کودکان خلاق

ویژگی های کودکان خلاق؛ روش پرورش خلاقیت در آن ها

کودکان خلاق می‌توانند در زمینه‌های زیادی برتری یابند. به همین دلیل باید استعداد این کودکان شناسایی و تقویت شود. خلاقیت یک هدیه ذاتی است و داشتن یک کودک خلاق و بااستعداد چیزی است که باید به آن افتخار کرد. به همین دلیل لازم است با روش‌های پرورش خلاقیت در کودکان آشنا شوید. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که بازی ‌های افزایش خلاقیت در کودکان یکی از این موارد است. در این مقاله از گروه روان‌شناسی آرامیتو با ویژگی‌های کودکان خلاق و روش‌های پرورش خلاقیت در آن‌ها آشنا می‌شویم.

ویژگی ‌های کودکان خلاق

همان‌طور که داشتن کودک خلاق یک هدیه محسوب می‌شود و والدین از داشتن چنین فرزندانی خوشحال هستند؛ اما باید به‌خاطر داشت که برای پرورش این کودکان باید زحمات زیادی کشید. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های کودکان خلاق عبارت‌اند از:

1. قدرت تخیل ویژگی مهم کودکان خلاق

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کودکان خلاق، برخورداری از قدرت تخیل بالا است. تخیل نقش مهمی در رشد خلاقانه کودک دارد. غرق‌شدن در دنیاهای خیالی، اولین گام‌هایی است که کودک خلاق به‌سوی دنیای خلاقیت بر می‌دارد. به همین دلیل برای پرورش خلاقیت در کودکان لازم است که این نشانه را جدی بگیرید.

2. نظم و انضباط

اغلب کودکان از کنترل والدین و اطرافیان خارج می‌شوند و لازم است والدین این اصول را به آن‌ها یاد دهند. این در حالی است که کودک خلاق دارای نظم و دیسیپلین ذاتی هستند و به کنترل خارجی چندانی نیاز ندارند. تجربه نشان داده است که کودکان بااستعداد به نظم و ثبات علاقه دارند.

حافظه قوی در کودکان خلاق

3. حافظه قوی در کودکان خلاق

اغلب کودکان به دلیل برخورداری از مهارت‌های یادگیری سریع، حافظه خوبی دارند؛ ولی کودکان خلاق در این زمینه قدرت حافظه بالاتری دارند. یک کودک خلاق بهتر از یک کودک معمولی می‌تواند حافظه خود را کنترل کند و قدرت بازدارندگی قوی‌تری دارد؛ یعنی آنچه را که لازم است سریع‌تر جذب کرده و فرامی‌گیرد.

4. علاقه به هنر و نقاشی

هنر یکی از روش‌های رشد خلاقیت در کودکان است. ازطرف دیگر اگر فرزند شما به حوزه‌های دیگری غیر از درس علاقه نشان می‌دهد می‌تواند دلیلی بر خلاق بودن او باشد. معمولاً کودکان خلاق به هنر، موسیقی و نقاشی علاقه زیادی دارند؛ به همین دلیل اگر می‌بینید فرزندتان به این زمینه‌ها علاقه بیشتری نشان می‌دهد نباید استعداد او را سرکوب کرده و او را وادار به درس‌خواندن محض کنید.

دیگر نشانه‌های کودک خلاق عبارت‌اند از:

  • کنجکاوی برای یادگیری
  • توانایی استدلال
  • قدرت تمرکز بالا
  • قدرت عاطفی بالا 

روش ‌های پرورش خلاقیت در کودکان

در دنیای امروزی که لحظه‌به‌لحظه در حال پیشرفت و تکامل است رشد خلاقیت در کودکان امری محال نیست. پرورش خلاقیت در کودکان مهارتی اساسی است که او را برای آینده آماده می‌کند. توانایی تفکر خلاق و آماده‌سازی آن‌ها برای رویارویی با دنیایی پر از شگفتی و ناشناخته‌ها ضروری است. در ادامه برخی از مهم‌ترین روش‌های شکوفایی خلاقیت در کودکان را بررسی می‌کنیم.

1. تشویق کنجکاوی کودک

کودکان خلاق علاقه سیری‌ناپذیری برای یادگیری دارند. به همین دلیل همیشه کنجکاو هستند و از سؤال پرسیدن و یادگرفتن خسته نمی‌شوند. برای پرورش خلاقیت در کودکان نباید حس کنجکاوی آن‌ها سرکوب شود؛ بلکه باید کمک کنیم تا این ویژگی در آنان رشدیافته و در جستجوی نادانسته‌ها راه‌های جدیدی پیدا کنند. پرسیدن سؤالات درست یکی از روش‌هایی است که به پرورش خلاقیت در فرزند شما کمک کرده و او را به فکر وامی‌دارد. سؤالاتی مانند: «چگونه این کار را متفاوت انجام می‌دهی؟» یا «چه اتفاقی می‌افتد اگر…؟»

2. ایجاد محیطی خلاقانه

ایجاد فضای مساعد برای تخیل و شکوفایی خلاقیت در کودکان می‌تواند باعث رشد بیشتر کودکان خلاق شود. ایجاد فضایی با لوازم هنری، کتاب‌هایی در موضوعات مختلف، لباس‌های نقش‌آفرینی و بازی ‌های افزایش خلاقیت در کودکان می‌تواند فضایی مناسب برای رشد خلاقیت در او پدید آورد. این منابع و عوامل همگی محرکی برای تخیل کودک و افزایش خلاقیتش هستند.

3. بازی‌های متنوع

تنوع چاشنی زندگی است و در شکوفایی خلاقیت در کودکان نقش مهمی دارد. برای پرورش کودک خلاق می‌توانید ترکیبی از بازی‌های ساختاریافته و بدون ساختار را برایش ترتیب دهید. تعادل بین فعالیت‌های تحت کنترل و بازی‌های آزاد، کودک را به یادگیری، تفکر خلاق و کاوش وادار می‌کند. به همین دلیل بازی های افزایش خلاقیت در کودکان نقش بسیار مهمی دارد.

4. پذیرش اشتباهات

در مسیر پرورش کودکان خلاق، کودک باید یاد بگیرد که همه انسان‌ها مرتکب اشتباه می‌شوند و نباید اشتباهات به‌عنوان شکست تلقی شوند. کودک باید یاد بگیرد هر شکستی مقدمه پیروزی است به شرطی که از آن درس بگیریم. تشویق کودکان به ریسک‌کردن و نترسیدن از اشتباه به آن‌ها کمک می‌کند راه‌حل‌های خلاقانه‌ای برای مشکلات خود پیدا کنند.

بازی‌های افزایش خلاقیت کودکان

بازی‌های افزایش خلاقیت کودکان

یکی از بهترین روش‌های پرورش خلاقیت در کودکان، استفاده از بازی ‌های افزایش خلاقیت در کودکان است. این بازی‌ها ذهن کودک را درگیر کرده و کودکان خلاق روش‌های حل مسئله را فراگرفته و اغلب اوقات خود روش‌هایی جدید برای آنان پیدا می‌کنند. در ادامه چند نمونه از این بازی‌ها آمده است:

1. بازی قصر حافظه برای کودکان خلاق

این بازی برای رشد خلاقیت در کودکان بسیار کاربردی است. یک سینی پر از اسباب‌بازی‌ها و وسایل مختلف را در پیش چشم کودک قرار دهید و اجازه دهید 10 ثانیه آن را تماشا کند. سپس روی وسایل را بپوشانید و از کودک بخواهید آن‌ها را به یاد آورده و بگوید. برای هر حدس درست یک امتیاز به او جایزه دهید. (رده سنی 3 سال و بالاتر)

2. در جستجوی گنج

یکی دیگر از بازی‌های جالب برای کودکان خلاق، جستجوی گنج است. منظور از گنج طرح معما، یا بازی اعداد است. عددهایی را بگویید و از کودک بخواهید آن اعداد را برای شما تکرار کند. هر پاسخ صحیح باید امتیاز و جایزه داشته باشد. برای اینکه بازی مهارت‌محورتر باشد سؤالات سرگرم‌کننده مرتبط با دروس تاریخ، علوم یا ریاضی مطرح کنید. (رده سنی 6 سال و بالاتر)

3. آواز و موسیقی راهکار کودکان خلاق

یکی دیگر از بازی ‌های افزایش خلاقیت در کودکان موسیقی و آواز است. این مورد علاوه بر خلق فضایی شاد و مفرح موجب تقویت درک عاطفی کودک نیز می‌شود. لازم نیست از وسایل موسیقی واقعی استفاده کنید.

کودکان خلاق با دیدن ایده‌های جالب تمایل بیشتری برای این بازی خواهند داشت؛ مثلاً از یک جعبه کفش و زه، گیتار درست کنید. با یک رول حوله کاغذی فلوت و یک قابلمه را درام کنید. این ایده‌ها به پرورش خلاقیت در کودکان کمک کرده و فضایی شاد و سرگرم‌کننده برای آن‌ها می‌آفریند. بازی با گل رس، شن‌های ساحل و حباب از دیگر موارد برای رشد و شکوفایی خلاقیت در کودکان است.

جمع‌بندی

داشتن کودک خلاق موهبتی است که باید قدر آن را دانسته و برای پرورش خلاقیت و استعداد او تلاش کرد. از مهم‌ترین ویژگی‌های کودکان خلاق می‌توان به قدرت تخیل، نظم و انضباط، حافظه قوی، قدرت عاطفی و قدرت تمرکز بالا اشاره کرد. همان قدر که داشتن کودک خلاق و مستعد موجب خوشحالی والدین است به همان اندازه و حتی بیشتر باید برای به بار نشستن آن نیز تلاش کرد.

از جمله روش‌های مفید و حتی ضروری برای پرورش خلاقیت در کودکان ایجاد فضایی خلاقانه، تشویق کنجکاوی کودک و فراگیری  پذیرش اشتباهات است. برای این منظور بازی‌های افزایش خلاقیت کودکان می‌تواند به رشد استعدادهای او کمک کند. بازی با شن، گل رس، آواز و موسیقی و بازی‌های ذهنی از این نمونه‌ها هستند. گروه روان‌شناسی آرامیتو همراه لحظه‌های شما است تا آرامش را با او تجربه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *