وقتی زندگی مطابق برنامه‌ریزی ما پیش نمی‌رود

وقتی زندگی مطابق برنامه‌ریزی ما پیش نمی‌رود…

علیرغم تمام تلاش‌هایمان، رویاهایی که برای زندگی‌ داریم همیشه محقق نمی‌شوند. یک رابطه ممکن است از هم بپاشد. آرزوهای شغلی یا خانوادگی ممکن است به نتیجه نرسد. بیماری یا آسیب مزمن ممکن است ما را محدود کند و… تطبیق با تغییرات دائمی و ناخواسته طاقت‌فرساست. در تجربه‌ی فقدان، به سختی می‎توان راه جایگزینی را تصور کرد که ما را به گونه‌ای دیگر خوشحال کند. اما تحقیقات نشان می‌دهد که ما اغلب انعطاف‌پذیرتر از آن چیزی هستیم که فکر می‌کنیم و شادی ممکن است از راه‌هایی که هرگز انتظارش را نداشتیم امکان‌پذیر باشد. در ادامه چهار راهبرد را می‌خوانیم که به ما کمک می‌کند وقتی زندگی مطابق برنامه‌ریزی ما پیش نمی‌رود نیز بتوانیم خوشبختی را در آغوش بگیریم.

به خود اجازه دهید برای فقدان زندگی مطلوب خود غمگین شوید

ما معمولاً غم و اندوه را به مرگ یکی از عزیزان نسبت می‌دهیم. اما انواع دیگر فقدان نیز می‌توانند باعث غم و اندوه شوند که اغلب ناشناخته می‌مانند. تحقیقات در این مورد نشان داده است که وقتی غم و اندوه فرد شناخته نمی‌شود، فرد کمتر مورد حمایت قرار می‌گیرد و شدت آسیب روانی او بیشتر خواهد بود. در اولین قدم، تشخیص اینکه یک تجربه، فقدان دردناکی است و ارزش شفقت را دارد، می‌تواند راهگشا باشد.

از ایده‌آل پنداشتن زندگی دیگران بپرهیزید

پس از جدایی، به نظر می‌رسد که دیگر زوج‌ها خوشبخت هستند. اما نگاه اجمالی ما به زندگی دیگران ممکن است تحریف‌شده باشد، زیرا مردم اغلب چیزهای خوب را به اشتراک می‌گذارند، در حالی که مسائل خود را خصوصی نگه می‌دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که این عدم تعادل ما را به دست کم گرفتن رنج دیگران سوق می‌دهد که باعث می‌شود احساس رضایت کمتری از زندگی خود کنیم. درک این موضوع که ما همیشه تصویر کاملی از زندگی دیگران نداریم، نه تنها می‌تواند به ما کمک کند که بیشتر مراقب مشکلات دیگران باشیم و از آنها حمایت کنیم، بلکه می‌تواند به ما کمک کند کمتر احساس انزوا کنیم.

وقتی زندگی مطابق برنامه‌ریزی ما پیش نمی‌رود + فقدان

از چیزهای خوب لذت ببرید

همانطور که مهم است بدون تاریخ انقضا به خود اجازه غصه خوردن بدهیم، مهم است که به خود اجازه شاد بودن بدهیم، هرچند ممکن است صدایی در ذهنمان بگوید غیرممکن است. بعد از تجربه‌ی فقدان ممکن است برخی از فعالیت‌هایی که باعث شادی ما شده‌اند دیگر چنین تاثیری نداشته نباشد، اما ممکن است حس خوب را در کارهای جدید پیدا کنیم.

دوباره تصور کنید که یک زندگی رضایت‌بخش چگونه است

ما انتظار داشتیم سفر آرامی داشته باشیم، اما چالش‌های غیرمنتظره می‌توانند زندگی را معنادارتر کنند. تحقیقات اخیر نشان داده است که وقتی مردم زندگی خود را شبیه «سفر قهرمانی» تصور می‌کنند که در بسیاری از کتاب‌ها و فیلم‌های مشهور دیده می‌شود، بهتر می‌توانند در مواقع پر استرس هدفمندی خود را حفظ کنند. این چارچوب داستانی یک قهرمان دارد که به ماجراجویی فراخوانده می‌شود، با موانع روبرو می‌شود، با تجربیات جدید دگرگون می‌شود و در نهایت به جامعه خود باز می‌گردد. از این منظر، چیزی مانند چرخش ویرانگر وقایع، ممکن است تنها فراخوانی برای ماجراجویی باشد که سفر جدیدی در پیش دارد.

وقتی زندگی مطابق برنامه‌ریزی ما پیش نمی‌رود + فقدان

زندگی‌ای که ما برنامه‌ریزی کرده بودیم شاید عالی بود، اما حتی یک زندگی عالی تضمینی برای خوشبختی نیست. حتی افرادی که به تمام آرزوهای خود می‌رسند از ناامیدی و پشیمانی مصون نیستند. فراموش نکنید که همیشه این احتمال وجود دارد که با وجود شکست‌ها، زندگی ما از راه‌هایی که هرگز پیش‌بینی نکردیم، در نهایت به زندگی‌ای تبدیل شود که می‌خواستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *