مدیریت فصل امتحانات

مدیریت فصل امتحانات

فصل امتحانات فرزندان می‌تواند یکی از بخش‌های استرس‌زا در دوران مدرسه باشد. به همین جهت مدیریت فصل امتحانات از ضروریاتی است که والدین باید از آن آگاهی داشته و به فرزندان خود نیز بیاموزند. بعد از چند ماه حضور و تلاش در مدرسه نتیجه زحمات آنان در چند روز یا چند هفته مشخص خواهد شد. به همین دلیل مدیریت زمان در امتحانات اهمیت زیادی دارد. اولین کار برای رسیدن به نتایج مطلوب، برنامه‌ریزی برای امتحانات و صرف زمان بهینه برای درس‌خواندن است.

لازمه تمام این کارها این است که فرزند دانش‌آموز شما در طول یک ترم تحصیلی تمام تلاش خود را برای یادگیری انجام داده باشد. با این حساب یک برنامه ریزی برای امتحانات می‌تواند نتایج مثبت زحمات فرزند شما را نشان دهد.  در این مقاله از گروه روان‌شناسی آرامیتو درباره اهمیت مدیریت زمان و راهکارهای مفید در این زمینه صحبت می‌کنیم. 

مدیریت زمان در امتحانات

همیشه و در تمام مراحل زندگی مدیریت زمان اهمیت زیادی دارد. این مورد در فصل امتحانات دانش‌آموزان نیز نقش مهمی بازی می‌کند. اهمیت مدیریت فصل امتحانات به این دلیل است که پیشرفت افراد در برهه‌های زمانی حساس را رقم می‌زند. برگزاری امتحانات معمولاً برای اغلب دانش‌آموزان حتی دانش‌آموزان درسخوان نیز استرس‌زا است. به همین دلیل لازم است والدین راهکارها و توصیه‌های لازم را به فرزندان خود بیاموزند.

در فصل امتحانات زمان محدود است و همین موضوع می‌تواند موجب بروز تنش و اضطراب غیرقابل‌تحمل در دانش‌آموزان شود. مدیریت زمان در امتحانات و سازماندهی روزها و ساعات باقیمانده تا زمان امتحان باید به‌خوبی انجام شود تا بتوان از زمان به بهترین صورت سود برد. در ادامه چند راهکار برای مدیریت فصل امتحانات و مدیریت زمان را بررسی می‌کنیم:

مدیریت فصل امتحانات با ایجاد یک برنامه مطالعاتی منظم

1. مدیریت فصل امتحانات با ایجاد یک برنامه مطالعاتی منظم

ایجاد برنامه مطالعه منظم یکی از اولین موارد مربوط به مدیریت فصل امتحانات است. ابتدا باید کل زمان موجود تا امتحان را بررسی کرد و بر اساس درس، میزان تسلط دانش‌آموز و میزان دشواری یا راحتی امتحان، میزان زمان لازم و مناسب را به آن اختصاص داد. همچنین باید جلسات مطالعات را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کرد.

2. اولویت ‌بندی موضوعات

دومین موضوع در مدیریت زمان در امتحانات اولویت‌بندی موضوعات است. موضوعات و مباحث مهم در هر درس را باید مشخص کرده و روی موضوعاتی متمرکز شد که سطح دشواری آن‌ها بیشتر بوده و احتمال اینکه سؤال از آن بخش‌ها طرح شود بیشتر باشد.

3. مدیریت زمان در امتحانات؛ استفاده از تکنیک‌ های تقسیم‌ بندی زمان

از دیگر موضوعات مربوط به زمان و مدیریت فصل امتحانات استفاده از تکنیک‌هایی است که از طریق آن‌ها می‌توان از زمان بهترین بهره را برد؛ به‌عنوان‌مثال یک‌زمان 30 دقیقه‌ای را در نظر بگیرید. در 25 دقیقه با دقت تمام بدون هیچ حواس‌پرتی تمام تمرکز خود را روی مبحث مشخصی قرار دهید. سپس 5 دقیقه استراحت کنید.

4. حذف عوامل حواس پرتی

توجه به اشیا یا موضوعات بی‌اهمیت محیطی می‌تواند موجب اتلاف زمان شود. گوشی هوشمند، تلویزیون و… از جمله عوامل حواس‌پرتی هستند که می‌توانند موجب اتلاف وقت شوند؛ به همین دلیل در زمان امتحانات باید تمام این عوامل را از دسترس فرزندان خود خارج کنید. به‌عنوان راهکار دیگر می‌توان از مسدودکننده‌های وب‌سایت‌ها استفاده کرد. 

مدیریت فصل امتحانات

بخشی از مدیریت فصل امتحانات بر دوش والدین است. والدین باید فضایی آرام در منزل ایجاد کنند تا فرزندشان بدون دغدغه تمام فکر خود را روی امتحاناتش متمرکز کند. در این سن و برهه زمانی تنها وظیفه فرزندان درس‌خواندن و موفقیت در امتحانات است.

به همین دلیل بهتر است والدین به‌جای سرزنش‌کردن، امرونهی فرزندان و دستوردادن برای انجام اموری که به آن‌ها مربوط نیست روی وظایف خود متمرکز شوند و فضایی به‌دوراز تنش برای او ایجاد کنند. از دیگر امور مربوط به مدیریت فصل امتحانات و وظایف والدین در قبال آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • افزایش اعتمادبه‌نفس فرزندان
  • اهمیت‌دادن به تغذیه و استراحت فرزندان
  • گنجاندن تفریح و سرگرمی در برنامه مطالعاتی
  • امید دادن به فرزند  و اینکه او می‌تواند موفق شود.
  • برقراری ارتباط مثبت با فرزند و تلاش برای کاهش استرس ناشی از فصل امتحان
برنامه ریزی برای امتحانات

برنامه ریزی برای امتحانات

از موارد مهم مربوط به برنامه‌ریزی برای امتحانات این است که در این موقعیت خانواده‌ها از رفتن به مهمانی یا دعوت مهمان خودداری کنند. بهتر است این امور به‌وقت دیگری موکول شوند. همچنین اموری مثل نظافت کلی خانه، تعمیرات منزل و کارهایی ازاین‌قبیل بر شدت استرس دانش‌آموز افزوده و موجب حواس‌پرتی او خواهد شد.

مدیریت خواب

یکی از مشکلاتی که در فصل امتحانات شاهد آن هستیم این است که دانش‌آموزان در طول امتحانات تا دیروقت بیدار می‌مانند تا برای امتحان خود را آماده کنند. کمبود خواب و بیدارماندن تا دیروقت نه‌تنها نمی‌تواند جبران مافات باشد؛ بلکه ضرر بیشتری برای آن‌ها خواهد داشت. به همین دلیل در مورد مدیریت فصل امتحانات مدیریت خواب نیز اهمیت زیادی دارد. خواب نقش مهمی در عملکردهای مهم مغزی مانند تثبیت خاطرات دارد و مه مغزی ناشی از کمبود خواب موجب می‌شود تا آنچه را که فرد تحت‌فشار شرایط امتحان فراگرفته به‌خاطر نیاورد.

وظیفه فرزندان در مدیریت فصل امتحانات

اغلب آنچه تا اینجا گفته شد وظایف والدین در قبال فرزندان، مدیریت زمان در امتحانات و برنامه‌ریزی برای امتحانات بود. برای موفق‌بودن در امتحانات دانش‌آموزان نیز باید تلاش کنند تا از موقعیت و امکانات محیطی، زمانی و سایر مواردی که خانواده برایشان فراهم کرده استفاده کنند. وظایف دانش‌آموزان در مبحث مدیریت فصل امتحانات شامل این موارد است:

  • تنظیم یک برنامه مطالعاتی منظم و پیروی از آن
  • دوری از عوامل محیطی عامل حواس‌پرتی. این عوامل نقش مهمی در مدیریت زمان در امتحانات دارند.
  • تنظیم زمان بر اساس میزان دشواری امتحان
  • ارزش دادن به زمان و استفاده حداکثری از زمان
  • برنامه ‌ریزی برای امتحانات با کمک دوستان موفق

جمع‌بندی

مدیریت فصل امتحانات یکی از بخش‌های مهم زندگی دانش‌آموزی است که خانواده‌ها نیز نقش مهم در آن دارند. درحقیقت برای اینکه دانش‌آموز این دوره را با موفقیت سپری کند باید والدین و دانش‌آموز وظایف خود را به‌خوبی ایفا کنند. مدیریت زمان در امتحانات اهمیت زیادی دارد و والدین باید به فرزند خود کمک کنند از زمان خود بهترین بهره را ببرد.

اولویت‌بندی موضوعات، حذف عوامل حواس‌پرتی، استفاده از تکنیک‌های زمان‌بندی از جمله موارد برای مدیرت زمان هستند. دانش‌آموز و والدین باید یک برنامه ریزی برای امتحانات داشته باشند که در آن والدین امور غیرضروری را برای مدتی حذف کنند و دانش‌آموز هم با کمک خانواده، دوستان یا معلم خود یک برنامه مطالعاتی جامع، مفید و مدون داشته باشد.

تمام این عوامل در کنار یکدیگر می‌تواند موجب موفقیت دانش‌آموز در امتحانات شود. البته به شرطی که در طول سال تحصیلی نیز به‌خوبی تلاش کرده باشد. گروه روان‌شناسی آرامیتو با تخصص کامل در زمینه شیوه‌های صحیح فرزندپروری، برخورد با فرزندان راهکارهای مفیدی را برای مدیریت و برنامه‌ریزی زمان در اختیار شما قرار می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *