنگ‌ها استفاده می‌شود. اهمیت روان شناسی رنگ در زندگی انسان به‌اندازه‌ای بالا است که توانسته در بسیاری از حوزه‌ها و ابعاد مختلف زندگی انسان راه یابد.

یکی از مهم‌ترین ابعاد در حوزه بازاریابی و برندینگ است. همان‌طور که گفتیم معنی رنگ‌ها در فرهنگ‌های مختلف متفاوت است. به‌عنوان‌مثال رنگ سفید در بسیاری از کشورهای جهان نماد پاکی و بی‌گناهی است؛ ولی در کشورهای آسیای شرقی برای عزاداری‌ها از رنگ سفید استفاده می‌کنند.

تاثیر رنگ ها در زندگی

تاثیر رنگ ها در زندگی

یکی از موارد روانشناسی رنگ ها مربوط به کروموتراپی است. رنگ درمانی یا کروموتراپی یکی از روش‌های باستانی برای درمان برخی بیماری‌ها یا تسکین درد است. در این روش، روان‌شناسی رنگ‌ به‌خوبی خود را نشان داده و هرکدام از رنگ‌ها کاربرد متفاوتی دارند. به‌عنوان‌مثال رنگ آبی و سبز تسکین‌دهنده درد هستند. در کروموتراپی از رنگ قرمز برای تحریک ذهن، اشتها و افزایش جریان خون استفاده می‌شود. همچنین رنگ نارنجی می‌تواند موجب افزایش میزان انرژی بدن شود.

درباره تأثیر رنگ در زندگی باید گفت که انسان‌ها به‌صورت آگاهانه یا ناآگاهانه تحت‌تأثیر رنگ‌ها قرار می‌گیرند. رنگ‌ها می‌توانند باعث برانگیخته‌شدن احساسات شده و بر نحوه تفکر انسان نیز تأثیر بگذارند.

چرخه رنگ

ایزاک نیوتن دانشمند انگلیسی در سال 1704 چرخه رنگ را در یکی از کتاب‌های خود مطرح کرد. منظور از چرخه رنگ نموداری است که روابط بین رنگ‌های مختلف را نشان می‌دهد. در این نمودار نیوتن 7 رنگ متقارن ایجاد کرد. این رنگ‌ها عبارت‌اند از:

 • قرمز
 • نارنجی
 • زرد
 • سبز
 • آبی
 • بنفش
 • نیلی

سال 1810 ولفگانگ گوته یک چرخه رنگ با 6 رنگ متقارن ابداع کرد. در این چرخه که مشابه چیزی است که امروزه در دست ماست، رنگ نیلی حذف شد. در  چرخه رنگ، برخی رنگ‌ها رنگ اصلی و برخی رنگ فرعی یا ثانویه هستند که از ترکیب رنگ‌های اصلی پدید می‌آیند.

براساس روانشناسی رنگ ها درک رنگ تقریباً ذهنی است؛ ولی برخی دیگر معنای جهانی دارند. به‌عنوان مثال رنگ‌های قرمز، زرد و نارنجی در گروه رنگ‌های گرم بوده و موجب تحریک اعصاب، اشتها، خشم و… می‌شوند. دیگر رنگ‌های موجود در چرخه رنگ مانند آبی و رنگ‌های ثانویه سبز و بنفش در دسته رنگ‌های سرد قرار دارند. برای پی‌بردن به تاثیر انواع رنگ ها در زندگی باید ابتدا ویژگی‌های آن‌ها را شناخت.

روانشناسی رنگ های مختلف

تاثیر رنگ ها در زندگی انسان‌ها غیرقابل‌انکار است. هرکدام از رنگ‌ها معانی مهمی در خود نهفته دارند که بر اساس دو مبنا مشخص می‌شود. اولین حیطه مربوط به فرهنگ و مربوط به سنت‌های متفاوت است. برخی دیگر از معانی جهان‌شمولی هستند و در بین تمام ملل معنای مشترکی دارند. در ادامه روانشناسی رنگ ها، چند رنگ مهم را بررسی می‌کنیم.

روانشناسی رنگ ها؛ رنگ قرمز

1. رنگ قرمز

قرمز یکی از رنگ‌های اصلی است و در تشکیل آن هیچ رنگ دیگری وجود ندارد. رنگ قرمز یادآور انرژی، جنگ، خطر، قدرت، عشق و آرزو است. این رنگ موجب افزایش متابولیسم بدن و فشارخون می‌شود. در روانشناسی رنگ ها، قرمز بیشتر از سایر رنگ‌ها توجه بصری را به خود جلب می‌کند.

2. رنگ سبز

درمورد تاثیر رنگ ها در زندگی انسان، رنگ سبز همیشه علامت آرامش است. سبز نماد رشد، تعادل، تازگی و باروری است. همچنین در مورد اهمیت روان شناسی رنگ سبز باید گفت که این رنگ تأثیر بسیار خوبی روی ذهن و بدن انسان دارد. رنگ سبز از ترکیب رنگ‌های آبی و قرمز حاصل می‌شود.

3. رنگ آبی

آبی یکی دیگر از رنگ‌های اصلی در چرخه رنگ است و برخلاف رنگ قرمز نماد آرامش و خونسردی است. در بحث روانشناسی رنگ ها آبی نشانه منحصربه‌فرد بودن، آرمان‌گرایی و در جستجوی معنای زندگی است. روان‌شناسی رنگ می‌گوید که آبی نشانه فردی صلح‌جو، انعطاف‌پذیر و متفکر است.

4. رنگ نارنجی

نارنجی از ترکیب رنگ‌های زرد و قرمز پدید می‌آید. در روانشناسی رنگ ها، نارنجی روشن، متقاعد‌کننده بوده و برون‌گرایی را تقویت می‌کند. نارنجی در میانه قرمز و زرد قرار دارد. به همین دلیل نه شدت قرمز را دارد و نه خوش‌بینی رنگ زرد در آن نهفته است. نارنجی برون‌گرایی را تقویت می‌کند. از جمله تاثیر رنگ ها در زندگی، درباره رنگ نارنجی باید گفت که موجب جوان‌سازی، مثبت‌نگری و برقراری ارتباط با دیگران می‌شود. 

روانشناسی رنگ در نقاشی کودکان

یکی از حوزه‌های روان‌شناسی کودک، بررسی نقاشی کودکان برای پی‌بردن به حالات روانی و درونی آن‌ها است. به همین دلیل روانشناسی رنگ ها در نقاشی کودکان اهمیت زیادی دارد. باتوجه‌به رنگ‌هایی که کودک در نقاشی‌های خود استفاده می‌کند می‌توان به حالات درونی آن‌ها پی برد. معنی رنگ‌های مختلف در نقاشی کودکان به این صورت است:

 • سفید: کودک تنهایی را ترجیح می‌دهد.
 • صورتی: حساسیت و آسیب‌پذیری کودک
 • سبز: کنجکاوی و جاه‌طلبی
 • قرمز: کودکان فعال و اجتماعی
 • آبی: رؤیاپردازی، حس آزادی و بی‌خیالی کودک
 • نارنجی: کودکی خودجوش و سرگرم‌کننده

جمع‌بندی

رنگ‌ها ازجمله مضامینی هستند که در زندگی انسان نقش زیادی دارند. بر اساس روانشناسی رنگ ها، هر رنگ معنای منحصربه‌فردی دارد. برخی رنگ‌ها دارای معنای جهان‌شمولی هستند؛ ولی برخی دیگر در فرهنگ‌های مختلف معنای متفاوتی دارند. امروزه شاهد گسترده‌تر شدن تاثیر رنگ ها در زندگی هستیم. در حوزه‌های مختلف مانند پزشکی، بازاریابی و.. رنگ‌ها بسیار مهم هستند؛ زیرا اثرات روانی متفاوتی بر افراد می‌گذارند.

یکی دیگر از حوزه‌های روان‌شناسی رنگ مربوط به نقاشی کودکان است که از این طریق می‌توان به روحیات و مشکلات روانی کودک پی برد. گروه روان‌شناسی آرامیتو با تیمی از بهترین متخصصان روان‌شناسی تلاش می‌کند به زندگی شما رنگ آرامش ببخشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *