سن نوجوانی در دختران

دلایل حساس بودن سن نوجوانی در دختران

به دلایل متعددی سن نوجوانی در دختران از حساسیت بالایی برخوردار است. نوجوانی همانند گذر از پلی برای رسیدن به دنیایی جدید است. دختران قبل از ورود به این دنیای جدید باید آمادگی‌های لازم را کسب کنند. مشخص است که گذر از یک مرحله زندگی به مرحله‌ای دیگر با تغییرات غیرمنتظره‌ای همراه خواهد بود. به همین دلیل والدین باید مهارت‌های لازم مربوط به نحوه برخورد با دختران نوجوان را فراگیرند. جامعه و والدین به‌جای تمرکز بر طوفان و استرس دوره نوجوانی در دختران و سرکوب آن‌ها، باید درک جدیدی از دلایل حساس بودن دختران در سن نوجوانی بدست آورند.

دختران نوجوان در این سن سرسختی و قدرت زیادی برای اثبات خود نشان می‌دهند. عدم توجه به حساسیت سن نوجوانی و سهل‌انگاری در این مورد می‌تواند موجب آسیب‌های جبران‌ناپذیری در آینده شود. به همین دلیل باید با شناخت دلایل اهمیت نوجوانی در دختران به آن‌ها در عبور از این مرحله حساس کمک کرد. در این مقاله از وب‌سایت آرامیتو دلایل حساسیت سن نوجوانی در دختران را بررسی می‌کنیم.

چالش های سن نوجوانی در دختران

چالشی به نام دوره نوجوانی

در حال حاضر همه ما شاهد رشد بی‌سابقه تعداد نوجوانان در سراسر جهان هستیم. بیش از یک میلیارد نوجوان در سرتاسر دنیا به سن بلوغ می‎رسند که بیشتر از نیمی از آنان دختران نوجوان هستند. این دختران نوجوان سازندگان جامعه جهانی آینده، مادران فردا و نسلی هستند که باید برای تربیتشان تمام تلاش خود را به‌کار گیریم.

حساس بودن دختران در سن نوجوانی ناشی از عوامل بیولوژیکی و روحی روانی است و درک و نحوه برخورد با دختران نوجوان نیازمند آموزش‌های جدی و اساسی است. از ابتدای تولد تا قبل از جوانی، دوره نوجوانی بزرگ‌ترین چالشی است که هر انسان با آن روبرو می‌شود و گذر از این چالش‌ها بدون همراهی خانواده و جامعه امکان‌پذیر نیست.

دلایل اهمیت سن نوجوانی در دختران

یکی از واقعیت‌های مهم دوره نوجوانی این است که دختران زودتر از پسرها به سن بلوغ می‌رسند. از طرف دیگر به دلیل حساسیت‌های بیشتری که روی دختران وجود دارد ممکن است دخترها در این دوره مشکلات بیشتری را تجربه کنند. تغییرات هورمونی سن نوجوانی در دختران نه‌تنها ظاهرشان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؛ بلکه بر روحیات و خلق‌وخوی دختران نیز اثرات قابل‌توجهی خواهد گذاشت. آن دختر سربه‌زیر و خجالتی کم‌کم محو می‌شود. حال با دختر نوجوانی روبرو می‌شویم که تلاش می‌کند علاوه بر غلبه بر بحران‌های درونی، خود را به‌عنوان هویتی مستقل اثبات کند.

در این زمان شاهد تغییر رفتار و خلق‌وخوی دختر نوجوان خود هستیم که شاید تا قبل از این سابقه نداشته و ممکن است والدین را سردرگم کند. برخورد صحیح و کسب مهارت نحوه برخورد با دختران نوجوان به رشد شخصیتی، جسمانی و موفقیت او در آینده کمک خواهد کرد. برخی از مهم‌ترین دلایل اهمیت سن نوجوانی دختران شامل موارد زیر است:

حساس بودن دختران در سن نوجوانی

1. سن نوجوانی در دختران؛ مادران آینده

دختران نوجوان امروزی مادران آینده هستند و خانواده اصلی‌ترین بنیاد هر جامعه است. مادران نقش بسیار زیادی در پرورش فرزندان و به‌ویژه دختران خود دارند. سن نوجوانی در دختران اهمیت ویژه‌ای دارد. به همین دلیل والدین و به‌ویژه مادران صاحب دختر نوجوان باید با روحیات و تغییرات جسمی و روحی دختران نوجوان خود کاملاً آشنا باشند. این مادران باید به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم رفتارهای غیرمعمول ناشی از تغییرات هورمونی دوره نوجوانی را هدایت و کنترل کنند.

2. نحوه برخورد با دختران نوجوان؛ خطر افسردگی

یکی دیگر از دلایل حساس بودن دختران در سن نوجوانی خطر ابتلا به افسردگی است. افسردگی یکی از مشکلاتی است که در هر دو جنسیت یعنی دختران و پسران نوجوان وجود دارد؛ ولی خطر ابتلای دختران نوجوان به افسردگی بیشتر است. دلیل این امر مربوط به تفاوت ساختار مغز در دختران و پسران و هیجانات احساسی متفاوت در هر دو گروه است.

شروع زودتر سن نوجوانی در دختران موجب می‌شود تا دختران ازنظر شناخت عاطفی سریع‌تر از پسرها بالغ شوند. این حساسیت می‌تواند موجب آسیب‌پذیری دختران نوجوان شود. به همین دلیل نحوه برخورد با دختران نوجوان درمورد مسائل عاطفی اهمیت زیادی دارد.

سن نوجوانی در دختران؛ شرایط حساس جسمانی

3. سن نوجوانی در دختران؛ شرایط حساس جسمانی

سومین دلیل حساس بودن دختران در سن نوجوانی تغییرات بیولوژیکی زودهنگام است. دختران زودتر از پسرها به بلوغ می‌رسند و تغییرات جسمانی یکی پس از دیگری آشکار می‌شود. تغییرات هورمونی می‌تواند برخی تمایلات جنسی را در دختران نوجوان بیدار کند. به دلیل اهمیت سلامت روانی، حساسیت‌های جامعه، نقش آنان در زندگی مشترک آینده و حساسیت عاطفی دختران نوجوان، عدم توجه به هدایت و تربیت جنسی دختران می‌تواند منجر به آسیب‌های جبران‌ناپذیری شود.

4. جنبه‌ های اجتماعی

نوجوانان در این دوره به دنبال ساختن هویت مستقل خود هستند و از اطرافیان و جامعه انتظار دارند هویت آن‌ها را به رسمیت بشناسند. دختران نیز از این امر مستثنی نیستند و ممکن است سن نوجوانی در دختران با پرخاشگری‌هایی همراه باشد. درحقیقت با این رفتارها تلاش می‌کنند نشان دهند که دیگر آن دختر کوچکی که دیگران برایش تصمیم می‌گرفتند نیست. دختر نوجوان خود را صاحب‌فکر می‌داند، تلاش می‌کند اندیشه‌هایش را بروز دهد و از دیگران انتظار دارد به اندیشه‌هایش احترام بگذارند.

نحوه برخورد با دختران نوجوان هنگام رویارویی با این جنبه از ویژگی‌های نوجوانی تأثیر بسیار زیادی در استقلال فردی، هویت شخصی و اجتماعی و موفقیت او در آینده خواهد داشت. چنین دخترانی در آینده به افرادی تأثیرگذار و فرماندهانی موفق تبدیل خواهند شد که می‌توانند نقش خود را در ساخت جامعه‌ای سالم ایفا کنند.

تعامل صحیح با دختران جوان

تعامل صحیح با دختران نوجوان

احتمالاً بارها این جمله را از دختران نوجوان خود شنیده باشید که «کسی مرا درک نمی‌کند.» سن نوجوانی در دختران همراه با بحران‌های هویتی، تغییرات شناختی و تغییرات جسمانی (زودتر از پسران) است. اولین و مهم‌ترین گام برای تعامل صحیح و نحوه برخورد با دختران نوجوان شناخت صحیح دوران بلوغ و آشنایی با تمام مراحل، رفتارها و تغییرات جسمی و روحی است. با شروع سن نوجوانی دختران، مادران دراین‌بین وظیفه بسیار سنگینی به عهده دارند و باید درباره تغییرات جسمانی دختران نوجوان خود را آگاه سازند.

در مورد تغییرات هویتی و شناختی، نوجوانان از زندگی و محیط پیرامون خود درکی متفاوت از والدین خود دارند. به همین دلیل والدین به‌جای مقابله با این جنبه از دوره نوجوانی باید تلاش کنند در رفتارها و افکار خود تعادل و تعامل سازنده را در پیش بگیرند.

جمع‌بندی

سن نوجوانی در دختران حساس‌ترین مرحله زندگی آنان است و نحوه برخورد با دختران نوجوان تأثیر بسیار زیادی بر آینده آن‌ها دارد. دختران زودتر از پسرها وارد دوره بلوغ می‌شوند و حساسیت‌های دوران نوجوانی را تجربه می‌کنند. حساس بودن دختران در سن نوجوانی به دلیل تفاوت‌های ساختاری مغز دختران با پسران و همچنین تفاوت در شناخت عاطفی ببین دو گروه است. به همین دلیل دختران بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات روحی مانند افسردگی و اضطراب هستند.

تعامل سازنده با دختران نوجوان نقش بسیار زیادی در موفقیت آینده آن‌ها و ساخت یک شخصیت قوی خواهد داشت. آگاه‌سازی دختران نوجوان از تغییرات جسمانی و روحی و به‌رسمیت‌شناختن هویت فردی و استقلال شخصی به آنان کمک می‌کند تا از این دوره گذار به‌سلامت بگذرند. در صورت نیاز به مشاوره می توانید از طریق صفحه تماس با ما با مشاوران آرامیتو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *