نشانه‌ های افراد تاکسیک

رابطه تاکسیک؛ نشانه های افراد تاکسیک

قطعاً همه ما در زندگی خود به افراد تاکسیک برخورده‌ایم. نشانه های افراد تاکسیک چیست؟ احتمالاً برای همه ما پیش‌آمده که با افرادی به‌ظاهر دوستانه وقت گذرانده باشیم؛ ولی بعد از رسیدن به خانه احساس ناامنی و خستگی عاطفی کنیم. در این صورت چنین فردی یک فرد سمی است و رفتار او موجب حس منفی در شما شده و احساس می‌کنید انرژی‌تان تخلیه شده است. افراد  تاکسیک با آسیب‌ها و تنش‌های خود در مجادله هستند؛ ولی به‌گونه‌ای رفتار می‌کنند که تاحدامکان آن‌ها را بروز ندهند.

تاکسیک بودن یک اختلال روانی نیست؛ ولی ممکن است برخی مشکلات روانی زمینه‌ای مانند اختلال شخصیت موجب بروز آن‌ها شود. در یک رابطه تاکسیک، برخورد با فرد سمی می‌تواند خسته‌کننده باشد؛ ولی استفاده از تکنیک‌های خاص نحوه برخورد با افراد سمی به ما کمک می‌کند تا از مرزهای خود حفاظت کنیم. در این مقاله از مجموعه مقالات گروه روان‌شناسی آرامیتو به بررسی افراد تاکسیک و تکنیک‌های ارتباطی خاص دراین‌رابطه می‌پردازیم.

افراد تاکسیک

همه ما ممکن است در مقطعی از زندگی خود با فرد یا افرادی در ارتباط باشیم که موجب ایجاد احساس خستگی، ناامیدی و سردرگمی در ما شوند. این‌ها می‌تواند نشانه های افراد تاکسیک باشد و احتمالاً شما وارد یک رابطه تاکسیک شده‌اید. افراد سمی با اعمال و کلام منفی خود موجب بروز ناراحتی در دیگران می‌شوند.

شناسایی افراد تاکسیک همیشه آسان نیست و ممکن است رفتارهای فرد سمی به‌قدری ظریف و پیچیده باشند که به‌راحتی نتوانید درمورد سمی بودن فرد مطمئن باشید. در اصل کلمه «سمی» برای مواد خطرناکی همچون مواد شیمیایی به‌کار می‌رود که می‌توانند به انسان آسیب برسانند. از سال 2018 از این کلمه برای اشاره به افرادی استفاده می‌شود که می‌توانند فرد مقابل خود را دچار ناامنی احساسی کنند. ممکن است افراد تاکسیک از اختلالات رفتاری زمینه‌ای رنج‌برده و عزت‌نفس پایینی داشته باشند.

علل روانی بودن سمی

علل روانی سمی بودن

افراد تاکسیک ممکن است از برخی مشکلات زمینه‌ای روحی روانی رنج ببرند. همچنین ممکن است در کودکی آسیب‌های روانی مختلفی را تجربه کرده باشند. یکی دیگر از علل تاکسیک بودن می‌تواند ابتلای فرد به اختلال شخصیتی خودشیفتگی باشد. تحقیقات نشان داده است که افراد سمی می‌توانند ویژگی‌های شخصیتی تاریک داشته باشند و خود را به صورتی نشان می‌دهند که اهداف و علایق خود را بر منافع دیگران ترجیح می‌دهند. تمام این مشکلات می‌تواند منجر به بروز نشانه ‌های افراد تاکسیک شود.

نشانه های افراد تاکسیک

اگر در زندگی شما فرد یا افرادی وجود دارند که در ارتباط با آن‌ها احساس ناخوشایندی دارید، در قضاوت‌کردن عجله نکنید. بهتر است قبل از آنکه برچسب تاکسیک بودن به آن‌ها بزنید به دنبال دلیل احساسات منفی خود باشید. برای این کار بهتر است ابتدا رفتارهای مشکل‌ساز و دلایل احساسات ناخوشایند خود را مشخص کنید.

بری سوزکیند یک روان‌درمانگر در شهر لس‌آنجلس است. وی که دراین‌رابطه یک متخصص است درمورد نشانه ‌های افراد تاکسیک این‌گونه می‌گوید. افراد سمی:

  • خودمحور بوده و به‌عبارت‌دیگر همیشه به خود می‌اندیشند. 
  • اقدام به سوءاستفاده‌های احساسی می‌کنند.
  • در رفتارهای خود صادق نبوده و فریب‌کار هستند. 
  • نمی‌توانند با دیگران احساس شفقت و همدلی داشته باشند.
  • متمایل به ایجاد کشمکش و حتی منازعه هستند.

علاوه بر این، در یک رابطه سمی احساس می‌کنید که مجبورید کاری را انجام دهید که علاقه‌ای به آن ندارید. رفتار فرد تاکسیک غالباً شما را گیج می‌کند و حس می‌کنید مادامی که در کنار آن فرد هستید نسبت به خود حس خوبی ندارید.

علائم رابطه تاکسیک

علاوه بر آنچه که درباره نشانه های افراد تاکسیک گفته شد نشانه‌های دیگری هم وجود دارد که به شما کمک می‌کند نحوه برخورد با افراد سمی را یاد گرفته و خود را از یک رابطه سمی نجات دهید؛ زیرا درگیرشدن در چنین ارتباطی می‌تواند موجب خستگی و فرسودگی روحی روانی شما شود. معمول‌ترین علایم یک فرد تاکسیک عبارت‌اند از:

1. نشانه های افراد تاکسیک؛ ناسازگاری

ناسازگاری از اولین نشانه های افراد تاکسیک است. همه انسان‌ها در زندگی خود با فراز و نشیب‌های زیادی روبرو هستند و ناسازگاری در بخشی از زندگی همه انسان‌ها وجود دارد؛ اما یک فرد تاکسیک همیشه ناراضی و ناسازگار است. این گروه از افراد دارای رفتارهای ناهنجار بوده و به تعهدات خود عمل نمی‌کنند. شما هرگز نمی‌دانید آن‌ها در آینده قرار است چه اقدامی انجام دهند.

2. تشنه توجه

دومین نشانه از نشانه های افراد تاکسیک این است که خواهان توجه هستند. این گروه از افراد تلاش می‌کنند همیشه حمایت عاطفی فرد مقابل را داشته باشند؛ ولی در مقابل از شما هیچ‌گونه حمایتی نمی‌کنند. در یک رابطه سمی، فرد سمی تلاش می‌کند تأیید دیگران را به دست آورد. این می‌تواند با اختلال شخصیت خودشیفته مرتبط باشد.

نشانه های افراد تاکسیک عدم توجه به خط قرمزهای دیگران

3. نشانه های افراد تاکسیک؛ عدم توجه به خط قرمزهای دیگران

نمونه دیگری از نشانه های افراد تاکسیک این است که آن‌ها برای حد و مرزهای دیگران هیچ احترامی قائل نیستند؛ اگر در یک ارتباط نیازها و خط‌قرمزهای خود را کاملاً شفاف بیان کرده‌اید؛ ولی فرد مقابل آن‌ها را رعایت نمی‌کند، شما در یک ارتباط تاکسیک گیر افتاده‌اید.

4. استفاده از دیگران برای منافع خود

آخرین مورد از مهم‌ترین نشانه های افراد تاکسیک این است که تنها به منافع خود فکر می‌کنند. این گروه برای رسیدن به خواسته‌هایشان از دیگران سوءاستفاده کرده و به هر کاری دست می‌زنند. دروغ گفتن، تحریف واقعیت و اغراق‌کردن بخشی از ترفندهای آنان برای رسیدن به خواسته‌هایشان است.

نحوه برخورد با افراد سمی

بعد از پی‌بردن به نشانه های افراد تاکسیک در یک رابطه تاکسیک، بهتر می‌توانید درباره نحوه برخورد با افراد سمی اقدام کنید. برخی راهکارهای برخورد با افراد سمی عبارت‌اند از: 

1. صحبت کردن

به‌عنوان اولین راهکار در نحوه برخورد با افراد سمی، صحبت‌کردن را امتحان کنید. ممکن است برخی افراد نسبت به تاکسیک بودن خود و ضربه‌ای که به دیگران می‌زنند،  آگاهی نداشته باشند. در این صورت اگر فرد بتواند احساسات شما را درک کند تلاش می‌کند رفتارهای خود را اصلاح کند.

2. برای اصلاح آن ها تلاش نکنید

وقتی با کسی صمیمی باشیم و او در موقعیت دشواری قرار گیرد دوست داریم به او کمک کنیم. با شناختن نشانه های افراد تاکسیک احتمالاً راهکارهایی برای تغییر رفتار به آن‌ها ارائه می‌دهید. مشکل اینجاست که در این حالت شما وارد یک چرخه تکراری می‌شوید که در آن صحبت می‌کنید، گوش می‌دهید و نصیحت می‌کنید؛ ولی در آخر اتفاقی نمی‌افتد. خود را برای اصلاح چنین افرادی خسته نکنید.

3. نشانه های افراد تاکسیک؛ قطع رابطه

به‌عنوان آخرین راه‌حل نحوه برخورد با افراد سمی و شاید بهترین روش، قطع ارتباط است؛ زیرا باتوجه‌به نشانه های افراد تاکسیک، چنین فردی شما را ازنظر روحی، ذهنی و احساسی ضعیف می‌کند. احساس ناامنی و نارضایتی از خود، یکی دیگر از نشانه‌های ارتباط با افراد سمی است.

جمع‌بندی

ازجمله نشانه های افراد تاکسیک، خودمحوری و عدم توجه به خواسته‌ها و منافع دیگران است. در یک رابطه تاکسیک فرد سمی دیگران را وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف خود قرار می‌دهد بدون آنکه نفعی برای طرف مقابل داشته باشد. با پی‌بردن به این نشانه‌ها و اطمینان از آن‌ها بهتر است در برخورد با این افراد تعلل نکنید و اجازه ندهید روح و ذهن شما را آشفته سازند. بهترین نحوه برخورد با افراد سمی ابتدا آگاه‌سازی آن‌ها از رفتارشان و در صورت عدم اثربخشی قطع رابطه با آنان است.

آرامیتو پناهی امن برای فراهم‌سازی آرامش ذهنی و روحی شما است. مشاوران ما در آرامیتو همدلانه بهترین راهکارها را برای مقابله با مشکلات روان‌شناختی در اختیار شما قرار می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *